پشت صحنه شکایت شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران

بعد –وزرای شورای همکاری خلیج فارس روز پنجشنبه 25 فروردین ماه گفتند که میدان گازی آرش منحصراً متعلق به عربستان سعودی و کویت است و تنها آنها حق استفاده از منابع طبیعی آن را دارند. وزرای امور خارجه در نشست شورای ریاض همچنین «هر گونه ادعایی مبنی بر اینکه طرف قانونی دیگر حق بهره برداری از این حوزه را دارد» را رد کردند.

بر اساس گزارش فردا، وزرای شورای همکاری در کنار ادعای فوق، ادعای امارات را مبنی بر مالکیت این کشور سه جزیره تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی تکرار کردند. همین امر باعث شد تا نصیر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران واکنش نشان دهد و بگوید: ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزئی جدایی ناپذیر و جاودانه از سرزمین ایران است و این سخنان ارزشی ندارد.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران بارها بر تمامیت ارضی خود تاکید کرده و بر اساس اصول و قواعد پذیرفته شده حقوق بین الملل بر حاکمیت جزایر ایرانی تاکید کرده است. جمهوری اسلامی ایران بر اساس مذاکرات دوجانبه ای که با دولت کویت انجام داده و سوابق مذاکرات، همواره بر همکاری های دوستانه و سازنده در حوزه انرژی از جمله در منطقه آرش تاکید دارد. بی شک رفتارهای مبتنی بر توجه به منافع مشترک می تواند زمینه مساعدی را برای همکاری های منطقه ای ایجاد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین با اشاره به ادعاهای مطرح شده در خصوص برنامه صلح آمیز هسته ای کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران متعهد به توسعه برنامه صلح آمیز هسته ای مطابق با حقوق و تعهدات خود و همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی است. . در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای و توافق جامع پادمان ها به صورت سازنده پیش می رود و تحت تأثیر مداخلات و فشارهای سیاسی و تبلیغاتی قرار نمی گیرد.

با توجه به اینکه ادعای مالکیت امارات بر جزایر سه گانه، میدان گازی آرش و برنامه هسته ای ایران بارها مورد بحث و مناقشه قرار گرفته است، از جمله اینکه چرا عربستان و دیگر کشورهای همسایه خلیج فارس در این جزیره حضور ندارند؟ علاقه مند به موضوعات فوق هستند، چنین مواضعی را بپذیرند و اینکه آیا پاسخ ایران به این شرایط مناسب و کافی است یا خیر. علی بیگدلی کارشناس ارشد سیاست خارجی و تحلیلگر روابط بین الملل در گفتگو با فرارو او به این سوالات پاسخ داد:

روابط ایران و عربستان به اندازه کافی گرم نیست

هومعلی بیگدالی گفت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اعلام کرد که در روزهای ابتدایی آشتی ایران و عربستان چندین مشکل عمده بین ایران و عربستان وجود داشت. یکی از اولین موضوعاتی که وی به آن اشاره کرد، شفاف سازی تعهدات ایران در برجام بود. موضوع دوم خروج ایران از کشورهای عربی بود و موضوع سوم مربوط به تهدیدات موشکی بود. بنابراین، با وجود برقراری نوعی روابط دیپلماتیک بین ایران و عربستان، نمی‌توانیم باور کنیم که همه مشکلات ما با عربستان حل شده و پایان یافته است. به عبارت دیگر، اگرچه روابط اولیه را با عربستان آغاز کرده ایم، اما هنوز گرمی روابطی که انتظار داریم شکل نگرفته است.

وی افزود: در حال حاضر فضاهای جدیدی در منطقه خاورمیانه در حال شکل گیری است. از جمله این مقاصد جدید، شیخ نشین های خلیج فارس و عربستان سعودی به همراه آمریکا و اسرائیل هستند که مشتاق ایجاد راه آهن و خطوط ترانزیتی به هند هستند. اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سفر خود به عربستان سعودی و امارات پیشنهاد کرد که خط ترانزیتی امارات به کویت و عراق به ترکیه رفته و به اروپا برسد تا کریدور شمال به جنوب ایجاد شود. این در حالی است که اگر ایران در موقعیت بهتری بود، قرار گرفتن در این مسیر ترانزیتی گزینه مناسب‌تر و نزدیک‌تری بود.»

ما راهی جز دیپلماسی و رفع موانع سیاسی نداریم

این تحلیلگر سیاست خارجی گفت: کشور ما در حال حاضر در حاشیه ناامنی و تحت فشار قرار دارد، از این رو تمام تلاش خود را کرده ایم تا دوباره کنار گذاشته نشویم و منزوی نشویم. هر چه فشار و انزوا بیشتر باشد شرایط اقتصادی بدتر می شود. در حال حاضر در شرایط نامشخصی هستیم. البته موضوع جزایر سه گانه ایرانی متفاوت است و این جزایر برای ایران بسیار مهم هستند، بنابراین ایران الزاما تحت فشار نخواهد بود. در مورد میدان گازی آرش نیز حل این موضوع از طریق مراجع رسمی و حقوقی بین المللی از جمله دادگاه لاهه کار آسانی نخواهد بود، زیرا طرفین باید با حضور در این دادگاه موافقت کنند و هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی به دادگاه شکایت کند. . کویت و عربستان معتقدند همه چیز باید متعلق به آنها باشد و ایران در این میدان گازی سهمی ندارد. تنها راه حل این مشکل استفاده از روش های سیاسی است. یک راه حل غیر دیپلماتیک هم وجود دارد: برویم و عملیات حفاری گسترده ای را در گوشه ای از این میدان گازی آغاز کنیم که با توجه به تجهیزات مدرن و قدرتمند کویت و عربستان سعودی در واقع به نفع آنها خواهد بود. کشورها.”

وی افزود: این روزها روابط کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بیش از پیش به سمت وحدت و تشکیل لیگی هماهنگ پیش می رود و از سوی دیگر عربستان و اسرائیل نیز در آستانه برقراری روابط هستند. از این رو فضای منطقه برای ایران بسیار حساس شده است، در حال حاضر اقتصاد داخلی ایران با دوگانگی پیچیده ای از مشکلات و مسائل و چالش های بین المللی مواجه است، بنابراین باید دیدگاه خود را تغییر دهیم تا به نتیجه قابل قبولی برسیم. تا زمانی که به برجام برسیم و عضویت FATF را نپذیریم، وضعیت اقتصادی ما تغییر نخواهد کرد. و عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای و حتی بریکس تغییر چندانی در وضعیت اقتصادی کشور نخواهد داشت. فراموش نکنیم که در روزهای ابتدایی حرکت ایران و عربستان به سمت کاهش تنش، صحبت از تمایل عربستان به تجارت و سرمایه گذاری در ایران بود، اما با توجه به موانع موجود در عمل، تاکنون شاهد چنین اتفاقی نبوده ایم. یک چیز خاص.”

ضرورت نوسازی زیرساخت های تولید نفت در ایران

این کارشناس روابط بین الملل گفت:آزادی زندانیان و آزادسازی پول های بلوکه شده توسط ایران یا افزایش نسبی صادرات نفت ایران را نمی توان نشانه هایی از تشکیل قریب الوقوع برجام تلقی کرد. و من معتقدم که رویدادهای اخیر هیچ ارتباطی با برجام ندارد. ترامپ در هنگام خروج از برجام مدعی شد که توافق امضا شده با ایران همه مشکلات آمریکا با ایران را حل نمی کند، زیرا مشکلات آمریکا و ایران تنها به مسائل هسته ای مربوط نمی شود، بلکه به سایر مشکلات منطقه و اطراف نیز مربوط می شود. سطح بین المللی. در حال حاضر نیز بسیاری از مسائل حل نشده باقی مانده است و تا زمانی که این مسائل حل نشده باشد، بعید است بتوانیم به یک توافق جامع و پایدار برسیم. حداقل تا انتخابات آمریکا نمی توان چنین موضوعی را مطرح کرد.

وی افزود: آقای زنگنه در زمان حضور در دفتر آقای روحانی گفت: برای نوسازی سیستم های تولید نفت کشور به 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز داریم. بر این اساس مشخص می شود که سیستم های اکتشاف و تولید نفت در کشور ما بسیار قدیمی است و نمی توانیم سهم اصلی ذخایر نفتی را استخراج کنیم. همزمان، کشورهای مختلف در حال بهره برداری مالی از میادین گاز و نفت برای عملیات معدنی گسترده هستند. به عنوان مثال، قطر قراردادهای بزرگی با کشورهای مختلف دارد. قطر ۷۰ میلیارد دلار قرارداد صادرات گاز با آلمان امضا کرده است.

بیگدلی نتیجه گرفت:اگرچه عربستان بزرگترین تولیدکننده نفت است، اما در زمینه گاز در وضعیت نامناسبی قرار دارد. کویت نیز همین مشکل را دارد، بنابراین دلیل وابستگی شدید دو کشور به میدان گازی آرش نیز همین موضوع است. زیرا این میدان گازی هم منافع داخلی و هم درآمدهای صادراتی دو کشور را تامین خواهد کرد. در مجموع، ایران به دلیل شرایط کنونی نمی‌خواهد روابط نیمه‌مدت ما با شیوخ و به‌ویژه عربستان سعودی را قطع کند، برعکس، جدیت کویت و عربستان سعودی در مورد ذخایر گاز را در نظر می‌گیرد. از میدان آرش ایران باید مرزها را مشخص کند و برای حل این مشکل سیاسی از طریق گفتگوی دیپلماتیک تلاش کند. فراموش نکنیم که ایران جایی برای درگیری با دیگر کشورها ندارد و اکنون بیش از هر زمان دیگری به صلح نیاز داریم. ایران ممکن است به دلایل مختلف در میدان گازی آرش واکنش جدی نشان ندهد، اما در مورد جزایر سه گانه به هیچ وجه دریغ نخواهد کرد، زیرا از توان نظامی لازم برای مقابله با آن نیز برخوردار است. اما همانطور که اشاره کردم تنش جدی در منطقه به نفع کسی نیست.»

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Purchase guideDigital currencyخبرBuydigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney