مارتا کوستیوک: ستاره تنیس می پرسد “برای چه زندگی می کنم؟” در حالی که اوکراینی ها با تلفات تهاجم روسیه دست و پنجه نرم می کنند

گاهی اوقات آشفتگی عاطفی و درد زیادی وجود دارد که نمی توان درک کرد، زیرا کوستیوک 19 ساله، که در کیف متولد شده است، در مورد تأثیر تهاجم روسیه به کشورش و بازیکنان اوکراینی اش فکر می کند.

کوستیوک به سی‌ان‌ان اسپورت گفت: «در حال حاضر چیزی غیرقابل توصیف است، من می‌توانم بگویم، زیرا پدر و مادر یک تنیسور جان خود را از دست داده است. او گفت: «خانه یک تنیس باز وجود دارد که به طور کامل ویران شده است.

سلامت روان خود کوستیوک نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.

او در اوایل این ماه در یک مصاحبه تلفنی به سی‌ان‌ان گفت: «یک یا دو هفته اول بسیار سخت بود.

“دو ماه گذشته است و می دانید، بالا و پایین است، تغییر می کند. من سعی می کنم کمی خودم را راهنمایی کنم، فقط سعی می کنم ببینم در کجا هستم. سعی می کنم خودم را احساس کنم و سعی می کنم خودم را بفهمم.” او اضافه کرد.

کوستیوک از اهمیت تلاش برای مدیریت احساسات خود بسیار آگاه است و می گوید که با یک روانشناس کار کرده است.

کوستیوک اضافه کرد: “من چند هفته پیش شروع کردم، که کمک زیادی به من کرد. اما می دانید، گاهی اوقات تا حدی پیش می رود که ترسناک است، افکاری که به سراغ شما می آیند.”

“من نمی خواهم کلمات را بگویم، زیرا می دانید، می توانید بفهمید که من می خواهم در مورد چه چیزی صحبت کنم.

“چون در آن مرحله، چیزهای زیادی در حال وقوع است، شما باید آنقدر یکباره حمل کنید که انگار من دیگر نمی توانم این موضوع را تحمل کنم.

“من فقط فکر می کنم، چه نقطه ای است که همه چیز دارد می رود؟ هیچ وقت تمام نمی شود، مثل اینکه الان باید با زندگیم چه کنم؟ برای چه زندگی می کنم؟” او گفت.

مارتا کوستیوک در رتبه اول قرار دارد.  60 در جهان در انفرادی و شماره  74 در دونفره.

“نباید ساکت باشم”

چیزی که به کوستیوک کمک کرده و هدف او را مشخص کرده است، تلاش برای آموزش مردم در مورد جنگ در اوکراین است.

او گفت: “هر کس این کار را متفاوت انجام می دهد، اما تنها هدف من این است که در این موقعیت احساس نکنم که قربانی شده ام.”

“چون من نیستم و خودم را اینگونه قرار نمی دهم. برای دو هفته اول [of the invasion]، من این احساس را داشتم که قربانی شده ام، مثلاً نمی دانم باید چه کار کنم زیرا به ندرت در زندگی چنین احساسی دارم.

او گفت: «و این نقطه عطفی برای من بود که ذهنیت قربانی نبودن را تغییر دادم.

“نباید ساکت باشم. باید آنچه را که فکر می کنم بگویم. نباید از سر ریه هایم فریاد بزنم، مثلاً لطفاً به ما کمک کنید. ما به طور خاص می گوییم که در مورد چه چیزی به کمک نیاز داریم.

من هنوز یک تنیسور هستم و هنوز هم می‌خواهم در مسابقات شرکت کنم. نمی‌خواهم مصدوم شوم. تمام شد.’ من نمی توانم در این مرحله تنیس بازی کنم … نمی توانم کاری انجام دهم.”

کوستیوک یکی از چندین بازیکن اوکراینی است که از ورزشکاران روسیه و بلاروس خواسته است تا در صورت تمایل به شرکت در مسابقات بین المللی، تصمیم دولت روسیه برای حمله به اوکراین را محکوم کنند.

“مسئولیت بزرگ”

در اوایل ماه جاری، برگزارکنندگان ویمبلدون اعلام کردند که بازیکنان روسیه و بلاروس به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین، اجازه حضور در مسابقات امسال را نخواهند داشت.
نواک جوکوویچ، قهرمان بیست دوره گرند اسلم صربستان، از تصمیم ممنوعیت بازیکنان روس و بلاروس از حضور در مسابقات ویمبلدون در سال جاری انتقاد کرد و این حرکت را “دیوانه آمیز” خواند.

در همین حال، آندری روبلف، ستاره تنیس روسی گفت که این ممنوعیت “غیرمنطقی” است و به منزله “تبعیض کامل” است.

در یک کنفرانس رسانه‌ای در روز سه‌شنبه، یان هویت، رئیس باشگاه تنیس روی چمن سراسر انگلستان (AELTC) که ویمبلدون را اداره می‌کند، گفت: «این تبعیض به شکلی که گفته می‌شود نیست، یک دیدگاه تلقی شده است که به آن رسیده است. تصمیم درست و مسئولانه در همه شرایط چیست.»

"من نمی خواهم در کشوری زندگی کنم که به من اجازه نمی دهد صحبت کنم،" کوستیوک به CNN گفت.

در پستی در توییتر در اوایل ماه آوریل، کوستیوک گفت: “به عنوان ورزشکار، ما در معرض دید عموم زندگی می کنیم و بنابراین مسئولیت بزرگی داریم… در مواقع بحران، سکوت به معنای موافقت با آنچه اتفاق می افتد است.”

علاوه بر کوستیوک، بازیکنان اوکراینی، الینا سویتولینا و سرگی استاخوفسکی از جمله کسانی هستند که از WTA، ITF و ATP خواسته اند تا از بازیکنان با این دو ملیت بخواهند که تهاجم را محکوم کنند.

“در داخل تور، ما تنها هستیم”

کوستیوک به سی ان ان گفت که منتقدان موضع او استدلال کرده اند که “بازیکنان تنیس… کاری با سیاست ندارند.”

او گفت: “من نمی فهمم، تقسیم این دو چیز چه فایده ای دارد؟ این یک سیستم بزرگ است که ما در آن حلقه می زنیم. یکی بدون دیگری نمی تواند زندگی کند و بالعکس.”

“پس برای من [the idea that] ورزش خارج از سیاست است. صادقانه بگویم، برای چندین سال، کاملاً برعکس آن ثابت شده است.”

او گفت: “ما سعی می کنیم در مورد این واقعیت صحبت کنیم که هیچ یک از بازیکنان واقعاً به ما نیامده اند و با ما صحبت نکرده اند تا سعی کنند به نحوی کمک کنند.”

او گفت: “ما قبلا با بازیکنان زیادی دوست بودیم. من دیگر با کسی دوست نیستم، مثل یک بازیکن مجرد.”

ما می دانیم که تمام دنیا در تلاش هستند تا از ما حمایت کنند [Ukraine]. همه می دانند که آنچه اتفاق می افتد اشتباه است. و با این حال در داخل تور، ما تنها هستیم.”

کوستیوک در مسابقه ای مقابل آرینا سابالنکا از بلاروس در روز دوم مسابقات تنیس دوتی فری دبی در 15 فوریه 2022 شوت بازی می کند.

در واکنش به تصمیم ویمبلدون مبنی بر محرومیت ورزشکاران روسیه و بلاروس از حضور در مسابقات امسال، WTA از تصمیم AELTC فاصله گرفت.

WTA اقدامات روسیه و تهاجم بی‌دلیل آن به اوکراین را به شدت محکوم می‌کند.

این سازمان در بیانیه ای گفت: «ما به تلاش های بشردوستانه خود برای حمایت از اوکراین از طریق بازی های تنیس برای صلح ادامه می دهیم. ورزشکاران بلاروس و روسیه از رقابت در مسابقات خود.

آنها افزودند: “یک اصل اساسی WTA این است که ورزشکاران فردی می توانند بر اساس شایستگی و بدون هیچ گونه تبعیض در مسابقات تنیس حرفه ای شرکت کنند.”

ATP موضع مشابهی اتخاذ کرد و گفت که این تصمیم “ناعادلانه بود و پتانسیل ایجاد یک سابقه مخرب برای بازی را دارد.”

آنها افزودند: “تبعیض بر اساس ملیت همچنین نقض توافق ما با ویمبلدون است که می گوید ورود بازیکنان صرفا بر اساس رتبه بندی ATP است.”

مهم است که تاکید کنیم که بازیکنان روسیه و بلاروس همچنان اجازه خواهند داشت در مسابقات ATP تحت پرچم بی طرف شرکت کنند، موقعیتی که تاکنون در بین تنیس حرفه ای مشترک بوده است.

“هر کس یک انتخاب دارد”

با این حال، کوستیوک گفت که معتقد است که بازیکنان روسیه و بلاروس مسئولیت دارند در صورت عدم حمایت از تهاجم، موضع گیری کنند.

“تنیس بازان روسی، برخی از آنها در واقع در روسیه زندگی نمی کنند. [They] از تمام حقوق برخوردارند که خانواده خود را ببرند و از خانه خارج شوند و آنچه را که واقعاً احساس می کنند کار درستی است، بگویند، اگر احساس کنند که باید علیه آن صحبت کنند.

او افزود: “با این حال آنها این کار را انجام نمی دهند. آنها زمان کافی برای انجام آن داشتند، بگذارید صادق باشیم.”

“همه یک انتخاب دارند. تعدادی تنیسور هستند که منابعی برای انتقال خانواده خود به خارج از کشور دارند. با این حال آنها این کار را انجام نمی دهند. چرا، من نمی دانم.

من نمی‌خواهم در کشوری زندگی کنم که به من اجازه نمی‌دهد صحبت کنم، به من اجازه نمی‌دهد زندگی‌ام را بگذرانم، که (می‌خواهد) خانواده‌ام به خاطر اعمال من در خطر باشد.

“به همین دلیل است که ما سعی می کنیم آنها را مجبور کنیم به هر حال صحبت کنند، حتی اگر از این تهاجم حمایت می کنید، در مورد آن صحبت کنید؛ فقط نظر خود را علناً بگویید. اما آنها می دانند که اگر این کار را انجام دهند، بیکار خواهند شد.” او گفت.

Brendon Rice

نادر موسیقی لاعلاج. خالق تایید شده متعصب تلویزیون پیشگام غذا. یک قهوه ساز به طرز خشمگینی فروتن.

پاربرگ سایت

تماس با ما