عالی! وای! ISRO می گوید که روور Chandrayaan-3 وجود اکسیژن در سطح ماه را تایید می کند، جستجو برای هیدروژن ادامه دارد | اخبار علم و محیط زیست

بنگالورو: ISRO روز سه‌شنبه اعلام کرد که ابزار طیف‌سنجی فروپاشی ناشی از لیزر روی مریخ نورد Chandrayaan-3 برای اولین بار وجود گوگرد در سطح ماه در نزدیکی قطب جنوب را از طریق اندازه‌گیری‌های درجا تأیید کرده است. وی همچنین گفت: دستگاه آلومینیوم، کلسیم، آهن، کروم، تیتانیوم، منگنز، سیلیکون و اکسیژن را همانطور که انتظار می رفت شناسایی کرد.

“ابزار طیف‌سنجی پراکندگی القایی لیزری (LIBS) روی مریخ‌نورد چاندرایان-3 اولین اندازه‌گیری در محل ترکیب عنصری سطح ماه در نزدیکی قطب جنوب را انجام داده است. این اندازه‌گیری‌های درجا وجود گوگرد در ( S) منطقه بدون ابهام، در مدار چیزی است که با ابزار قابل انجام نیست.”

به گزارش ISRO، LIBS یک تکنیک علمی است که ترکیب مواد را با قرار دادن آنها در معرض پالس های لیزر شدید تجزیه و تحلیل می کند. پالس لیزر پرانرژی بر روی سطح ماده ای مانند سنگ یا خاک متمرکز می شود. پالس لیزر پلاسمای بسیار داغ و موضعی ایجاد می کند. نور پلاسمای جمع آوری شده به صورت طیفی تفکیک شده و توسط آشکارسازهایی مانند Charge Coupled Devices شناسایی می شود. عنصر زمانی که در حالت پلاسما قرار دارد نور مشخصی از خود ساطع می کند و از آنجایی که موج طول ها را منتشر می کند، ترکیب عنصری ماده مشخص می شود.

آنالیزهای اولیه وجود آلومینیوم (Al)، گوگرد (S)، کلسیم (Ca)، آهن (Fe)، کروم (Cr) و تیتانیوم (Ti) را در سطح ماه نشان داد. اندازه‌گیری‌های بیشتر وجود منگنز (Mn)، سیلیکون (Si) و اکسیژن (O) را نشان داد. ISRO گفت: “تحقیقات کامل در مورد در دسترس بودن هیدروژن در حال انجام است.”

ابزار LIBS در آزمایشگاه سیستم های الکترواپتیکال در شهرک صنعتی پینیا، بنگالور، جایی که اولین ماهواره هندی در سال 1975 ساخته شد، توسعه یافت. این چهارمین کشوری بود که به این شاهکار در سطح ماه دست یافت و اولین کشوری بود که به قطب جنوب ناشناخته تنها ماهواره طبیعی زمین رسید.

نخست وزیر نارندرا مودی روز شنبه تصمیم به نامگذاری نقطه ای که فرودگر چاندرایان-3 ویکرام در آن فرود آمد را به عنوان «نقطه شیو شاکتی» و نقطه ای که فرودگر چاندرایان-2 در آن فرود آمد بر سطح ماه در سال 2019 اعلام کرد. “نقطه تیرانگا”. مودی همچنین 23 آگوست، روز فرود کاوشگر Chandrayaan-3 بر سطح ماه را به عنوان “روز ملی فضا” جشن خواهد گرفت.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما