وقتی گیاهان گریه می کنند اینگونه به نظر می رسد

انسان‌ها راه‌های باشکوهی برای ابراز نارضایتی دارند: ما غر می‌زنیم، غرغر می‌کنیم، غر می‌زنیم، ناله می‌کنیم، ناله می‌کنیم. ممکن است کسی فکر کند پخش شکایات حداقل به یک دهان نیاز دارد. اما تحقیقات اخیر در قلمرو گیاهان نشان می دهد که دهان ضروری نیست.

گیاهان تحت تنش صداهای شنیدنی تولید می کنند که می توان آنها را در فاصله چند متری شنید و نوع صدا با نوع روز بد آنها مطابقت دارد. نتایج روز پنجشنبه در مجله Cell منتشر شد.

برای واضح تر بودن، صداهایی که توسط گیاهان خراشیده تولید می شود، با صدای زمزمه مضطرب که ممکن است در صورت داشتن یک ضرب الاجل زیاد در محل کار، به زبان بیاورید، یکسان نیست. محققان بر این باورند که صدای عصبی و ناگهانی در عوض محصول جانبی کاویتاسیون است، زمانی که حباب های کوچک می ترکند و امواج شوک کوچکی را در داخل سیستم عروقی گیاه ایجاد می کنند، بی شباهت به آنچه در مفاصل شما هنگام شکستن بند انگشتانتان اتفاق می افتد.

لیلاچ هادانی، زیست شناس دانشگاه تل آویو در اسرائیل می گوید: «حفره محتمل ترین توضیح حداقل برای بیشتر صداها است. گیاهان با ارگانیسم هایی که همیشه صدا تولید می کنند – مانند زنبورهای وزوز – تعامل دارند و همچنین با انتشار مواد شیمیایی به نام فرار با سایر اشکال حیات از جمله گیاهان دیگر ارتباط برقرار می کنند. اما وقتی نوبت به تحقیق در مورد گیاهانی که صداهای شنیدنی را تشخیص می‌دهند – یا تولید می‌کنند – می‌رسید، ادبیات ساکت بود.

دکتر “یک سوال باز که مرا آزار داد.” هدانی گفت: مشکل گیاهان و صداها بود.

پس از ملاقات او با یوسی یوول، که در حال مطالعه صداهای خفاش در تل آویو بود، تصمیم گرفتند برای حل این مشکل با هم متحد شوند. آنها بر روی گیاهان گوجه فرنگی و تنباکو تمرکز کردند زیرا رشد آنها آسان است و ژنتیک به خوبی درک شده است.

گیاهان در جعبه‌های چوبی عایق صدا با دو میکروفون که به ساقه‌هایشان اشاره می‌کردند، قرار می‌گرفتند و آماده بودند تا هر چیزی را از زمزمه‌ای ظریف گرفته تا طغیان شعر ضربتی ضبط کنند. محققان دریافتند که نه تنها گیاهان صدا تولید می کنند، بلکه زمانی که گیاهان کم آب می شوند یا ساقه هایشان بریده می شود (شبیه سازی حمله گیاهخواران) صدای خفگی بسیار بیشتری ایجاد می کنند.

محققان توانستند همان صداها را از گیاهان در گلخانه نیز دریافت کنند. از آن زمان آنها صداهای تولید شده توسط گیاهان سبز دیگر مانند انگور و گندم را شناسایی کردند.

سبزیجات آزاردهنده نارضایتی های خود را به طور تصادفی بیان نکردند، بلکه شکایات خاصی را مطرح کردند که با نوع استرس آنها مطابقت داشت. یک برنامه یادگیری ماشینی می تواند به درستی با دقت 70 درصد تشخیص دهد که آیا گیاه غرغرو تشنه است یا در معرض خطر بریدن سر است.

ریچارد کاربان، بوم شناس در دانشگاه کالیفرنیا، دیویس، که در این تحقیق دخالتی نداشت، می گوید: «به نظر می رسد که گیاهان صداهای مختلفی تولید می کنند که اطلاعاتی دارند، سهم اصلی این مطالعه است. من فکر می‌کنم این زمینه را به جلو می‌برد.»

گیاهان آسیب‌دیده صداهایی را تولید نمی‌کنند که انسان بشنود – آنها خیلی بلند هستند و محققان مجبور شدند آنها را به صداهایی تبدیل کنند که اکنون می‌توانید بشنوید. اما صداها در محدوده شنوایی حیوانات دیگر مانند موش و پروانه قرار دارند. با توجه به اینکه صداهای ترکیدن تا فاصله 16 فوتی شنیده می شود، این سوال نیز وجود دارد که آیا گیاهان دیگر می توانند به درام همسایگان خود گوش دهند یا خیر.

دکتر. گروه هادانی قبلاً در مقاله ای در سال 2019 نشان داده بود که برخی از گل ها با ساختن شهد بیشتر به صدای نزدیک شدن گرده افشان ها پاسخ می دهند. یافتن اینکه آیا موجودات دیگری به صداهای تولید شده توسط گیاهان تحت تنش پاسخ می دهند یا خیر، و همچنین استفاده بالقوه از اطلاعاتی که چنین صداهایی در مورد شرایط گیاهان نشان می دهد، گام بعدی مهم است.

دکتر. کاربان می‌توانست ببیند که سایر زیست‌شناسان گیاهی در مورد پیامدهای نتایج شک و تردید دارند، اما گفت که آنها پیچیدگی شگفت‌انگیز گیاهان را برجسته می‌کنند. او گفت که گیاهان به‌عنوان ارگانیسم‌های بی‌تحرک، «به خوبی از محیط خود آگاه هستند».

و پس از خواندن این مطالعه، ممکن است متوجه شوید که آیا گیاه آپارتمانی روی لبه پنجره شما با ناراحتی در مورد شرایطی که آن را در آن قرار داده اید، ناله می کند یا خیر.

Tiana Fitzpatrick

دوست حیوانات در همه جا. متخصص موسیقی برنده جایزه. کافه قهوه. ارتباط دهنده. کاوشگر. متعصب الکل

پاربرگ سایت

تماس با ما