شیب تند ازدواج در ایران; کاهش ازدواج و افزایش طلاق در کدام استان ها حیاتی است؟

علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره ایران گفت: آسیب های اجتماعی و اختلالات روانی نسبت به سال های گذشته رو به افزایش است. طلاق ها در کشور ما با سرعت زیاد اتفاق می افتد. در 20 سال گذشته نسبت ازدواج به طلاق از 12 به 1 به 3 به 1 کاهش یافته است.

حدود 970 میلیون نفر در سراسر جهان از اختلالات روانی رنج می برند. وضعیت ایران بدتر از میانگین جهانی است. به گفته رئیس سازمان روانشناسی و مشاوره ایران، حدود یک سوم جمعیت ایران از اختلالات روانی رنج می برند. افزایش آمار طلاق یکی از پیامدهای این شرایط است.

عواقب اختلالات روانی

عوامل مختلفی در شکل گیری اختلالات روانی نقش دارند، از عوامل فردی و اقتصادی گرفته تا آسیب های اجتماعی. همانطور که کارشناسان بهداشت روان می گویند، با افزایش فقر، نابرابری و خشونت، میزان اختلالات روانی نیز افزایش می یابد.

روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی ایران به مناسبت روز جهانی بهداشت روان همایشی برگزار کرد و کارشناسان حوزه سلامت روان به بررسی وضعیت سلامت روان کشور و راهکارهای حفظ سلامت و پیشگیری از اختلالات روانی پرداختند. علی فتحی آشتیانی، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران نیز در این مراسم به وضعیت اختلالات روانی در ایران پرداخت و به نقش آسیب عمومی در حوزه سلامت روان اشاره کرد.

فتحی آشتیانی توضیح داد: آسیب های اجتماعی خود ریشه اختلالات روانی است. مثلا همین موضوع طلاق می تواند باعث اختلالات روانی به ویژه افسردگی شود. طلاق، خشونت، اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به الکل، خیانت و غیره. آمار غم انگیز این گونه آسیب های اجتماعی لزوم توجه جدی به این موضوع را دو چندان می کند. «ما موارد زیادی داریم که فردی حتی به اصرار خودش طلاق می گیرد اما بعد از طلاق افسرده می شود.

وی ادامه داد: همچنین دوران کرونا مشکلات روحی و روانی و آسیب های اجتماعی را تشدید کرده است.

آمار طلاق در ایران زیاد است

فتحی آشتیانی سپس به بحث طلاق و وضعیت آن در ایران و جهان پرداخت. وی گفت: تحلیل آمارها نشان می دهد که نسبت به سال های گذشته آسیب های اجتماعی و مشکلات روانی افزایش یافته و روند رشد کلی مشاهده شده است. متأسفانه طلاق در کشور ما به شدت و به سرعت در حال توسعه است».

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین تحولات اجتماعی در دهه اخیر طلاق است. آمار طلاق و ازدواج در کشور در سال های اخیر به شرح زیر است.

نسبت ازدواج به طلاق کمتر از سه به یک است

فتحی آشتیانی گفت: در سال ۱۳۷۹ به ازای هر ۱۲ ازدواج یک طلاق داشتیم. 10 سال بعد یعنی در سال 1389 به ازای هر 6.5 ازدواج یک طلاق و در سال 2019 به ازای هر سه ازدواج یک طلاق ثبت شده است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران ادامه داد: در 20 سال گذشته آمار ازدواج و طلاق از 12 به 1 به 3 به 1 کاهش یافته است.

افزایش طلاق در چه سال هایی بحرانی است؟

وی سپس وضعیت ایالت ها را از نظر ازدواج و طلاق مورد بحث قرار داد و گفت که در برخی ایالت ها این مسائل بدتر است.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران گفت: 10 استان کشور در شرایط بحرانی از نظر افزایش طلاق و کاهش ازدواج را می توان خراسان رضوی، تهران، البرز، مازندران، گیلان، فارس نام برد. اصفهان، قم، کرمانشاه و مرکز.»

جزئیات آمار ازدواج و طلاق در ایران

فتحی آشتیانی گفت: آمار طلاق نیز در سال 1402 افزایش چشمگیری داشت. آمارهای ارائه شده از سوی وی در خصوص میزان ازدواج و طلاق در کشور در سال های اخیر به شرح زیر است.

در سال 2007، 881592 ازدواج، 110510 طلاق،
در سال 2008، 890208 ازدواج و 125747 طلاق رخ داده است.
در سال 2018، 530225 ازدواج، 174831 طلاق.
در سال 2019، 534,400 ازدواج، 179,525 طلاق

تا اول مردادماه سال جاری، ۱۹۹ هزار و ۷۲۷ مورد ازدواج و ۶۵ هزار و ۳۵۵ طلاق به ثبت رسیده است.

مهمترین دلایل طلاق در کشور چیست؟

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران عوامل طلاق در ایران را اینگونه تشریح کرد: «در سال 1400 مطالعه ای سیستماتیک در این زمینه انجام دادم. در این پژوهش 20 مورد از مهمترین عوامل طلاق در 10 سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت.

20 مورد ذکر شده در این پژوهش عبارتند از: بیکاری مردان، عدم درک اخلاقی، ناباروری، تفاوت های فرهنگی و مذهبی، دخالت دیگران، بیماری روانی، اعتیاد به مواد مخدر و الکل، مشکلات مالی و درآمد ناکافی، ازدواج اجباری و اجباری، عدم رابطه جنسی. . رضایت، خشونت خانگی (کلامی یا فیزیکی)، بی تفاوتی همسر، خیانت همسر، ازدواج مجدد، ناراحتی های جسمی، توقعات غیر واقعی، بداخلاقی و بدحجابی، مشکلات حقوقی و قضایی، بی اعتمادی متقابل و انحطاط اخلاقی.

آمار طلاق در جهان

وی درباره وضعیت طلاق در کشورهای دیگر نیز گفت: نتایج تحقیقات نشان می دهد که تقریبا نیمی از جوانان آمریکایی در دوران کودکی شاهد طلاق والدین خود بوده اند. 25 درصد از ازدواج های اول در این کشور پس از 5 سال به طلاق ختم می شود.

فتحی آشتیانی تصریح کرد: در بین سایر کشورها، آمار طلاق تا سال 2018 نشان می دهد که لوکزامبورگ 78 درصد، اسپانیا 65 درصد، فرانسه 55 درصد، آمریکا 51 درصد، روسیه 51 درصد، آلمان 45 درصد و استرالیا و انگلیس بالاترین میزان طلاق را دارند. نرخ 40-45 درصد است.

علائم اختلال روانی

روز جهانی بهداشت روان، 10 اکتبر، فرصتی شده است تا متخصصان سلامت روان به اهمیت این مشکل بپردازند و آگاهی را در مورد آن افزایش دهند. هفته ملی سلامت روان در تقویم ایرانی از 27 مهرماه آغاز شده و تا 3 مهرماه ادامه دارد. امروزه از آن به عنوان «تاثیر روابط اجتماعی حمایتی و سالم بر سلامت روان» نیز یاد می شود.

برگزارکنندگان همایش سلامت روان که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، راهکارهایی را برای حفظ سلامت روان و پیشگیری از اختلالات روانی ارائه کردند. در این نکات، ابتدا مشخص کنید که آیا علائم خلقی را تجربه می کنید و این علائم چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد.

آیا علائم شدیدی دارید که 2 هفته یا بیشتر طول بکشد؟ در صورت وجود علائم زیر، به دنبال خدمات روان درمانی و روانپزشکی باشید. اختلالات خواب، احساس گناه، تغییر در اشتها، مشکل در تمرکز، از دست دادن علاقه به چیزهایی که معمولاً از آنها لذت می برید، ناتوانی در انجام وظایف، افکار مرگ یا خودکشی. اگر افکار خودکشی دارید با شماره اورژانس اجتماعی (123) تماس بگیرید.

منبع: تجارت نیوز

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyBuyPurchase guideخبرdigital currency channelHome Appliancesdigital currency tutorialسایت ایرانیاخبار جدیدخرید فالوور اینستاگرام