یک روستا، دو خانه – و یک تاکتیک جدید برای پیروزی در جنگ با پشه ها

حداقل دنیا خرج می کند 22 میلیارد دلار کشتن سالانه پشه هایی که مالاریا، دنگی و سایر بیماری های ویرانگر را منتشر می کنند.

با این پول میلیاردها لیتر حشره‌کش، میلیون‌ها کیلوگرم لاروکش و 75 میلیون توری بستر درمان‌شده با حشره‌کش خریداری می‌شود. سالانه صدها میلیون دلار بیشتر برای تحقیق در مورد روش های جدید کشتن پشه ها هزینه می شود.

اما با کشف راه‌های جدیدی برای کنترل انسان‌ها، حشرات در حال توسعه راه‌هایی برای مقابله با آن‌ها هستند.

اگر پشه ها را تنها بگذاریم چه؟ اگر روی اصلاح چیزهایی تمرکز کنیم که افراد را در برابر گازگرفتگی آسیب پذیر می کند چه؟

منطقه اطراف شهر ایفاکارا دارای بالاترین میزان ابتلا به مالاریا در جهان است. موسسه بهداشت ایفاکارا، یک مرکز تحقیقات بیماری های گرمسیری، بیش از نیم قرن است که در حال مطالعه راه های مبارزه با بیماری است. برخی از دانشمندان آنجا بر این باورند که تغییرات ساده و نسبتاً ارزان در خانه‌های مردم می‌تواند تفاوت بزرگی در پیشگیری از مالاریا و سایر بیماری‌های منتقله از طریق پشه ایجاد کند که سالانه میلیون‌ها نفر را بیمار می‌کند.

این تفاوت توسط دو خانه با فاصله حدود 200 یارد در روستای چیکوتی، در 30 مایلی جنوب ایفاکارا، نشان داده شده است.

یکی، بالای یک تپه کوچک، خانه ای است خانواده کالالو. جورام کالالو 54 ساله و همسرش مالیسا اوچاولی با دختر 13 ساله خود امگا در آنجا زندگی می کنند. آنها کشاورز هستند و آقای کالالو همچنین یک شغل نیمه وقت دارد که با اتوبوس به شهر می رانند که معادل 85 دلار در ماه می پردازد.

خانه دیگر متعلق به خانه پایین تپه و خارج از جاده اصلی است خانواده متواکی: فاستینا متواکی، 37 ساله، همسر ماتیاس بنجامین و هفت فرزند. آنها هم کشاورز هستند و خانم متواکی از ذرت خشک شده نوعی آبجو درست می کند که در محله می فروشد و ماهیانه 65 دلار درآمد دارد.

مالاریا تلفات سنگینی بر خانواده متواکی وارد می کند. بچه ها هر دو تا سه ماه یک بار دچار تب های شدید و سردردهای ضربان دار می شوند و خانم متواکی مجبور است برای مراقبت از آنها کار را کنار بگذارد. سفر به کلینیک برای تشخیص و قرص‌هایی برای از بین بردن انگل، بخش زیادی از درآمد خانواده را از بین می‌برد.

اما آقای کالالو و خانواده اش در حال حاضر به ندرت به مالاریا مبتلا می شوند. تنها درگیری آنها در سال جاری پس از آن اتفاق افتاد که آقای کالالو در طول شب در ایستگاه اتوبوس به شدت توسط پشه ها گزیده شد.

چرا خانواده متواکی تا این حد بیمار و خانواده کالالو نسبتاً در امان بودند؟

کالالوس ها و متواکی ها هر دو در خانه های خود ساخته زندگی می کنند. مصالح اصلی هر کدام آجری است که از خاک محلی ساخته شده است. اما چند تفاوت کلیدی بین آنها وجود دارد – و آنها به محافظت حیاتی اضافه می شوند.


آقای کالالو سال‌ها به عنوان معدنچی کار می‌کرد و در کمپ‌هایی زندگی می‌کرد که مالاریا یک مشکل بزرگ بود و دید که همکارانش بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند. بنابراین هنگامی که خانواده شروع به ساختن خانه خود کردند، کنترل مالاریا در اولویت قرار گرفت. آنها ماسه و سیمان خریدند تا دیوارهای آجری را گچ کنند و شکاف هایی را که پشه ها از آن عبور می کردند، مهر و موم کردند.

اما متواکی‌ها به آجر چسبیده‌اند: دیوارهای خانه‌هایشان از آجرهای خشن با شکاف‌های زیاد ساخته شده است و دیوارهای گچ‌نشده خانه را تاریک و مرطوب نگه می‌دارند – جذابیتی برای پشه‌ها.


تهویه در این خانه ها مهم است: هوا گرم است و پخت و پز اغلب در داخل خانه و روی آتش زغال سنگ انجام می شود. دهانه ای که در آن دیوارها به سقف می رسند می تواند جریان هوای مهمی را فراهم کند – و یک نقطه ورود برای پشه ها.

احساس آقای کالالو مبنی بر اینکه یک خانه ضد مالاریا ساخته است نه تنها با آزادی نسبی خانواده از این بیماری تایید می شود. تیم های حشره شناسی در موسسه بهداشتی ایفاکارا در حال مطالعه چیکوتی و پشه های ناقل مالاریا هستند. در واقع، آن‌ها سرشماری‌های شبانه پشه‌ها را در خانه‌های کالالو و متواکی انجام دادند و حشراتی را که در هنگام خواب خانواده فعال بودند، شمارش کردند.

وجود داشت 133 پشه عصر می در داخل خانه Mtwaki، اما 54 داخل خانه کالالو.

همه اینها را خانواده کالالو خرج کردند 4203 دلار برای ساختن خانه های خود

خانواده Mtwaki خانه مشابهی می‌خواهند: مانند بسیاری از خانواده‌های روستا و خانواده‌ها در همه جا، آنها برای بهبود در صورت امکان پول پس‌انداز کردند.

برای تبدیل خانه Mtwaki به Kalalus چه چیزی لازم است؟

لینا فیندا، محقق موسسه بهداشت ایفاکارا، برای صدها خانواده در این منطقه محاسبه کرد.

متواکی گفت ارزان‌ترین کاری که می‌توان برای خانه‌اش انجام داد، شروع از صفر، ساختن خانه‌ای با دیوارهای گچی، درها و پنجره‌های قاب‌دار و سقف فلزی است. هزینه کل کمتر از 5000 دلار خواهد بود.

این بیشتر از توان مالی متواکی هاست. و دکتر فایندا گفت که دولت تانزانیا و سایر دولت های ملی در آفریقا نیز این لایحه را برای بودجه مالاریا بسیار سخت گیرانه می دانند.

دکتر فیندا می گوید: «وقتی با دولت صحبت می کنیم، می گویند نه، ما نمی توانیم برای همه خانه بسازیم.

اما همه به یک خانه جدید نیاز ندارند: طبق بررسی های موسسه بهداشت، 80 درصد موارد مالاریا در تانزانیا در میان جمعیتی رخ می دهد که در 20 درصد پایین ترین خانه های با کیفیت زندگی می کنند.

دکتر فایندا گفت و اکثر خانه‌ها نیازی به بازسازی کامل ندارند – در واقع، تقریباً 90 درصد خانه‌ها در نظرسنجی او فقط به پنجره‌های مشبک و قاب‌دار نیاز دارند. بسیاری از پیشرفت‌های باقی‌مانده قبلاً توسط خود خانواده‌ها انجام شده است و برای ایجاد یک تغییر در هر زمان، پس‌انداز می‌کنند.

هزینه ارتقاء یک خانه معمولی در اطراف ایفاکارا به سطحی که محافظت خوبی در برابر مالاریا ایجاد کند کافی است 258 دلار

دکتر فیندا گفت: «اما وقتی با اهداکنندگان بزرگ ملاقات می‌کنیم، آنها مداخله جدیدی می‌خواهند، یک محصول جدید، یک گلوله نقره‌ای».

آن را با میلیون‌ها دلاری که برای تولید حشره‌کش‌ها یا آزمایش پشه‌های اصلاح‌شده ژنتیکی صرف شده است، مقایسه کنید. یا تأثیر اقتصادی تخمین زده شده مالاریا در جنوب صحرای آفریقا: 12 میلیارد دلار در سال. سپس 258 دلار برای هر خانه شروع به عملی تر شدن می کند.

اما یارانه دادن به برخی یا همه مصالح ساختمانی همچنان یک صورت حساب بزرگ برای دولت ها یا اهداکنندگان خواهد بود و با افزایش جمعیت در جنوب صحرای آفریقا گسترش خواهد یافت.

سارا مور، حشره شناس پزشکی در مؤسسه بهداشتی ایفاکارا، گفت بدون شک بهبود مسکن برای ریشه کنی مالاریا در نیمکره شمالی ضروری بوده است. او گفت: “اما از نظر منابع، خدای من، این بسیار بزرگ است.”

انواع آزمایش های مداخله پشه در اطراف ایفاکارا انجام می شود و دکتر. Finda دیده است که برخی از آنها به کاهش جمعیت پشه و موارد مالاریا کمک می کنند. اما در هر دهکده، او با خانواده‌هایی مانند متواکی‌ها ملاقات می‌کند و هر کاری که می‌توانند برای صرفه‌جویی در پول مورد نیاز برای ایجاد تغییراتی که می‌دانند آنها را ایمن نگه می‌دارند، انجام می‌دهند.

وقتی از مردم در جوامع نظرسنجی می کنیم که چه روشی می خواهند، آنها می پرسند: آیا دولت می تواند در این آخرین مرحله به ما کمک کند؟ من این تلاش را کرده‌ام، حالا می‌توانیم کمی فشار بدهیم و روی پنجره یا در صفحه نمایش نصب کنیم؟»

تولید شده توسط مت مک کان، شان کاتانگوی و ژوزفین سدویک.

Olive Herman

سفر نینجا. زامبی نرد. متخصص فرهنگ پاپ معتاد آبجو ماون وب کارشناس مغرور غذا تنظیم کننده. دردسر ساز. خالق مشتاق

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyBuyPurchase guideخبرdigital currency channelHome Appliancesdigital currency tutorialسایت ایرانیاخبار جدیدخرید فالوور اینستاگرام