نظر: محتمل ترین سناریوی هسته ایCNN

با عقب نشینی نیروهایش در اوکراین، ابراز نگرانی متحدان بین المللی و شهروندانی که در خانه از بسیج جزئی فرار می کنند، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به تهدید سلاح های هسته ای دست یافته است – و ترس غرب از آخرالزمان اتمی را زنده کرده است.

پوتین هفته گذشته در سخنرانی خود گفت: «تمامیت ارضی میهن، استقلال و آزادی ما تضمین خواهد شد، من دوباره بر این موضوع تاکید می کنم، با تمام امکاناتی که در اختیار داریم». وی افزود: «کسانی که می‌خواهند با سلاح هسته‌ای از ما باج‌گیری کنند، باید بدانند که بادهای غالب می‌تواند به سمت آنها بچرخد».

بنابراین، چقدر باید نگران باشیم؟ در اینجا، افسر سابق ارتش بریتانیا و فرمانده سابق نیروهای شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژی و هسته ای بریتانیا و ناتو (CBRN)، همیش دی برتون-گوردون، تفاوت های اساسی بین تسلیحات “تاکتیکی” و “استراتژیک” و اینکه چرا جنگ هسته ای همه جانبه احتمالاً به این زودی در کار نیست را توضیح می دهد.

نظراتی که در این تفسیر بیان شده نظر خود اوست.

CNN: تفاوت بین یک سلاح هسته‌ای «استراتژیک» و «تاکتیکی» چیست؟

دی برتون-گوردون: همه چیز در مورد مقیاس است – سلاح های هسته ای استراتژیک اساساً آرماگدون هستند. به گفته فدراسیون دانشمندان هسته ای، روسیه و غرب (از جمله ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه) هر دو تقریباً 6000 کلاهک دارند، که تقریباً برای تغییر سیاره آنطور که ما می شناسیم کافی است. این “تخریب تضمین شده متقابل” با نام اختصاری نسبتا کنایه آمیز MAD نامیده می شود.

همیش دی برتون-گوردون

این کلاهک‌ها بر روی موشک‌های بالستیک قاره‌پیما (ICBM) نصب می‌شوند که می‌توانند هزاران مایل را طی کنند و مکان‌ها و شهرهای کلیدی در ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و روسیه را هدف قرار می‌دهند.

در عین حال، تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی کلاهک‌های بسیار کوچک‌تری با قدرت بازده، یا قدرت انفجاری تا 100 کیلوتن دینامیت هستند – به جای تقریباً 1000 کیلوتن برای کلاهک‌های استراتژیک.

با این حال، سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی همچنان می‌توانند خسارات زیادی ایجاد کنند، و اگر به یک نیروگاه هسته‌ای شلیک شود – به عنوان مثال Zaporizhzhia در جنوب اوکراین – می‌تواند یک واکنش زنجیره‌ای و آلودگی در مقیاسی با حمله هسته‌ای ایجاد کند.

سی ان ان: سلاح های هسته ای روسیه در چه شکلی هستند؟

دی برتون-گوردون: گفتن این موضوع به طور قطعی دشوار است، اما فرض من این است که تسلیحات راهبردی روسیه و موشک‌های بین‌المللی ICBM احتمالاً در شرایط خوبی هستند و همیشه آماده هستند. این تنها سلاح های هسته ای استراتژیک روسیه است که اکنون از نظر نظامی با ایالات متحده و ناتو برابری می کند، بنابراین من انتظار دارم که از آنها به خوبی مراقبت شود.

اما این احتمالاً در مورد سلاح های تاکتیکی صدق نمی کند. کلاهک‌ها و موشک‌ها احتمالاً در وضعیت معقولی هستند، اما خودروهایی که روی آن‌ها نصب شده‌اند، به اعتقاد من و در شرایط خوبی هستند، در وضعیت نامناسبی هستند. با قضاوت در مورد وضعیت بقیه تجهیزات ارتش روسیه که در اوکراین به نمایش گذاشته شده است، این یک فرض منصفانه است.

این احتمال وجود دارد که این پرتابگرها باید صدها مایل را طی کنند تا در موقعیتی قرار گیرند که بتوانند به اوکراین حمله کنند، زیرا برد آنها فقط تا 500 کیلومتر (310 مایل) است. اما از منظر مکانیکی بعید است، به نظر من، آنها تا این حد پیش بروند.

همچنین، با توجه به تحریم‌های بین‌المللی و استفاده سنگین از موشک‌های هدایت‌شونده دقیق توسط روسیه، که از این قطعات نیز استفاده می‌کنند، احتمالاً این سلاح‌ها به ریزپردازنده‌ها و سایر قطعات با فناوری پیشرفته متکی هستند که در روسیه با کمبود بسیار مواجه هستند.

سی ان ان: در مورد حملات به ایستگاه های هسته ای چطور؟

دی برتون-گوردون: از آنجایی که جنگ متعارف پوتین در اوکراین در حال مبارزه است، من انتظار دارم روس ها به طور فزاینده ای به جنگ های غیرمتعارف روی بیاورند.

قلب این حرکت حمله به غیرنظامیان است تا نیروهای مخالف. این خود را با حملات به بیمارستان ها، مدارس و زیرساخت های “خطرناک” مانند نیروگاه های شیمیایی و نیروگاه های هسته ای نشان می دهد. اگر اینها مورد حمله قرار گیرند، می توانند به سلاح های شیمیایی یا هسته ای بداهه تبدیل شوند.

روس‌ها امیدوارند که اگر مردم اوکراین تسلیم شوند، ارتش به سرعت از آن پیروی کند، که به نظر من، یک فرضیه بسیار ناقص است – هر دو بسیار بیشتر از روس‌ها نشان می‌دهند.

ما چندین بار در اوکراین دیده‌ایم که نیروهای روسی عمداً کارخانه‌های شیمیایی را بمباران می‌کنند تا آلودگی سمی ایجاد کنند.

اگرچه انفجار این نیروگاه‌ها باعث ایجاد انفجار هسته‌ای مشابه انفجار سلاح نمی‌شود، اما می‌تواند زباله‌های رادیواکتیو را پخش کند و منابع آب محلی را آلوده کند.

شرایط هواشناسی در حال حاضر نشان می دهد که همه این آلودگی ها به سمت غرب در سراسر اروپا نیز سرازیر خواهند شد. این می تواند به عنوان حمله به ناتو تلقی شود و ماده 5 را آغاز کند – جایی که حمله به یک متحد حمله به همه متحدان تلقی می شود – که به ناتو اجازه می دهد مستقیماً به روسیه حمله کند.

امیدواریم این احتمال چیزی باشد که فرماندهی عالی روسیه کاملاً آن را تشخیص می دهد.

CNN: احتمال این سناریوهای هسته ای چقدر است؟

دی برتون-گوردون: به نظر من استفاده از سلاح های هسته ای استراتژیک بسیار بعید است. این جنگی است که هیچ کس نمی تواند برنده شود و در حال حاضر بعید به نظر می رسد که این درگیری منطقه ای در اروپا منجر به یک جنگ هسته ای جهانی شود که می تواند سیاره زمین را برای چندین نسل نابود کند.

من مطمئن هستم که کنترل‌ها و موازنه‌ها در کرملین وجود دارد، زیرا آنها در کاخ سفید و خیابان داونینگ 10 هستند تا اطمینان حاصل کنند که ما از روی هوس وارد درگیری‌های هسته‌ای جهانی نمی‌شویم.

من معتقدم سلاح های هسته ای تاکتیکی پوتین غیرقابل استفاده هستند. حتی اگر وسایل نقلیه آنها کار کند، به محض اینکه موتورهای خود را برای حرکت روشن کنند، توسط اطلاعات ایالات متحده و ناتو دستگیر خواهند شد.

من امیدوارم که گفتگوهای خصوصی دولت های بایدن و پوتین ظاهراً در راستای این باشد که “شما سلاح های هسته ای تاکتیکی خود را حرکت دهید و ناتو آنها را با موشک های هدایت شونده دقیق برد بلند از بین خواهد برد”. به نظر می رسد که این مورد از آنچه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده در کاخ سفید، در آخر هفته فاش کرد، چنین است.

محتمل ترین سناریوی هسته ای، به اعتقاد من، حمله روسیه به یک نیروگاه هسته ای در اوکراین است. این می تواند تأثیری مشابه یک انفجار هسته ای تاکتیکی داشته باشد، اما انکار آن برای روس ها که اوکراین را به بمباران عمدی نیروگاه های برق خود متهم می کنند، آسان تر خواهد بود.

تنها روسیه است که در این درگیری سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی دارد، بنابراین در صورت استفاده از آنها غیرقابل انکار است که روسیه مسئول است و از این رو اقدام ناتو را آغاز می‌کند. نیروهای متعارف روسیه به قدری تنزل یافته اند که احتمالاً در صورت رسیدن به آن به سرعت توسط نیروهای ناتو غلبه خواهند کرد، که حتی با وجود سایر ناکامی های پوتین، احتمالاً او متوجه می شود.

سی ان ان: از کتاب بازی تسلیحات روسیه در سوریه چه می توانیم یاد بگیریم؟

دی برتون-گوردون: من معتقدم روس ها تاکتیک های جنگی غیرمتعارف خود را در سوریه توسعه دادند. (نیروهای روسی در سال 2015 وارد جنگ داخلی طولانی سوریه شدند و رژیم بشار اسد را تقویت کردند). من فکر نمی کنم اگر اسد از سلاح های شیمیایی استفاده نمی کرد، همچنان در قدرت بود.

حمله گسترده با عامل اعصاب در 21 اوت 2013 به غوطه مانع از تسخیر شورشیان دمشق شد. محاصره متعارف چهار ساله حلب با حملات متعدد کلر پایان یافت.

و به نظر نمی رسد که پوتین دارای اخلاق و ظلم باشد. روسیه به بیمارستان ها و مدارس سوریه حمله کرد که در اوکراین نیز تکرار می کند. هدف جنگ غیر متعارف شکستن اراده غیرنظامیان برای مقاومت است و به نظر می رسد پوتین از استفاده از هر وسیله و سلاحی برای رسیدن به این هدف خوشحال است.

سی ان ان: این چقدر به تماس پوتین بستگی دارد؟

دی برتون-گوردون: این تسلیحات از نظر اعتقادی در بالاترین سطوح کنترل می شوند و پوتین را ملزم به تصمیم گیری در مورد حمله استراتژیک می کند.

با این حال، دکترین شوروی، که به نظر می‌رسد روس‌ها همچنان از آن پیروی می‌کنند، به فرماندهان محلی اجازه می‌دهد تا از سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برای جلوگیری از شکست یا از دست دادن قلمرو روسیه استفاده کنند.

تلاش برای الحاق چهار منطقه از طریق رفراندوم های ساختگی فعلی، احتمال استفاده تاکتیکی را در صورت حمله به این مکان ها بسیار زیاد می کند. اگرچه هنوز انتظار می رود که فرماندهان محلی قبل از فشار دادن دکمه قرمز رنگ، ابتدا از پوتین صحبت کنند.

منابع نظامی غربی می گویند که پوتین در حال درگیر شدن در نبرد نزدیک است و به نظر می رسد که به فرماندهان نسبتاً سطح پایین دستورات خود را می دهد. این فوق‌العاده است – به نظر می‌رسد که تنها اکنون پوتین پس از بازپس‌گیری مناطق وسیعی از شمال شرق اوکراین در اوایل سال جاری، اعتماد خود را به ژنرال‌های خود از دست داده است – و سیستم فرماندهی و کنترل خراب و رئیس‌جمهوری را پیشنهاد می‌کند که به ژنرال‌های خود اعتماد ندارد.

(با این حال، در حالی که به نظر می رسد فرماندهی نظامی روسیه در زمین در حال شکست است، هیچ پیشنهادی وجود ندارد که کنترل پوتین در کرملین متزلزل باشد).

حتی در حمله به یک نیروگاه، تصور می‌شود که پوتین نیز در آن دخالت داشته باشد، زیرا غرب احتمالاً آن را یک سلاح هسته‌ای بداهه تعبیر می‌کند و بر این اساس عمل می‌کند.

سی ان ان: غرب در حال حاضر و در صورت حمله هسته ای چگونه باید پاسخ دهد؟

دی برتون-گوردون: غرب باید کاملاً به پوتین بفهماند که هرگونه استفاده از سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی یا بیولوژیکی یک موضوع خط قرمز واقعی است. با این اوصاف، من فکر نمی‌کنم که جنگ هسته‌ای همه‌جانبه محتمل باشد.

ناتو باید دستور دهد که اگر تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی روسیه را از مکان‌های فعلی خود خارج کرده و به موقعیتی برسند که بتواند اوکراین را تهدید کند، از بین خواهد برد و همچنین باید روشن کند که هرگونه حمله عمدی به نیروگاه‌های هسته‌ای پاسخی برابر و بزرگ‌تر از سوی روسیه خواهد داشت. ناتو

اکنون زمان آن فرا رسیده است که به بلوف پوتین بپردازیم. او از نوک انگشتانش آویزان شده است، و ما نباید به او فرصتی بدهیم تا دوباره قدرت خود را به دست آورد. نیروهای روسیه اکنون به قدری تنزل یافته اند که با ناتو همخوانی ندارند و ما اکنون باید با در نظر گرفتن این موضوع، از این موضع قدرت مذاکره کنیم.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما