نقد کتاب: «طبیعی‌های جدید» نوشته گابریل بامپ

جدید طبیعینوشته گابریل بامپ


با توجه به مقیاس آنچه که آن را متهم می کند – نه فقط آمریکا، بلکه تمام جامعه مدرن – این تا حدودی یک دستاورد بزرگ است که دومین رمان گابریل بامپ، The New Naturals، به همان اندازه سرگرم کننده است.

برای روشن بودن، غم و اندوهی واقعی وجود دارد که در قسمت اعظم اولین نمایش Bump در سال 2020، “Anywhere You Don’t Belong” وجود دارد. از بسیاری جهات، این داستان در مورد امید عجیبی است که از ناامیدی رشد می کند. شخصیت‌های این رمان بر این باور ساخته شده‌اند که هر یک از این‌ها ماندگار هستند: سرمایه‌داری، سیاست، اقلیم، روابط نژادی، داستان‌های مودبانه. آنها خواهان شیوه ای جدید از زندگی هستند، مدینه فاضله ای که از فروپاشی اجتناب ناپذیر جان سالم به در خواهد برد.

بنابراین آنها یک پناهگاه در پناهگاهی زیرزمینی در غرب ماساچوست راه اندازی کردند که توسط یک میلیاردر مست تامین می شد. به خصوص خوب پیش نمی رود

رمان – تند، شوخ، حتی در تاریک ترین لحظاتش – با داستان ریو و جبل الطارق، دانشگاهیان سیاه پوست در بوستون که در انتظار اولین فرزند خود هستند، آغاز می شود. آنها شب های خود را در رویای چیز بهتری می گذرانند. ریو، به ویژه، مصمم است: “او در مورد یک دنیای عالی صحبت می کند تا زمانی که صدای پرشورش به زمزمه برسد، قبل از اینکه خورشید کاملا متوقف شود و خرخر کند.”

اما پس از اینکه نوزاد تازه متولد شده این زوج به بیماری مبتلا می شود – که پزشکان در ابتدا آن را به عنوان چیزی نگران نمی کنند – ریو و جبل الطارق فعالانه به دنبال ساختن جهانی از رویای خود برای جهانی بهتر هستند. آنها مخاطبین خود را برای دریافت کمک آزار می دهند و در نهایت توجه یک میلیاردر عجیب و غریب (بخوانید: ثروتمند و بی حوصله) را به خود جلب می کنند که تصمیم می گیرد سرمایه گذاری آنها را تأمین کند و ساکنان آینده خود را به نام New Naturals نامگذاری کند.

از آنجا، Bump گروه متنوعی از شخصیت‌ها را معرفی می‌کند که ناامیدی‌شان به هر نحوی آنها را وارد مدار زمین می‌کند. Sojourner وجود دارد، روزنامه نگاری که هم از شغل و هم از شریک زندگی خود خسته شده است. پرش، پدیده منحل شده سابق فوتبال. التینگ و بوکانان که بی‌هدف در شیکاگو پرسه می‌زنند تا اینکه پلیس‌ها آنها را به خاطر ناراحتی خانواده‌های خوب اطراف کتک می‌زنند و دستگیر می‌کنند. بامپ استعداد واقعی در توصیف احساس غرق شدن، غرق شدن در عظمت و کثرت همه چیزهای ناعادلانه و شکست‌خورده در جهان دارد.

این نوع چیزها می توانند خیلی سریع بد شوند. خوشبختانه Bump حس شوخ طبعی دارد و به خوبی از آن استفاده می کند. برخی از بخش‌های دنیس جانسون در اینجا وجود دارد، به‌ویژه در دیالوگ، که اغلب صحنه‌ای از بیمارستان از عیسی مسیح را تداعی می‌کند: افرادی که دور و بر یکدیگر صحبت می‌کنند، که در نهایت پر سر و صدا، اعتیادآور است و از نحوه صحبت بیشتر مردم بسیار دور است. این خوشمزه است.

“The New Naturals” چند جنبه خسته کننده دارد. اولی سبک است – Bump نویسنده بزرگی است، اما کمی بیش از حد به تکرار متکی است. این به اشکال مختلفی می آید: پاراگرافی که تقریباً هر جمله با همان عبارت شروع می شود، یا دیالوگی متشکل از پژواک هایی در یک الگوی گفتاری یکسان (داستین گفت: “بسیار خوب. من می روم. باشه. خوشحالم. “خوب. من می روم. باشه. باشه”) یا دو یا چند کاراکتر با تغییرات جزئی از همان عبارت.

به طور جداگانه، هیچ یک از این موقعیت ها بد نیستند، اما اغلب تکرار به عنوان نوعی میانبر عمل می کند، راهی سریع برای افزایش تنش یا ریسک احساسی یک صحنه. در لحظه‌ای که ساخت‌وساز در غیر این صورت به خوبی کار می‌کرد – برای مثال، سوجورنر در نهایت دیدگاه خود را از مسیر دیستوپیایی جهان بیان می‌کند: «فقط کار وجود خواهد داشت. و کار احمقانه یک کار ناامید کننده کار کن و بخواب. یک رویای خسته کننده خواب بی جان من اکنون آن را احساس می کنم، بیشتر روزها به نظر می رسد که صد سال بعد در سینه من گیر کرده است و ما در آینده ای وحشتناک و بی هنر هستیم.

مسئله دیگر سرعت تمپو یا بهتر است بگوییم، رابطه بین سرعت و عمق است. تقریباً همه شخصیت های این رمان فوق العاده جذاب هستند. ریو و جبل‌الطارق به‌خاطر اینکه بومپ خطوط کوچک عشقشان را به خوبی نشان می‌دهد، احساس زنده بودن می‌کنند، حتی وقتی رویاهای اتوپیایی آنها از کنترل خارج می‌شوند. اما تمرکز بیش از حد تصادفی از یک مجموعه از شخصیت‌ها به مجموعه‌ای از شخصیت‌ها تغییر می‌کند، و همه رشته‌های روایی آنطور که ما انتظار داشتیم قانع‌کننده با هم تطبیق داده نمی‌شوند.

در طول رمان هیچ حسی از حرکت مداوم وجود ندارد، که لزوما چیز بدی نیست. برای مثال، Bump می‌تواند صفحات و صفحاتی را صرف توصیف ساخت مدینه فاضله زیرزمینی New Naturals کند. در عوض، او این کار را در چند جمله انجام می دهد و رمان تقریباً برای آن بهتر است. اما این سرعت همیشه با انتقال از یک شخصیت یا گروهی از شخصیت‌ها به شخصیت دیگر خوب نیست. نتیجه فضای منفی مورد انتظار است. سخت است تعجب نکنیم که آیا نسخه‌ای از این داستان وجود دارد که بیشتر روی ریو و جبل الطارق متمرکز شده باشد یا زمان بیشتری را با هر یک از شخصیت‌ها صرف کرده و داستان‌های آنها را کمتر به هم گره بزند. این یک شکایت نادر است که یک رمان باید طولانی‌تر باشد، اما اینجا هستیم.

صرف نظر از این، The New Naturals شاید ترسناک ترین اضطراب زندگی مدرن را به تصویر می کشد: این احساس که برخی از تیرهای حامل بار در شرف فرود آمدن هستند، و تنها یک انتظار مه آلود و وحشتناک از آنچه در آینده خواهد آمد وجود دارد.


جدید طبیعی | نوشته گابریل بامپ | آلگونکوین | 295 صفحه. | 27 دلار

Marisol Snow

خیلی پایین میاد کارآفرین حرفه ای. پیشگام بیکن. ادم شبکه های اجتماعی متعصب موسیقی هاردکور. پزشک اینترنت.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyBuyPurchase guideخبرdigital currency channelHome Appliancesdigital currency tutorialسایت ایرانیاخبار جدیدخرید فالوور اینستاگرام