نظر | جو بایدن و اقتصاد نه چندان بد

جو بایدن، در کمال تعجب، رسماً اعلام کرد که به دنبال انتخاب مجدد است. و من، برای نمونه، از یک سال و نیم نگاه به توپ بلورین سیاسی که پیش روی ماست می ترسم – بحثی که اگر چیزی برای اضافه کردن به آن ندارم.

با این حال، یکی از چیزهایی که ممکن است بتوانم در آن سهیم باشم، نحوه صحبت ما درباره اقتصاد بایدن است. به نظر من، بسیاری از بحث‌های سیاسی از این احساس ناشی می‌شود که اقتصاد یک مسئولیت اصلی برای دموکرات‌ها خواهد بود – حسی که به شدت تحت تأثیر داده‌های قدیمی یا مشکوک است.

البته، خیلی چیزها از هم‌اکنون تا نوامبر 2024 می‌توانند تغییر کنند. ما می‌توانیم رکود اقتصادی داشته باشیم، شاید به‌عنوان اثر تاخیری انقباض پولی توسط فدرال رزرو. ما ممکن است به راحتی در تابستان امسال با یک بحران مالی روبرو شویم، زمانی که، همانطور که به نظر می رسد، جمهوری خواهان از افزایش سقف بدهی امتناع می ورزند – و هیچ کس نمی داند که چگونه از نظر سیاسی این اتفاق خواهد افتاد.

با این حال، در حال حاضر، وضعیت اقتصادی بهتر از آن چیزی است که من گمان می‌کنم اکثر کارشناسان یا حتی خوانندگان آگاه به طور کلی ممکن است متوجه شوند.

داستان اصلی اقتصاد بایدن این است که آمریکا بهبود چشمگیری سریع و اساساً کامل بازار کار را تجربه کرده است. این بهبود در ابتدا با تورم بسیار بالا همراه بود. اما تورم، در حالی که طبق استانداردهای چند دهه گذشته هنوز بالاست، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. وضعیت کلی، خوب، چندان بد نیست.

درباره مشاغل: اگر اخبار خود را از Tucker Carlson یا Truth Social دریافت نکرده باشید، احتمالاً می دانید که نرخ بیکاری نزدیک به پایین ترین سطح تاریخی است. با این حال، من مدام ادعاهایی می شنوم که این تعداد گمراه کننده است، زیرا میلیون ها آمریکایی از نیروی کار خارج شده اند – که یک سال پیش درست بود.

اما دیگر واقعیت ندارد. راه‌های متعددی برای بیان این نکته وجود دارد، اما یک راه مقایسه وضعیت فعلی ما با پیش‌بینی‌هایی است که درست قبل از شیوع کووید انجام شده است. در ژانویه 2020، دفتر بودجه کنگره پیش بینی کرد که تا سه ماهه اول سال 2023 تعداد اشتغال غیرکشاورزی به 154.8 میلیون نفر خواهد رسید. تعداد واقعی مارس 155.6 میلیون نفر بود. همانطور که گزارش اخیر شورای مشاوران اقتصادی اشاره می‌کند، مشارکت نیروی کار – درصد بزرگسالانی که مشغول به کار هستند یا فعالانه به دنبال کار هستند – نیز دقیقاً مطابق با پیش‌بینی‌های پیش از کووید-19 است.

به طور خلاصه، ما واقعاً به اشتغال کامل بازگشته ایم.

تورم به اندازه یک عکس خوشحال کننده نیست. اگر تورم را با نرخ سالانه تغییر در قیمت‌های مصرف‌کننده در شش ماه گذشته اندازه‌گیری کنیم – ترجیح فعلی من برای استخراج سیگنال از نویز – تورم در ژوئن 2022 تقریباً 10 درصد بود. اما اکنون این رقم به تنها کاهش یافته است. 3.5 درصد.

این رقم هنوز بالاتر از هدف فدرال رزرو برای 2 درصد است، و بحث های شدیدی بین اقتصاددانان در مورد اینکه کاهش تورم تا چه حد سخت خواهد بود وجود دارد (شدید زیرا هیچ کس واقعاً پاسخ را نمی داند). اما شاید چشم اندازی مناسب باشد. نرخ تورم فعلی کمتر از پایان دوره دوم ریاست جمهوری رونالد ریگان است.

یا «شاخص فلاکت» را در نظر بگیرید، مجموع بیکاری و تورم – معیاری خام که با این وجود به نظر می رسد کار بسیار خوبی برای پیش بینی احساسات مصرف کننده انجام دهد. با استفاده از تورم شش ماهه، این شاخص است در حال حاضر حدود 7، تقریباً مشابه سال 2017 بود، زمانی که افراد کمی اقتصاد را یک فاجعه می دانستند.

اما هرگز به این آمارهای فانتزی اهمیت ندهید – آیا مردم اقتصاد را وحشتناک نمی دانند؟ به هر حال، پوشش خبری تمایل دارد بر نکات منفی تأکید کند: شما در مورد افزایش قیمت بنزین یا تخم مرغ چیزهای زیادی می شنوید، بسیار کمتر وقتی که دوباره کاهش می یابد. حتی در بحبوحه رونق شغلی گسترده، مصرف کنندگان گزارش می دهند که بیشتر از اخبار منفی در مورد شغل شنیده اند.

با این حال، آیا مردم اقتصاد را افتضاح می دانند؟ بستگی داره از کی بپرسی نظرسنجی محترم میشیگان هنوز احساسات مصرف کننده را در سطوحی که تاکنون با بحران های شدید اقتصادی مرتبط بوده نشان می دهد. اما نظرسنجی تثبیت شده هیئت کنفرانس – که، همانطور که اتفاق می افتد، حجم نمونه بسیار بیشتری دارد – داستان متفاوتی را بیان می کند: شاخص “وضعیت فعلی” آن نسبتاً بالا است، تقریباً با آنچه در سال 2017 بود قابل مقایسه است. کم و بیش با شاخص فلاکت همخوانی دارد.

و برای آنچه ارزش دارد، هم قدرت هزینه‌های مصرف‌کننده، حتی در آخرین گزارش نسبتاً نرم درباره تولید ناخالص داخلی، و هم شکست موج قرمز پیش‌بینی‌شده برای تحقق در انتخابات میان‌دوره‌ای، بسیار بیشتر از میشیگان به نظر می‌رسد.

باز هم از الان تا انتخابات خیلی چیزها ممکن است اتفاق بیفتد. اما چیزی که من را شگفت زده می کند این است که مصرف کنندگان از قبل انتظار اخبار بد زیادی را دارند. شاخص انتظارات هیئت کنفرانس بسیار کمتر از شاخص “وضعیت فعلی” خود است. مصرف کنندگان انتظار تورم 4 تا 5 درصدی را در سال آینده دارند، در حالی که بازارهای مالی این رقم را بیشتر از 2 درصد انتظار دارند. اگر رکودی نداشته باشیم یا هر رکودی مختصر و خفیف باشد، اگر تورم واقعاً کاهش یابد، به نظر می رسد رای دهندگان آن نتایج را به عنوان یک شگفتی مثبت می بینند.

اکنون، من انتخاباتی از نوع «صبح در آمریکا» را پیش‌بینی نمی‌کنم. چنین چیزهایی احتمالاً حتی در عصر حزب‌گرایی شدید امکان‌پذیر نیست. اما این ایده که اقتصاد سال آینده مشکل بزرگی برای دموکرات ها ایجاد می کند، توسط داده های موجود پشتیبانی نمی شود.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما