پاسخ آمریکا چه خواهد بود؟

چهار روز پیش، در پایان روز دوشنبه، 24 مارس، مهلت اتحادیه اروپا برای اطلاع از پاسخ تهران و واشنگتن به پیش نویس 35 صفحه ای جوزف بورل به پایان رسید و طرفین پاسخ ها و نظرات خود را به این پیش نویس ارسال کردند. اتحادیه اروپا. بر اساس برخی برآوردها، پاسخ ایران قطعی «نه» یا «بله» نبود، بلکه «بله» مشروط بود و تهران مشاهدات خود را در پاسخ به بورل بیان کرد، اما آمریکا موافقت کامل خود را با پیش‌نویس بورل اعلام کرد و به ان بله گفت.

به گزارش دنیای اقتصاد، وقت آن رسیده بود که آمریکا به مشاهدات ایران مدرن پاسخ دهد. به نظر می رسد اکنون واشنگتن نیز تاکتیک تهران را در پیش خواهد گرفت و به اظهارات ایران قاطعانه پاسخ خواهد داد. یعنی با برخی مسائل موافق و با برخی مخالفت می کنم.

در چنین شرایطی، پاسخ مشروط ایران به پیش نویسی که روز دوشنبه ارائه شد و پاسخ مشروط آمریکا به مشاهدات ایران که به زودی اعلام خواهد شد، به مذاکرات بعدی ختم خواهد شد و احتمالاً شاهد دور دیگری از مذاکرات خواهیم بود. اگر مراحل احیای توافق به همین منوال ادامه پیدا کند، تا اواسط شهریور ماه دور از انتظار نیست که مذاکرات تکمیل شود.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین می گوید که هنوز مسائل پیچیده ای برای احیای توافق هسته ای وجود دارد و امیدواریم بتوانیم توافق هسته ای را در اول سپتامبر (پنجشنبه 10 شهریور) احیا کنیم. . به گزارش خبرگزاری تسنیم ، اولیانوف در سخنرانی روز جمعه خود توضیح داد: سه متن برای احیای توافق هسته ای وجود دارد و اتحادیه اروپا به دنبال راه هایی برای نزدیک کردن دیدگاه ها به یکدیگر است. من درک می کنم که واشنگتن می خواهد مشکلات دیگری را که به توافق هسته ای مربوط نمی شود، حل کند.

پاسخ این است که آمریکا نزدیک است

همچنین لورا روزن، روزنامه نگار آمریکایی در خبرنامه خود با عنوان «دیپلماتیک» درباره آخرین تحولات مربوط به تمدید برجام نوشت: مقامات اروپایی روز پنجشنبه گفتند اتحادیه اروپا منتظر پاسخ آمریکاست. به اظهارات ایران درباره متن پیشنهادی برجام برای تمدید برجام.»

علی واعظ کارشناس مسائل ایران که دیپلماسی هسته ای را از نزدیک دنبال می کند نیز گفت: بعید است پاسخ آمریکا قطعی باشد. به روگر بازیک کابری-تاحلیلی “chosen”; در ادامه این مقاله، یکی از مکان های اتحادیه اروپا روز پنجشنبه (۱۸ اوت) به وقت واشنگتن گفت: هر لحظه، اما فردا ممکن است.

یک مکان دیگر در اروپا نیز گفت: ما منتظر پاسخ آمریکا هستیم. در عین حال، وزارت امور خارجه آمریکا همانطور که در تمام هفته این گونه پاسخ داده بود، به سادگی اعلام کرد که به بررسی اظهارات ایران که در پایان روز دوشنبه به اتحادیه اروپا ارسال شده است، ادامه خواهد داد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: بررسی دیدگاه ایران در مورد پیشنهاد اتحادیه اروپا ادامه دارد. همانطور که درخواست شد، ما بازخورد خود را مستقیماً و منحصراً به اتحادیه اروپا ارسال خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که واشنگتن همچنان در حال بررسی پاسخ ایران به متن نهایی اتحادیه اروپا برای احیای این توافق است. به گزارش «ایسنا»، پرایس در نشست خبری اعلام کرد که ایران همچنان در حال بررسی پاسخ ایران به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا است و در این زمینه با اتحادیه اروپا رایزنی خواهد کرد. او همچنین از ارائه چارچوب زمانی مشخص برای واکنش آمریکا خودداری کرد.

آمریکا نمی گوید بله

آلی وایز، کارشناس مسائل ایران گفت: بعید است که پاسخ آمریکا قطعی باشد. واعظ، مدیر برنامه ایران در گروه بین المللی بحران روز پنجشنبه گفت: تردید دارم که پاسخ آمریکا به خواسته های ایران مثبت باشد. پاسخ آمریکا احتمالاً یا نه یا چیزی در این بین خواهد بود.» واعظ در عین حال افزود: اگر ایران همچنان درخواست های بیشتری داشته باشد، نمی دانم این روند چگونه می تواند ادامه یابد.

از سوی دیگر، تریتا پارسی در پاسخ به این سوال که چه چیزی باعث شده ایران اخیرا نشانه هایی از تمایل به حرکت در مسیر توافق را نشان دهد، دلیل آن نشانه های انعطاف در هفته های اخیر از سوی دو طرف و میانجیگری طرفین است. اتحادیه اروپا، که منجر به نهایی شدن متن 35 pg. پارسی گفت: فکر می کنم اتفاقی که افتاد همان اتفاقی است که هر بار که پیشرفت داشت اتفاق افتاد: هر دو طرف انعطاف نشان دادند.

واشنگتن به تل آویو پاسخ داد

در این بین، اسرائیل سعی دارد وانمود کند که آمریکا امتیازات زیادی به ایران داده است و مخالفان برجام را در واشنگتن بیشتر تحریک کند. در همین راستا یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در نامه ای به رئیس جمهور آمریکا مدعی شد که پیش نویس توافق نهایی اتحادیه اروپا با اصول آمریکا سازگار نیست.

به گزارش «ایسنا» به نقل از 24 نیوز، یایر لاپید روز پنجشنبه در نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نوشت: پیش نویس توافقی که اتحادیه اروپا به ایران داده است با این توافق سازگار نیست. خطوط قرمز دولت بایدن.» قبل از شورای امنیت ملی آمریکا، اسرائیل مشکوک بود که آمریکا امتیازات زیادی به ایران داده است و همچنین پیشنهادات تل آویو برای این مذاکرات را رد کرد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی گفت: گزارش‌هایی مبنی بر اینکه امتیازات جدیدی تحت عنوان بخشی از احیای برجام به ایران اعطا کرده‌ایم یا در حال بررسی آن هستیم، کاملا کذب است. “

سخنگوی شورای امنیت ملی گفت: ما از همان ابتدا رویکرد سنجیده و اصولی به این مذاکرات داشتیم. اگر ایران آمادگی دارد به توافق 2015 پایبند باشد، ما هم آماده ایم که همین کار را انجام دهیم. ما نظرات ایران را در مورد متن نهایی پیشنهادی اتحادیه اروپا از طریق اتحادیه اروپا دریافت کرده ایم و در حال بررسی آن هستیم. رابطه ما با اتحادیه اروپا انحصاری است. ما در طول این روند به طور منظم با آنها در تماس بوده ایم.”

اختلافات تاکتیکی آمریکا و اسرائیل

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز جمعه در این کنفرانس خبری گفت: موضع دولت فعلی اسرائیل برای توافق با ایران باز است. همه ما با این مکان ها آشنا هستیم و مدام در حال یادآوری ما هستند. شرکای اسرائیلی موضع رسمی خود در قبال توافق با ایران را تغییر نداده اند.

به گزارش «ایسنا»، وی ادامه داد: شکی نیست که با شرکای اسرائیلی اختلاف تاکتیکی داریم اما متحد هستیم. ما موافقیم که ایران هرگز نباید به سلاح هسته ای دست یابد. ما معتقدیم دیپلماسی که بر بازگشت متقابل به تعهدات برجام متمرکز است – که طی آن ایران تحت نظارت و راستی آزمایی قرار می گیرد – موثرترین راه برای دستیابی به این هدف است.

این پیش نویس باید شکست بخورد

اکنون مخالفت ها و انتقاداتی نسبت به مذاکرات هسته ای با ایران وجود دارد. در همین راستا، سناتور جیم ریش، یکی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنا، در توییت خود از دولت درباره احیای این توافق انتقاد کرد. یکی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنا در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: برای تضمین برجام، ایران باید از دولت بخواهد که به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایان دهد، از شرکت‌های غربی فعال در ایران محافظت کند. به ایران اجازه دهید اگر دولت آینده آمریکا از توافق خارج شود، ساخت سلاح هسته‌ای را تسریع خواهد کرد.

این سناتور جمهوری خواه پس از انتخابات ادامه داد: این خواسته های ایران برای انتقام است و به عنوان یک شکست بزرگ، پس از خروج فاجعه بار از افغانستان، نباید برای سیاست خارجی در تاریخ ثبت شود. وی در ادامه مدعی شد: این معامله امنیت شرکای ما و آمریکایی ها در منطقه را تهدید می کند. ایران به طراحی سایت های تروریستی در ایالات متحده سابق، کمک به روسیه با پهپادهای مسلح برای حمله به اوکراین و حمله به سربازان و دیپلمات های ما ادامه می دهد.

جیم ریش در پایان مدعی شد: «لغو تحریم‌ها علیه ایران تنها فعالیت‌های تروریستی ایران را افزایش می‌دهد.» ندارند. ما به هیچ وجه چنین شرایطی را نمی پذیریم. همچنین نباید از توافقی که موثر بود خارج می شدیم تا این که شاهد تسریع برنامه هسته ای ایران هستیم.

در دام ایران در دام کاکا نیمیافتد

در عین حال محمد مرندی مشاور تیم مذاکره کننده ایران در گفت وگویی با انتقاد از سیاست های دولت آمریکا در قبال ایران گفت: برای اینکه ایران از توافق وین راضی باشد و راضی باشد. با اجرای کامل آن مسائلی وجود دارد که باید حل و فصل شود.» به گزارش «ایسنا» و به نقل از شبکه CGT، محمد مرندی توضیح داد: در هشت ماه گذشته دستاوردهای زیادی داشتیم و متنی که آمریکایی ها و اروپایی ها در آن زمان تصور می کردند با آنچه در آن زمان تصور می کردند بسیار متفاوت است. امروز داریم

وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران در گذشته سابقه پیچیده و بحث برانگیزی با آمریکا و اروپا داشته است، درک این موضوع مهم است که ایرانی ها می خواهند راضی باشند و آمریکا بدون پرداخت هزینه، تاریخ را تکرار نخواهد کرد. مشاور تیم مذاکره کننده ایران توضیح داد: دیدگاه ایران این است که برای رضایت از توافق و رضایت از اجرای کامل آن باید برخی مسائل حل شود.

مرندی با اشاره به اینکه ایرانی ها می خواهند هر چه زودتر این توافق منعقد شود، گفت: اگر آمریکایی ها راه های فراری دارند که به دنبال آن هستند، ایران شکی ندارد که آمریکایی ها در نهایت از راه های فرار برای به خطر انداختن توافق استفاده خواهند کرد. اگر انتظار داریم آمریکا سرعتی غیر از این داشته باشد، خیلی ساده لوح هستیم.

وی در این خصوص توضیح داد: بنابراین طرفی که باید طرف مقابل را متقاعد کند که صداقت هم به قیمت تمام می شود، آمریکا و البته اروپا است. زیرا با وجود اینکه اروپایی ها از سیاست های ترامپ گلایه داشتند اما از ابتدا تا انتها از ترامپ پیروی کردند. آنها ایران را به دلیل ترس از ترامپ یا به دلیل رابطه دیرینه با آمریکا تحریم کردند.

رايزني سعول احراء تحميلها

همچنین تلاش های سئول برای تعیین سرنوشت دارایی های بلوکه شده ایران در روزهای اخیر شدت گرفته است و وزارت امور خارجه کره جنوبی روز جمعه (19 اوت) گفتگوهای تلفنی پشت سر هم بین چو هیون- معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی انجام داد. دونگ و رابرت مالی انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد ایالات متحده و اتحادیه اروپا در مذاکرات برای احیای توافقنامه، اعلام کرد.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Purchase guideDigital currencyخبرBuydigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney