ماموریت روسی “Luna-25” به ماه فرستاده شد

روسیه برای اولین بار در نیم قرن گذشته یک فضاپیما به ماه فرستاد.

موشکی لونا-25، یک فرودگر رباتیک با اندازه متوسط ​​را در صبح روز جمعه در یک فرودگاه فضایی در شرق روسیه به مدار زمین پرتاب کرد. این هواپیما تلاش خواهد کرد تا در منطقه قطبی جنوبی ماه، جایی که وجود یخ آب توجه برنامه‌های فضایی متعددی را به خود جلب کرده، فرود بیاید و یک سال مشاهدات علمی انجام دهد.

این ماموریت سال‌ها قبل از حمله روسیه به اوکراین در حال توسعه بوده است، اما همچنین زمانی انجام می‌شود که رئیس‌جمهور ولادیمیر وی. پوتین به فضا به‌عنوان سیگنالی از بازگشت روسیه به موقعیت قدرت‌های بزرگ نگاه می‌کند.

موشک سایوز از سکوی پرتاب Vostochny زیر آسمان ابری بلند شد. طبق به روز رسانی آژانس فضایی روسیه، حدود 80 دقیقه پس از پرتاب، فضاپیمای لونا-25 در مسیر خود به سمت ماه بود. قرار است در 16 آگوست به ماه برسد و به دور ماه بچرخد و سپس در 21 آگوست سعی کند روی سطح ماه فرود آید.

در سال‌های اخیر تحت حکومت آقای پوتین، دوران شوروی به عنوان اوج قدرت روسیه مورد احترام قرار گرفته است، در حالی که جنایات و بی‌عدالتی‌های حکومت کمونیستی به پایان رسیده است. دستاوردهای فضایی اتحاد جماهیر شوروی بخش اصلی روایتی است که در مدارس و تلویزیون دولتی تدریس می شود

حمله به اوکراین بر وزن تلاش آقای پوتین برای بازسازی روسیه افزوده است. با تحریم‌های غرب و جنگی که کشور را از سرمایه و فناوری خارجی گرسنگی می‌کشد، به نظر می‌رسد پرتاب به ماه آزمایشی برای توانایی کشور در ترسیم مسیر جدید باشد. برای ماموریت های آینده، روسیه در تلاش است تا قطعات الکترونیکی را توسعه دهد که از شرکت های خارجی خریداری خواهد کرد.

این آزمونی است که در سراسر جهان با علاقه تماشا خواهد شد، زیرا اروپا و آمریکا تلاش می کنند روسیه را در بحبوحه جنگ در اوکراین منزوی کنند و روسیه در پاسخ به آن تلاش می کند روابط سیاسی و اقتصادی خود را با کشورهای غیر غربی تقویت کند. آقای پوتین برنامه فضایی روسیه را بخشی از این تلاش می داند. زمانی که او ماه گذشته میزبان رهبران آفریقا برای نشستی در سن پترزبورگ بود، قول داد همکاری روسیه با کشورهای آفریقایی “در زمینه فناوری های فضایی و کاربردهای آنها” را گسترش دهد.

اما فضا نیز یک اولویت داخلی است. در ماه مه، آقای پوتین یک جایزه دولتی جدید برای دستاوردهای فضا تعیین کرد. در ژوئن، او آن را به والنتینا ترشکووا، اولین زنی که در سال 1963 وارد فضا شد و اکنون یکی از اعضای پارلمان روسیه است که به آقای پوتین وفادار است، داد.

آقای پوتین که توجه زیاد خود را به پرتاب لونا-25 تلگراف کرد، در 30 ژوئن با رئیس برنامه فضایی روسیه، یوری بوریسوف، ملاقات کرد. آقای بوریسوف به پوتین هشدار داد که شانس موفقیت معمول برای چنین ماموریتی حدود 70 است. درصد، بر اساس متن کرملین از این نشست.

آقای بوریسوف به رئیس جمهور گفت: «این گونه مأموریت ها همیشه پرخطر هستند. البته ما دوست داریم که موفق باشد.»

صرف نظر از چشم انداز Luna-25، این مأموریت نشانه ای از این است که برنامه فضایی روسیه از دوران شکوه دهه 1950 و 60، زمانی که اولین ماهواره، اسپوتنیک، و اولین فضانورد، یوری گاگارین، را ارسال کرد، تا چه اندازه پسرفت داشته است. سپس با ناسا برای فرستادن فضانوردان به ماه رقابت کرد.

حتی نام کاوشگر نیز یادآور دوران اوج عصر فضایی اتحاد جماهیر شوروی است. کاوشگر قبلی ماه مسکو که در سال 1976 پرتاب شد، لونا-24 نام داشت.

آناتولی زاک، که وب سایت RussianSpaceWeb.com را منتشر می کند، می گوید: «معماری فرودگر بسیار شبیه به چیزی است که اتحاد جماهیر شوروی برای فرود روی ماه در دهه 1970 ساخته بود.

آقای زاک گفت: «اما این یک نسخه کوچک شده است که از پیشرفت‌های فناوری مدرن استفاده می‌کند. زمانی که تصمیم گرفتند آن را Luna-25 بنامند، به نوعی منصفانه بود زیرا در واقع ادامه میراث شوروی است.

برنامه فضایی اتحاد جماهیر شوروی که از مسابقه قمری بیرون آمد، به کشف پیشرفت‌ها در اکتشاف سیاره ادامه داد. در اواسط دهه 1980، ماموریت های Vega 1 و Vega 2 آن بر روی زهره فرود آمدند و برای رصد در کنار دنباله دار هالی پرواز کردند.

هرج و مرج از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز دوره های طولانی مدت از بیکاری برای علم سیاره شناسی روسیه است. در سال 2011، پس از انجام یک ماموریت بلندپروازانه برای جمع آوری خاک و سنگ از یک قمر مریخ، در جو زمین سقوط کرد و سوخت. یک گزارش پس از مرگ توسط آژانس فضایی روسیه، میانبرهای کاهش هزینه و آزمایش ناکافی را مقصر دانسته است.

فضاپیمای سایوز روسیه همچنان فضانوردان را به سلامت به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد. اما برنامه فضایی این کشور بخش اعظم کسب و کار سودآور پرتاب ماهواره های تجاری را از دست داده است.

بیل نلسون، مدیر ناسا، طی یک کنفرانس مطبوعاتی روز سه‌شنبه، پرتاب موفقیت‌آمیز Luna-25 را به روسیه تبریک گفت. وی گفت: برای آنها آرزوی موفقیت داریم.

او همچنین تا حد زیادی آنچه روسیه می تواند در سال های آینده به دست آورد را رد کرد. آقای نلسون گفت: «فکر نمی‌کنم در این مرحله بسیاری از مردم بگویند که روسیه واقعاً آماده است تا یک فضانورد را در چارچوب زمانی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم، فرود بیاورد. من فکر می کنم مسابقه فضایی واقعاً بین ما و چین است.

در حالی که مسابقه دهه 1960 به ماه تخیل مردم سراسر جهان را به خود جلب کرد، لونا-25 در یک مسابقه آرام تر است – پس از آخرین پرتاب خود، می تواند یک فضاپیمای هندی کندتر و کم مصرف تر را به ماه شکست دهد. ماه

“لونا-25” که بعد از ساعت 2 بامداد به وقت محلی در مسکو پرواز کرد، هنوز توجه زیادی در روسیه به خود جلب نکرده است.

دنیس شیرایف، وبلاگ نویس روسی که در مورد فناوری می نویسد، می گوید: «دولت روسیه به دنبال هر «پیروزی» است تا نشان دهد که چقدر به تحریم ها اهمیت نمی دهد. وی افزود: این خبر احتمالاً برای این کار پخش می شود تا راه اندازی واقعی.

یک بار در ماه در 16 آگوست، کاوشگر Luna-25 وارد مداری دایره ای 60 مایلی بالاتر از سطح می شود. فرودگر چندین روز را صرف رانده شدن به مداری بیضوی خواهد کرد که ده ها مایل از سطح زمین پایین می آید. سپس در 21 آگوست، سعی خواهد کرد فرود بیاید.

هدف اصلی Luna-25 آزمایش فناوری‌ها و زمینه‌سازی برای مأموریت‌های ماه آینده است. ناتان ایسمونت، محقق ارشد موسسه تحقیقات فضایی آکادمی علوم روسیه، می گوید: «این احتمالاً یک بستر آزمایشی است که به ما امکان می دهد برنامه اکتشاف ماه را به جلو ببریم.

اگر Luna-25 با موفقیت فرود بیاید، باید حداقل یک سال کار کند. هدف فرود اولیه آن در شمال دهانه بوگوسلاوسکی است که در حدود 70 درجه عرض جغرافیایی جنوبی قرار دارد. آزمایش های برنامه ریزی شده شامل جمع آوری خاک و تجزیه و تحلیل از چه چیزی است. فرودگر می تواند مقداری یخ آب در زیر سطح حفر کند.

دکتر دکتر گفت: “برای اولین بار، این خاک ماه از نزدیک قطب، از قطب جنوب خواهد بود.” ایزمانت.

او با اشاره به نمونه‌های سنگ و خاک که توسط فضانوردان آپولو، مأموریت‌های روباتیک سابق شوروی و اخیراً توسط فضاپیمای Chang’e-5 چین آورده شده است، گفت: «نمونه‌ها از مناطق استوایی گرفته شده‌اند. «آنها مطالعه شده اند و نتایج خاصی گرفته شده است. با این حال، این بدان معنا نیست که الگوهای قطبی یکسان خواهند بود.”

فرودگرها از چندین کشور در سال های اخیر فضاپیمای روباتیک را به ماه فرستاده اند. فقط چین موفق شد و سه بر سه پیش رفت. تمام تلاش‌های فرود دیگر، از جمله یکی از تلاش‌های ژاپنی ایسپیس در ماه آوریل، نیز شکست خورده است. ماموریت دولت ژاپن پرتاب بعدی ربات خواهد بود و دو شرکت آمریکایی ممکن است اواخر سال جاری میلادی را دنبال کنند.

لونا-25 قرار است اولین مورد از یک سری ماموریت های روباتیک جاه طلبانه به ماه باشد. انتظار می رود Luna-26 به مدار برود، در حالی که انتظار می رود Luna-27 یک فرودگر بزرگتر و توانمندتر باشد. دکتر. ایزمنت گفت که تحقیقات علوم سیاره ای در روسیه از زمان شکست ماموریت ماهواره ای روسیه به مریخ در حال افزایش بوده است.

او گفت: “ما جوانان داریم و با آنها ایده های جدیدی به وجود آمد.”

آلینا لوبزینا و میلانا مازاوا به گزارش کمک کرد.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت

تماس با ما