موسیقی الهام گرفته شده از آتش نوتردام برنده جایزه برتر می شود

هنگامی که در سال 2019 آتش سوزی در کلیسای نوتردام پاریس رخ داد، جولیان اندرسون آهنگساز بریتانیایی ویران شد.

او در مصاحبه ای گفت: “دیدن یک سازه دقیق و زیبا و گرانبها مانند آن که تقریباً در آتش حل می شود بسیار بسیار آسیب زا بود.”

اندرسون به زودی شروع به انتقال بخشی از ناامیدی خود به “Litanies” کرد، یک مراقبه 25 دقیقه ای برای ویولن سل و ارکستر. در موومان دوم، یک سری آکورد ظاهر می شود و سپس ذوب می شود و فاجعه را تکرار می کند.

روز دوشنبه، “Litanies” برنده جایزه Grawemeyer 2023 برای آهنگسازی، یکی از معتبرترین جوایز موسیقی معاصر شد. Grawemeyer، که توسط دانشگاه لوئیزویل در کنتاکی اداره و اعلام شده است، با 100000 دلار عرضه می شود.

در انتخاب اندرسون 55 ساله، این جایزه به آهنگساز پرکاری که به خاطر تخیل زنده اش معروف است ادای احترام کرد. موسیقی او بر سنت‌های مختلف تکیه می‌کند – برای مثال، فولک را با صداهای مدرن‌تر ترکیب می‌کند. او برنده سفارش از ارکسترهای برتر از جمله فیلارمونیک برلین، فیلارمونیک نیویورک و ارکستر سمفونیک بوستون شده است.

Marc Satterwhite آهنگساز، که کارگردانی جایزه را بر عهده دارد، “Litanies” را به دلیل کاوش در “تقریباً هر صدایی که یک ویولن سل و ارکستر با هم می توانند تولید کنند” ستایش کرد. اندرسون این قطعه را برای آلبان گرهارت نوازنده ویولن سل نوشته است که این اثر را در سال 2020 با ارکستر ملی فرانسه اجرا کرد.

ساتروایت در بیانیه‌ای گفت: «این گستره عاطفی گسترده‌ای را در بر می‌گیرد و دائماً مبتکر است، اما همیشه به سمت یک هدف آشکار است، هرگز به خاطر تازگی.»

اندرسون «Litanies» را در سال 2019، چند ماه پس از آتش سوزی و یک سال پس از مرگ دوست نزدیکش، الیور کنوسن، آهنگساز و رهبر ارکستر تأثیرگذار، به پایان رساند.

مرگ کنوسن نیز بر این اثر تأثیر گذاشت. اندرسون در مورد کادنزا که به تدریج از بین می رود، گفت: «احساس پایان یافتن زمان وجود دارد.

Grawemeyer به برخی از مهم ترین آهنگسازان مدرن از جمله Gyorgy Ligeti، John Adams، Tan Dun، Thomas Adès، Pierre Boulez، Kaija Saariaho، Olga Neuwirth و Esa-Pekka Salonen و دیگران اعطا شده است. اندرسون جایزه را در بهار در لوئیزویل خواهد پذیرفت.

اندرسون، استاد آهنگسازی و آهنگساز در مدرسه موسیقی و درام گیلدهال در لندن، گفت که امیدوار است این جایزه به جلب توجه به اهمیت موسیقی معاصر و اجرای زنده کمک کند.

او گفت: «هیچ چیز جایگزین تجربه زنده نیست. لذت، لذت، مکاشفه، حتی شنیدن موسیقی فوق‌العاده در اتاق با شما پخش می‌شود، نه فقط روی صفحه نمایش کامپیوتر با هدفون.»

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما