SLASA: انجمن فوتبال قطع عضو، بازماندگان جنگ داخلی سیرالئون را گرد هم می آوردCNN

در یک آخر هفته شلوغ در فری‌تاون، سیرالئون، ده‌ها نفر گرد هم می‌آیند تا یک مسابقه فوتبال بعد از ظهر را تماشا کنند که بی شباهت به مسابقات بی‌شماری که در هر جای دیگر جهان می‌بینید نیست. اما یک تفاوت قابل توجه وجود دارد – این بازیکنان همه قطع عضو هستند.

آنها اعضای انجمن ورزشی قطع پا تک پا (SLASA) هستند، سازمانی که توسط کشیش ممبود سامایی در سال 2001 پس از بازگشت وی به خانه در پایان جنگ داخلی مرگبار سیرالئون، که از سال 1991 تا 2002 ادامه داشت و حداقل کشته شد، تأسیس شد. 50000 نفر در سراسر کشور هزاران نفر دیگر در طی یک کارزار وحشیانه برای ترساندن مردم غیرنظامی با دست و پا گم شدند.

سامایی پس از برخورد با یک کمپ پناهندگان مملو از صدها فرد قطع عضو، احساس کرد که مجبور است کمک کند. «در آن زمان هیچ فعالیتی مانند بهبودی تروما برای آنها وجود نداشت. بنابراین، افراد قطع عضو معتقدند که وقتی دست و پا و پاهای خود را از دست می دهند، آینده ای ندارند، فرصتی ندارند. بنابراین، من خودم داوطلب شدم تا به آنها اعتماد به نفس بدهم.”

زمانی که در کمپ پناهندگان بود، با یک مبلغ آمریکایی آشنا شد که او را با نوعی فوتبال سازگار آشنا کرد. سامایی گفت: پس از نشان دادن نحوه بازی به افراد قطع عضو، استقبال بی‌نظیر بود و SLASA تشکیل شد تا “به جانبازان قطع عضو امیدوار شود، به جانبازان اعتماد به نفس داده شود و آنها بتوانند سفیران صلح شوند.”

افراد قطع عضو در سیرالئون نوعی از فوتبال تطبیقی ​​را بازی می کنند که در آن بازیکنان بیرون زمین فقط می توانند یک پا داشته باشند و نمی توانند از پروتز در بازی استفاده کنند.

طبق اعلام فدراسیون جهانی فوتبال قطع عضو، بازیکنان نمی توانند از پروتز استفاده کنند و در عوض با عصا در زمین حرکت کنند. هر تیم هفت بازیکن در یک زمان در زمین دارد، بازیکنان بیرون زمین فقط یک پا و دروازه بان ها فقط یک بازو دارند.

چندین بازیکن SLASA از آن زمان به رقابت در برنامه‌های بین‌المللی از جمله مسابقات قهرمانی جهانی فوتبال قطع عضو، جام ملت‌های آفریقای قطع عضو، و مسابقات قهرمانی فوتبال آزاد اروپای قطع عضو پرداختند.

مطالب مرتبط: فوتبال جان او را نجات داد. اکنون این ستاره سابق غنا در حال جستجوی نسل بعدی استعدادهای محروم است

سمایی گفت: اکثر آنها اکنون بسیار مفتخرند که می توانند نماینده کشورشان در مسابقات بین المللی باشند. آنها در حال کمک به جامعه هستند.”

سامایی می گوید که این ورزش نه تنها شکل خوبی از ورزش است، بلکه بازیکنان را متحد می کند و به عنوان “درمانی” برای قربانیان جنگ برای مواجهه با آسیب های مشترکشان عمل می کند. او گفت: “ما سعی می کنیم به آنها امید بدهیم و سپس به آنها این اعتبار را بدهیم که مفید هستند، آنها برای جامعه مهم هستند.”

دروازه بان علی بادارا کامارا می گوید که به او این فرصت داده شد تا از طریق SLASA به خارج از کشور سفر کند.

علی بادارا کامارا دروازه بان لیگ اسلاسا است. او می گوید که به خاطر فرصت های متحول کننده زندگی که دریافت کرده، سپاسگزار است. “مادر من می ترسید که من فوتبال بازی کنم زیرا او مرا به عنوان یک فرد قطع عضو می بیند. او فکر می‌کرد که اگر روی زمین بیفتم، مشکل دیگری دارم.» اما SLASA (من را به غنا، کنیا، تانزانیا برده است.”

کامارا یکی از بیش از 80 میلیون معلولی است که در سراسر این قاره زندگی می کنند. به گفته سازمان ملل، این رقم شامل افراد دارای شرایط سلامت روان، نقص مادرزادی و سایر آسیب‌های جسمی می‌شود. با وجود وسایل کمکی که اغلب در دسترس نیستند یا مقرون به صرفه نیستند، بسیاری به سختی کار می کنند و در خیابان ها به تکدی گری رها می شوند.

در حالی که مسابقات فوتبال فقط 90 دقیقه طول می کشد، آخرین ماموریت سامایی یافتن راهی برای کمک به افراد قطع عضو خارج از زمین است.

سماعی گفت: “علاقه من (این است) این است که مطمئن شوم در هر زندگی، صرف نظر از معلولیت یا فارغ از پیشینه تان، بتوانید شاد باشید و بتوانید در پایان روز لبخند بزنید.

سامایی (سمت چپ) با ماکسول فورناه، بازیکن SLASA در مرکز ملی توانبخشی در سیرالئون ملاقات می کند.

برای دستیابی به این هدف، SLASA با مرکز ملی توانبخشی در سیرالئون همکاری نزدیک دارد و با سازمان‌های بین‌المللی مانند SwissLimbs برای ارائه پروتز برای افراد قطع عضو و آموزش تکنسین‌های محلی همکاری می‌کند.

در سال 2018، سامایی برای مطالعه رهبری کشاورزی پایدار و توسعه جامعه به ژاپن سفر کرد. پس از بازگشت، او شروع به ارائه کلاس هایی در زمینه کشاورزی پایدار از طریق SLASA کرد.

مطالب مرتبط: از کودک سرباز تا قهرمان بوکس – محمد کایونگو در مورد اینکه چرا از بوکس برای آموزش درس های زندگی استفاده می کند

SLASA همچنین تحصیلات اعضا را ارزیابی می کند و منابع یادگیری را در اختیار افراد نیازمند قرار می دهد. هدف آن این است که تعداد بیشتری از افراد قطع عضو از خیابان ها خارج شوند و راهی امن برای زندگی خود و خانواده هایشان فراهم کند.

تا به امروز، سامایی می گوید که SLASA مستقیماً به 350 فرد قطع عضو کمک کرده است و امیدوار است که این تعداد افزایش یابد. هدف نهایی ایجاد یک زمین تنظیم و مرکز توانبخشی است.

سمایی گفت: ما می خواهیم سیرالئون از نظر توسعه با کشورهای دیگر رقابت کند. ما معتقدیم که افراد معلول نباید پشت سر بگذارند.»

قسمت کامل صداهای آفریقایی با حضور ممبد سامایی را اینجا ببینید.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما