فسیل هایی را کشف کنید که داستان انقراض دایناسورها را تغییر می دهد

فرارو- حدود 66 میلیون سال پیش، یک سیارک بزرگ به زمین برخورد کرد و انفجاری عظیم در سطح سیاره ایجاد کرد که بسیاری از کارشناسان معتقدند باعث انقراض جهانی دایناسورها شد. دانشمندان می دانند که طیف گسترده ای از دایناسورها در پایان دوره کرتاسه، درست قبل از این انقراض در سراسر جهان زندگی می کردند. با این حال، همیشه این سوال وجود داشت که دایناسورها در این زمان کجا بودند. آیا این موجودات در اوج خود بودند یا موقعیت دیگری را مدیریت می کردند؟

बह रोगल फरारो बह निकल अग रहनामातो، اکنون و پس از دهه ها بحث و گفتگو در این زمینه، سندی تازه کشف شده بسیار تعجب آور است و به نظر می رسد پاسخی برای این معما دارد. محققان موسسه دیرینه‌شناسی و دیرینه‌انتروپولوژی (IVPP) آکادمی علوم چین، به همراه همکاران خود، شواهدی را برای تأیید این فرضیه پیدا کرده‌اند که دایناسورها قبل از انقراض خود تنوع زیادی نداشته‌اند و به طور کلی، در دوره گذشته، کاهش شدید جمعیت بوده است

تاکنون بیشتر داده های علمی در مورد آخرین روزهای زندگی دایناسورها از آمریکای شمالی به دست آمده است. اگرچه برخی مطالعات پراکنده نشان می دهد که جمعیت دایناسورها در این منطقه قبل از رویداد انقراض بزرگ در حال افزایش بوده است، اما بررسی های دقیق تر نشان می دهد که دایناسورها واقعاً در چنین وضعیتی نبوده اند و حتی جمعیت آنها قابل توجه بوده است. این یافته ها فرآیندهایی را نشان می دهد که نشان دهنده زوال دایناسورها قبل از انقراض بزرگ است.

در همین حال، یک کشف جدید در چین وضعیت را تغییر داد. محققان چینی بیش از 1000 تخم فسیل شده و پوسته تخم دایناسور را در حوضه شانیانگ در مرکز چین پیدا کرده اند که در صخره هایی با ضخامت 150 متر یافت شده است.

محققان با تجزیه و تحلیل و استفاده از مدل‌سازی رایانه‌ای در بیش از 5500 نمونه زمین‌شناسی، تخمین سنی دقیق لایه‌های سنگ را به دست آوردند. این به دانشمندان اجازه داد تا جدول زمانی نزدیک به 2 میلیون سال، مربوط به اواخر دوره کرتاسه ایجاد کنند. این جدول زمانی دقیقاً دوره قبل از رویداد بزرگ انقراض را مشخص می کند، بنابراین امکان مقایسه مستقیم با داده های جهانی را فراهم می کند.

بررسی داده های مخزن شانیانگ کاهش باورنکردنی در تنوع دایناسورها را نشان داد. به عنوان مثال، 1000 دانه دایناسور فسیلی جمع آوری شده از این مخزن تنها نشان دهنده سه گونه مختلف است: Macroolithus yaotunensis، Elongatoolithus elongatus و Stromatoolithus pinglingensis. علاوه بر این، دو گونه از سه گونه دایناسور از گروه دایناسورهای بی دندان نیز به عنوان رپتور شناخته می شوند، در حالی که دیگری از گروه هادروسوریدها گیاهخوار هستند (همچنین به عنوان دایناسورهای منقار اردک شناخته می شوند).

این تنوع گونه های دایناسور 2 میلیون سال قبل از انقراض دسته جمعی در مرکز چین بسیار جالب بود. به عبارت دیگر، داده‌های چینی با داده‌های مدرن آمریکای شمالی هماهنگی کامل دارند، که نشان می‌دهد قبل از رویداد انقراض دسته جمعی، دایناسورها رو به زوال بودند.

اما هنوز دقیقاً مشخص نیست که چرا جمعیت دایناسورها در اواخر دوره کرتاسه شاهد کاهش شدید بوده است. برخی از دانشمندان این موضوع را به تغییرات شدید آب و هوا و آب و هوا در این دوره نسبت می دهند و برخی دیگر از فوران های بزرگ آتشفشانی عامل این کاهش جمعیت است.

با این حال، آنچه در این یافته های اخیر به وضوح دیده می شود این است که داستان ویرانی بزرگ توسط یک شهاب سنگ عظیم تغییر شکل داده است. اکنون می دانیم که حداقل دو میلیون سال قبل از این برخورد مرگبار، جمعیت دایناسورها به دلایل نامعلومی در سراسر جهان به سرعت در حال کاهش بود. به نظر می رسد که داستان انقراض دایناسورها همچنان برای دانشمندان و علاقه مندان به یک معمای جذاب باقی مانده است.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Purchase guideDigital currencyخبرBuydigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney