عراق: بازگشت از اردوگاه بدنام سوریه نمونه ای برای جهان است

دبیرکل سازمان ملل متحد پس از بازدید از مرکز توانبخشی جده در شمال عراق با خبرنگاران صحبت می کرد، جایی که با بازگشت کنندگان از اردوگاه بدنام الهول که ساکنان آن عمدتا زنان و کودکان زیر 12 سال هستند، ملاقات کرد.

«عراق این را با تعهدی عظیم نشان می دهد بازگشت مسئولانه امکان پذیر است، با یافتن راه حل های آبرومندانه که در اصول مسئولیت پذیری و ادغام مجدد تثبیت شده اند. و داره کار میکنه من امروز شاهد آن بودم.”

شرایط وخیم، خطرات احتمالی

آقای. گوترش – کمیساریای عالی سابق سازمان ملل در امور پناهندگان که از اردوگاه‌های سراسر جهان بازدید کرده است – مطمئن بود که الهول “بدترین اردوگاهی است که در دنیای امروز وجود دارد” و اشاره کرد که مردم سال‌ها و در بدترین شرایط ممکن در آنجا گیر افتاده‌اند. .

وی گفت که بازداشت شدگان از حقوق خود محروم شده اند و آسیب پذیر و به حاشیه رانده شده اند و در یک وضعیت ناامید کننده و بدون پایان متصور هستند.

“آنها لایق یک راه خروج هستند. این یک موضوع است نجابت و شفقت انسانی – قسم بخور که هست یک موضوع امنیتیاو گفت.

“زیرا هر چه بیشتر اجازه دهیم این وضعیت غیرقابل تحمل بیشتر شودر، کینه و ناامیدی بیشتر خواهد شد و خطرات برای امنیت و ثبات بیشتر است. ما باید مانع از آن شویم که میراث جنگ دیروز به درگیری فردا دامن بزند.”

یک موضوع پیچیده

دبیرکل از دولت عراق به خاطر تلاش هایش که او آن را “نمونه ای برای جهان” نامید، قدردانی کرد، اگرچه اذعان داشت که بازگشت به کشور موضوعی بسیار پیچیده، چالش برانگیز و حساس است.

او از کشورهایی که اتباع خود را در اردوگاه الهل و جاهای دیگر دارند، درخواست کرد تا “تلاش های خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند” برای بازگشت ایمن و شرافتمندانه این افراد.

او گفت: «آنها باید از عراق الگو بگیرند. گوترش «همه کشورها با شهروندان خود در الحول باید همین کار را بکندو باید همین کار را در یک بازگشت آبرومندانه مطابق با قوانین بین المللی قابل اجرا و در مورد کودکان با هدایت اصول بهترین منافع کودکان انجام دهد.”

حمایت از ادغام مجدد

آقای. گوترش گفت عودت کنندگانی که او در مرکز توانبخشی ملاقات کرد می خواهند دوباره در جوامع و جوامع خود ادغام شوند.

او مقامات عراقی را تشویق کرد تا به کار برای ادغام مجدد جامعه محور خود ادامه دهند و خاطرنشان کرد که اکثر آنها زیر 18 سال سن دارند.

دبیرکل بر تعهد و حمایت کامل سازمان ملل از آنچه «این تلاش حیاتی» خواند، تأکید کرد.

بازدید از اقلیم کردستان

دبیرکل سازمان ملل بعداً به منطقه خودمختار کردستان در شمال عراق سفر کرد و در آنجا از کمک های ارائه شده پس از زلزله های مرگبار اخیر در سوریه و ترکیه تشکر کرد.

دبیرکل سازمان ملل همچنین بر امکان پیشرفت در کشور تاکید کرد.

وی به خبرنگاران گفت: به نظر من ما اکنون با یک فرصت برای عراق و یک فرصت برای اقلیم کردستان عراق روبرو هستیم.

اگر عراقی ها بتوانند گرد هم آیند و متحد شوند و اگر مردم این منطقه نیز بتوانند گرد هم آیند و متحد شوند، این فرصت می تواند خود را به واقعیت تبدیل کند.»

تعهد را به واقعیت ترجمه کنید

آقای. گوترش گفت که با نچیروان بارزانی، رئیس‌جمهور منطقه و دیگر رهبران ارشد منطقه در اربیل “نشست‌های مثمر ثمری” داشته است و در آنجا درباره روابط با بغداد گفتگو کردند.

وی خاطرنشان کرد که چندین موضوع نیازمند توافق است، از جمله بودجه فدرال، قوانین نفت و گاز و اجرای توافقنامه امنیت و ثبات موسوم به توافقنامه سنجار.

اما در بحث های من هم در اینجا و هم در بغداد، احساس تعهد واقعی برای حرکت به جلو داشتم و من از همه می خواهم که این تعهد را به واقعیت تبدیل کنند.”

دبیرکل آنتونیو گوترش (چپ) با نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کرد.

دبیرکل آنتونیو گوترش (چپ) با نچیروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار کرد.

ترس از انتخابات و تشدید تنش

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین رهبران سیاسی کردستان را تشویق کرد تا برای اطمینان از همکاری با یکدیگر همکاری کنند به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی امسال برگزار می شود و منافع مردم علیرغم اختلاف نظر در اولویت قرار می گیرد.

او همچنین به بی ثباتی در منطقه جغرافیایی گسترده تر اشاره کرد.

“احترام کامل به اصول حاکمیت، تمامیت ارضی و حسن همجواری در همه حال ضروری است.” من از همه می خواهم که به دنبال گفتگو و دیپلماسی باشند. حداکثر خویشتن داری را اعمال کنید برای جلوگیری از بی ثباتی بیشتر و مهار خطرات تشدید منطقه ای.

پیشرفت امکان پذیر است

آقای. گوترش تاکید کرد که سفرش به عراق یکی از این سفرها بود همبستگی و امید – پیامی که او روز گذشته اندکی پس از ورود به کشور بیان کرده بود.

«اما دستیابی به فردایی بهتر مستلزم اقدام امروز است. ایجاب می کند دیپلماسی مصمم، گفتگوی سازنده – و شجاعت برای ایجاد سازش های لازم. پس از جلسات و گفتگوهایم، من متقاعد شده‌ام که پیشرفت مهم اکنون کاملاً امکان‌پذیر است.»

دبیرکل سازمان ملل پس از ترک عراق به قطر می رود و در پنجمین کنفرانس سازمان ملل در مورد کشورهای کمتر توسعه یافته که روز شنبه در دوحه پایتخت این کشور افتتاح می شود، شرکت خواهد کرد.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت

تماس با ما