نخست وزیر آنتیگوا و باربودا در مورد برکناری پادشاه بریتانیا از ریاست دولت رای گیری می کندCNN

نخست وزیر آنتیگوا و باربودا گفت که این کشور کارائیب طی چند سال آینده همه پرسی درباره جمهوری شدن و برکناری شاه چارلز سوم از ریاست دولت برگزار خواهد کرد.

مستعمره سابق بریتانیا در سال 1981 استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد اما علاوه بر بریتانیا یکی از 14 کشوری است که پادشاه بریتانیا در آن رئیس دولت است. همچنین بخشی از کشورهای مشترک المنافع، یک سازمان 56 عضوی از مناطق عمدتاً سابق بریتانیا است.

پس از تایید پادشاه چارلز سوم به عنوان پادشاه آنتیگوا و باربودا در روز شنبه، نخست وزیر گاستون براون به ITV News گفت که قصد دارد در سه سال آینده یک همه پرسی درباره جمهوری شدن این کشور برگزار کند.

او گفت: «این موضوعی است که باید به رفراندوم کشیده شود تا مردم در مورد آن تصمیم بگیرند.» وی افزود که این موضوع به معنای «بی‌احترامی به پادشاه نیست». این یک عمل خصمانه یا هیچ تفاوتی بین آنتیگوا و باربودا و سلطنت نیست.»

او توضیح داد که این یک “گام نهایی برای تکمیل دایره استقلال برای تبدیل شدن به یک ملت واقعی است.”

در ماه مارس پس از بازدید دوک و دوشس کمبریج، ویلیام و کاترین، از سه قلمرو مشترک المنافع – بلیز، جامائیکا و باهاما – در سفری که هدف آن جشن 70 سالگی ملکه الیزابت بود، سؤالاتی درباره ادامه نقش سلطنت در منطقه در منطقه مطرح شد. تاج و تخت

این سفر با مشکلاتی همراه بود، جایی که نخست وزیر جامائیکا به آنها گفت که کشور در حال “حرکت” است و به “جاه طلبی واقعی” خود برای “مستقل بودن” دست خواهد یافت.

سال گذشته، باربادوس با اعلام خود یک جمهوری، آخرین پیوندهای امپراتوری خود را با بریتانیا قطع کرد.

تصمیم باربادوس اولین بار در نزدیک به سه دهه بود که یک پادشاهی تصمیم گرفت پادشاه بریتانیا را از ریاست دولت برکنار کند. آخرین کشوری که این کار را انجام داد جزیره موریس در سال 1992 بود. مانند آن کشور، باربادوس نیز بخشی از کشورهای مشترک المنافع باقی مانده است.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

پاربرگ سایت

تماس با ما