“نقشه راه” جدید سازمان ملل نشان می دهد که چگونه می توان آلودگی پلاستیکی را به شدت کاهش داد

“راه ما تولید، استفاده و دفع پلاستیک باعث آلودگی اکوسیستم ها می شوداینگر اندرسن، مدیر اجرایی UNEP گفت که خطراتی برای سلامت انسان ایجاد می کند و آب و هوا را بی ثبات می کند.

“نقشه راه” برای کاهش آلودگی پلاستیکی

این گزارش UNEP یک نقشه راه برای کاهش چشمگیر این خطرات ارائه می کند اتخاذ رویکرد دایره ای که پلاستیک ها را از اکوسیستم ها، بدن ما و اقتصاد دور نگه می دارد.”

گزارش، بستن شیر آب: چگونه جهان می تواند به آلودگی پلاستیک پایان دهد و یک اقتصاد دایره ای ایجاد کند، بزرگی و ماهیت تغییرات مورد نیاز برای پایان دادن به آلودگی پلاستیکی و ایجاد یک اقتصاد دایره ای پایدار و دوستدار انسان و محیط زیست را ترسیم می کند.

تغییر سیستم

این گزارش تغییر سیستمی را پیشنهاد می کند که با شتاب دادن به دست می آید سه تغییر کلیدی – استفاده مجدد، بازیافت، و جهت دهی مجدد و متنوع کردن – و اقداماتی برای مقابله با میراث آلودگی پلاستیکی.

این گزارش نشان می‌دهد که حتی با وجود اقدامات فوق، تا سال 2040 سالانه 100 میلیون تن پلاستیک از محصولات یک‌بار مصرف و کوتاه‌مدت باید به طور ایمن برخورد شود.

ساخت اقتصاد دایره ای

UNEP پیشنهاد می کند که استانداردهای طراحی و ایمنی را برای دفع زباله های پلاستیکی غیرقابل بازیافت تنظیم و اجرا کند و تولید کنندگان را مسئول ریختن محصولات میکروپلاستیک کند.

به طور کلی، تغییر به یک اقتصاد دایره ای منجر به این خواهد شد 1.27 تریلیون دلار پس اندازبا در نظر گرفتن هزینه ها و درآمدهای بازیافت. 3.25 تریلیون دلار بیشتر از عوامل خارجی اجتناب شده مانند سلامت، آب و هوا، آلودگی هوا، تخریب اکوسیستم دریایی و هزینه های مربوط به دادرسی صرفه جویی می شود.

آجرهای پلاستیکی از زباله های پلاستیکی بازیافتی در کارخانه ای در ابیجان، ساحل عاج ساخته می شوند.

© یونیسف/Milequem Diarassouba

آجرهای پلاستیکی از زباله های پلاستیکی بازیافتی در کارخانه ای در ابیجان، ساحل عاج ساخته می شوند.

ایجاد 700 هزار شغل

چنین تغییری می تواند منجر به افزایش خالص 700000 شغل تا سال 2040 شود که بیشتر در کشورهای کم درآمد است. بهبود معیشت میلیون ها کارگر در این گزارش آمده است که در محیط های غیر رسمی.

هزینه های سرمایه گذاری برای تغییر سیستمیک توصیه شده قابل توجه است، اما در صورت عدم انجام تغییرات سیستماتیک، کمتر از هزینه های پیش بینی شده است: 65 میلیارد دلار در سال در مقابل 113 میلیارد دلار در سال.

بسیاری از این را می توان بسیج کرد جابجایی سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده برای تأسیسات تولید جدید یا مالیات بر تولید پلاستیک جدید به زیرساخت های دایره ای لازم.

بازه زمانی محدود

با این حال، این گزارش هشدار داد که زمان بسیار مهم است. تاخیر پنج ساله ممکن است منجر به افزایش 80 میلیون تنی آلودگی پلاستیکی تا سال 2040 شود.

این گزارش که به عنوان تجزیه و تحلیل متمرکز بر راه‌حل از شیوه‌های مشخص، تغییرات بازار و سیاست‌هایی که می‌تواند به تفکر دولت و اقدامات تجاری اطلاع‌رسانی کند، نشان داد که بالاترین هزینه‌ها هم در اقتصاد دور ریختنی و هم در اقتصاد دایره‌ای، عملیاتی است.

با مقرراتی برای اطمینان از طراحی پلاستیک ها برای تناسب با یک مدل دایره ایطرح‌های مسئولیت تولیدکننده گسترده می‌توانند هزینه‌های عملیاتی تضمین یکپارچگی سیستم را از طریق الزام تولیدکنندگان برای تامین مالی جمع‌آوری، بازیافت و دفع مسئولانه در پایان عمر از محصولات پلاستیکی

یک نقطه جمع آوری بازیافت پلاستیک در پورتو پرنس، هائیتی.

هائیتی سازمان ملل/ دانیل دیکنسون

یک نقطه جمع آوری بازیافت پلاستیک در پورتو پرنس، هائیتی.

باز کردن فرصت های تجاری

سیاست های مورد توافق بین المللی می تواند به غلبه بر محدودیت های برنامه ریزی ملی و اقدامات تجاری کمک کند. اقتصاد پلاستیک دایره ای در حال شکوفایی جهانی را حفظ کنیداین گزارش نشان داد، فرصت های تجاری را باز می کند و شغل ایجاد می کند.

این گزارش توصیه می‌کند که یک چارچوب مالی جهانی می‌تواند بخشی از یک پیمان سیاستی باشد که مواد بازیافتی را قادر می‌سازد در یک زمین بازی برابر با مواد بکر رقابت کنند. ایجاد یک اقتصاد مقیاس برای راه حل هاو سیستم های نظارتی و مکانیسم های تامین مالی را ایجاد کند.

از همه مهمتر، سیاست گذاران تشویق می شوند که رویکردی را بپذیرند که ابزارها و سیاست های نظارتی را یکپارچه می کند. مقابله با اقدامات در طول چرخه زندگیبر اساس این گزارش که همچنین به سیاست‌های خاصی از جمله استانداردهای طراحی، ایمنی، و اهداف بازیافت و پلاستیک‌های قابل کمپوست و زیست تخریب‌پذیر می‌پردازد.

رئیس UNEP گفت: «اگر از این نقشه راه پیروی کنیم، از جمله در مذاکرات بر سر قرارداد آلودگی پلاستیکی، می‌توانیم دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی بزرگی را به ارمغان بیاوریم.»

چگونه می توانیم #آلودگی پلاستیکی را شکست دهیم؟

ایجاد بازار دایره ای: RRR + D

برای کاهش 80 درصدی آلودگی پلاستیک در سطح جهان تا سال 2040، گزارش جدید سازمان ملل پیشنهاد می کند که پلاستیک های مشکل ساز و غیر ضروری حذف شوند و سه تغییر در بازار – استفاده مجدد، بازیافت، و جهت دهی مجدد و تنوع بخشیدن به محصولات ضروری است:

استفاده مجدد: ترویج گزینه‌های استفاده مجدد، از جمله بطری‌های قابل شارژ، دستگاه‌های پخش فله، طرح‌های بازگرداندن سپرده و طرح‌های بازپس‌گیری بسته‌بندی، می‌تواند تا سال 2040 30 درصد از آلودگی پلاستیک را کاهش دهد.

بازیافت: اگر بازیافت به یک سرمایه گذاری با ثبات تر و سودآور تبدیل شود، می توان تا سال 2040 آلودگی پلاستیکی را تا 20 درصد کاهش داد. حذف یارانه سوخت های فسیلی، اجرای دستورالعمل های طراحی برای افزایش قابلیت بازیافت و سایر اقدامات، سهم پلاستیک های قابل بازیافت اقتصادی را از 21 به 50 درصد افزایش می دهد.

جهت دهی مجدد و متنوع سازی: جایگزینی دقیق محصولاتی مانند بسته‌بندی‌های پلاستیکی، ساشه‌ها و اقلام همراه با محصولات ساخته شده از مواد جایگزین (مانند کاغذ یا مواد قابل کمپوست) می‌تواند 17 درصد کاهش بیشتری در آلودگی پلاستیکی ایجاد کند.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Purchase guideDigital currencyخبرBuydigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney