سم بنکمن-فرید به 7 فقره کلاهبرداری و توطئه با سیم اعتراف کرد.

سام بنکمن-فرید، سرمایه‌دار سیاه‌پوست که صرافی ارزهای دیجیتال FTX را تأسیس کرد، روز پنجشنبه پس از یک ماه محاکمه که غرور و خطرات گسترده در صنعت کریپتو را آشکار می‌کرد، به دلیل هفت فقره کلاهبرداری و توطئه محکوم شد.

آقای Bankman-Fried سال گذشته زمانی که FTX سقوط کرد و متهم به سرقت 10 میلیارد دلار از مشتریان برای تأمین مالی مشارکت‌های سیاسی، سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز و سایر هزینه‌های گزاف شد، به نماد افراطی‌های ارزهای دیجیتال تبدیل شد. هیئت منصفه ای متشکل از 9 زن و سه مرد در روز پنجشنبه به مدت کمی بیش از 4 ساعت در مورد اتهام کلاهبرداری، توطئه و پولشویی آقای بنکمن-فرید تصمیم گرفتند.

مجموع این اتهامات حداکثر 110 سال حبس است. انتظار می رود که آقای بانکمن-فرید، 31 ساله، درخواست تجدید نظر کند. قرار است حکم او 28 مارس صادر شود.

قبل از اعلام حکم، آقای بانکمن-فرید، با کت و شلوار خاکستری و کراوات بنفش، روبه روی هیئت منصفه ایستاد و دستانش را به هم گره کرده بود. وقتی هیئت منصفه هفت بار کلمه “مجرم” را تکرار کرد، احساسات کمی نشان داد. بعد با سرش پایین نشست.

باربارا فرید، مادر آقای بانکمن-فرید، سرش را بین دستانش گرفت و هق هقش را خفه کرد. سپس او و پدر آقای بنکمن-فرید، جو بنکمن، دست در دست هم ایستادند و با یک مانع چوبی کوتاه از پسرانشان جدا شدند. در حالی که آقای بنکمن-فرید با اسکورت یک مارشال آمریکایی از اتاق خارج شد، قبل از اینکه به سرعت دور شود، سری به پدر و مادرش تکان داد.

این حکم یکی از سریع ترین و دیدنی ترین سقوط ها در تاریخ شرکت های مدرن بود. فقط یک سال پیش، آقای Bankman-Fried بیش از 20 میلیارد دلار ارزش داشت و به عنوان یک مرد خوب کمیاب در صنعت ارزهای دیجیتال مورد تحسین قرار گرفت، با چهره اش بر روی بیلبوردها و جلد مجلات. با اوج ارزش 32 میلیارد دلار، FTX یکی از بزرگترین بازارهای جهان برای خرید و فروش سکه های دیجیتال مانند بیت کوین و اتر بود.

علاقه مندان به کریپتو، که بسیاری از آنها آشکارا ریشه در مجرم شناخته شدن آقای بانکمن-فرید داشتند، گفتند که امیدوارند محکومیت او یک کاتارسیس لحظه ای ایجاد کند که به صنعت اجازه دهد از سالی که رسوایی گرفتار شده است حرکت کند. اما منتقدان این حکم را نشانه‌ای از این می‌دانند که صنعت ممکن است با عواقب قانونی بیشتری در تلاش برای بازسازی اعتماد عمومی مواجه شود.

کوری کلیپستن، بنیانگذار شرکت خدمات مالی بیت کوین سوان و منتقد مکرر این صنعت، گفت: “مجرمین کلاهبرداری باید با قانون روبرو شوند و از عواقب جنایات خود حتی در حوزه رمزنگاری متحمل شوند.” روزهای “غرب وحشی” گذشته است.

این حکم سریع منعکس کننده شواهد گسترده ای بود که دادستان ها علیه آقای بنکمن-فرید ارائه کردند، از جمله میلیون ها صفحه پیام داخلی، نمودارها و یادداشت ها.

جان فیش ویک، وکیل سابق ناحیه غربی ویرجینیا، گفت: «این احکام مجرمانه باید برای اعضای هیئت منصفه بر اساس سرعت بازگرداندن آنها تصمیمات آسانی باشد.

انتظار می رفت که آقای بانکمن-فرید همیشه در دادگاه با یک نبرد سخت روبرو شود. پس از انفجار FTX، سه تن از معاونان ارشد او به تقلب اعتراف کردند و موافقت کردند در ازای اغماض با دادستان همکاری کنند. آنها در دادگاه شهادت دادند که آقای Bankman-Fried مکرراً به آنها دستور داد که به مردم دروغ بگویند و میلیاردها دلار پول مشتری را از FTX به شرکت تجاری خواهرش، Alameda Research منتقل کنند.

وکلای آقای Bankman-Fried استدلال کردند که او تجارت خود را صادقانه اداره می کرد و هرگز قصد نقض قانون را نداشت. اما آن‌ها تلاش کردند تا حفره‌های مهمی را در داستان‌های همکار ایجاد کنند که موجی از اعتراضات دولتی قطع شد. زمانی که آقای بانکمن-فرید در دفاع از خود موضع گرفت، اغلب گیج به نظر می‌رسید و مکرراً ادعا می‌کرد که صحبت‌های بالقوه متهم را به یاد نمی‌آورد.

وکیل آقای بانکمن-فرید، مارک کوهن، در بیانیه ای گفت که تیم دفاعی به رأی هیئت منصفه احترام گذاشته است. اما او افزود که آقای بنکمن-فرید “بی گناه خود را حفظ می کند و به مبارزه شدید علیه اتهامات علیه خود ادامه خواهد داد.”

در یک کنفرانس مطبوعاتی در خارج از دادگاه، دامیان ویلیامز، دادستان فدرال منهتن، گفت که آقای بنکمن-فرید “یکی از بزرگترین کلاهبرداری های مالی در تاریخ آمریکا را مرتکب شده است.”

او گفت: «صنعت کریپتو ممکن است جدید باشد. اما این نوع تقلب، این نوع فساد به قدمت زمان است.»

آقای Bankman-Fried با نشان دادن خود به عنوان یک میلیاردر خارق العاده به شهرت رسید – نیرویی برای خیر که ثروت جمع آوری کرد و امیدوار بود در نهایت همه آن را ببخشد. او FTX را در سال ۲۰۱۹ تأسیس کرد و میلیاردها دلار از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرد تا آن را به یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه ارزهای دیجیتال تبدیل کند.

او در طول سفرهایش به واشنگتن و لس آنجلس، سیاستمداران و ستاره های سینما را درگیر کرد و ده ها میلیون دلار به کمپین های دموکرات و جمهوری خواه کمک کرد. در طول ظهور او، همکاران تجاری او را به جان پیرپونت مورگان، بانکدار پیشگامی که زمانی بر صنعت مالی تسلط داشت، تشبیه کردند.

سپس امپراتوری تجاری آقای Bankman-Fried در نوامبر گذشته در عرض چند روز سقوط کرد، زمانی که سپرده‌ها حفره‌ای 8 میلیارد دلاری را در حساب‌های FTX نشان دادند. (حکم روز پنجشنبه یک سال پس از انتشار ترازنامه لو رفته Alameda صادر شد که باعث آن بحران شد.) FTX به زودی اعلام ورشکستگی کرد و آقای Bankman-Fried از سمت مدیر اجرایی استعفا داد. در ماه دسامبر، او در خانه اش در باهاما، جایی که مقر FBI است، دستگیر شد.

آقای Bankman-Fried سعی کرد سقوط FTX را به‌عنوان نتیجه‌ی ناگوار یک خطای بزرگ حسابداری به جای تقلب عمدی رد کند. اما در محاکمه او، دادستان ها ادعا کردند که او بارها به مشتریان، وام دهندگان و سرمایه گذاران دروغ گفته و از سرمایه آنها برای تبدیل شدن به یک تایتان ارز دیجیتال استفاده می کند.

نیکلاس روس، یکی از دادستان های فدرال، در سخنرانی پایانی دولت گفت: «این کلاهبرداری در مقیاس وسیع بود. “هزاران نفر میلیاردها دلار از دست دادند”

در طول محاکمه، دولت بیش از دوازده شاهد را فراخواند، از جمله سه همکار، که با آقای بانکمن-فرید در پنت هاوس پنج خوابه در باهاما زندگی می کردند که دولت ادعا می کند با پول مشتری FTX خریداری شده است.

یکی از بنیانگذاران FTX، گری وانگ شهادت داد که آقای Bankman-Fried به او دستور داده است که یک درب پشتی مخفی در کد صرافی ایجاد کند که به Alameda امکان می‌دهد تقریباً مقادیر نامحدودی از وجوه مشتریان را قرض کند. Nishad Singh، یکی دیگر از مدیران ارشد FTX، گفت که آقای Bankman-Fried حتی پس از اینکه می دانست حساب های مشتری در معرض خطر هستند، هزینه های زیادی را برای سرمایه گذاری ها و معاملات تأیید هزینه کرد.

احساسی ترین لحظه در پرونده دادستان در جریان شهادت کارولین الیسون، مدیر اجرایی آلامدا و دوست دختر آقای بانکمن-فرید بود. خانم الیسون در جایگاه شاهد به مدت سه روز گفت که با آقای بنکمن-فرید توطئه کرده است تا ترازنامه‌های عمومی و پزشک را که او برای طلبکاران ارسال کرده گمراه کند.

خانم الیسون در مقابل اشک‌هایش گفت که فروپاشی FTX به طرز عجیبی دلخراش بود. او گفت: «از اینکه دیگر نیازی به دروغ گفتن نداشتم، خیالم راحت شد، و اگرچه احساس بدی وصف ناپذیری داشتم، اما می‌توانم مسئولیت را بپذیرم.»

خانم الیسون، آقای وانگ و آقای سینگ که به تقلب اعتراف کردند، قرار است در اواخر سال 2024 محکوم شوند.

دادگاه در اواخر ماه گذشته با حضور آقای بانکمن-فرید به اوج خود رسید. او اصرار داشت که هرگز قصد ارتکاب جرم را نداشته و فقط می‌خواهد یک شرکت موفق بسازد. اما در جریان بازجویی متقابل، دادستان ارشد دانیل ساسون، شکاف‌هایی در داستان خود آشکار کرد و به اختلافات بین اظهارات عمومی او و نحوه رفتار او در خصوصی اشاره کرد.

پس از صدور حکم، مبارزه حقوقی آقای بانکمن-فرید ادامه خواهد داشت. او قرار است در اوایل سال آینده به دلیل تامین مالی کمپین انتخاباتی و اتهامات دیگر محاکمه شود، هرچند مشخص نیست که آیا این اتفاق خواهد افتاد یا خیر. پنجشنبه شب، قاضی لوئیس آ. کاپلان، که بر محاکمه نظارت داشت، از دادستان ها خواست تا او را از برگزاری محاکمه دوم احتمالی تا فوریه مطلع کنند.

برخی از محدودیت‌هایی که آقای بنکمن-فرید و وکلایش در دادگاه با آن‌ها مواجه بودند، می‌تواند خوراکی برای درخواست تجدیدنظر باشد. قبل از محاکمه، قاضی کاپلان مجموعه ای از دستورات را صادر کرد که وکلای آقای بانکمن-فرید می توانستند در مقابل هیئت منصفه بحث کنند. آنها از فراخوانی چندین شاهد خبره منع شدند و وکلای FTX از ادعای اینکه بسیاری از اقدامات آقای بانکمن-فرید به عنوان مدیر اجرایی را بررسی کرده اند، منع شدند.

آقای Bankman-Fried همچنین هفته های پایانی قبل از محاکمه را در زندان گذراند، پس از اینکه قاضی کاپلان وثیقه او را لغو کرد و حکم داد که او سعی کرده است شاهدان را بترساند.

قبل از خالی شدن دادگاه در روز پنجشنبه، قاضی کاپلان چندین نطق پایانی را بیان کرد و از اظهارنظر مستقیم در مورد پرونده اجتناب کرد.

وی از کار هیئت منصفه تشکر کرد و از وکلای دو طرف تقدیر کرد. او گفت: “کار خوبی در اطراف وجود دارد” و از اتاق خارج شد.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

پاربرگ سایت

تماس با ما