دبیرکل سازمان ملل از رهبران خواست گوترش در آفریقا: اکنون به بن بست سیاسی در لیبی پایان دهید

آنچه به فوریت نیاز است اراده سیاسی برای شکستن بن بست سیاسی طولانی مدت است آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در آخرین نشست کمیته عالی لیبی که در آدیس آبابا برگزار شد، گفت: و به پیشرفت در چندین جبهه دست یابیم.

پیشرفت به شدت مورد نیاز است به سمت برگزاری انتخابات و پیشرفت در امنیت، آشتی ملی و حقوق بشروی گفت که سازمان ملل همچنان به راه حل های تحت مالکیت لیبی و تحت رهبری لیبی متعهد است.

حوزه های اولویت دار برای اقدام

وی با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد “کاملاً متعهد به غلبه بر سوء تفاهمات گذشته” بوده است، اولویت های اقدامات را مشخص کرد.

«ما دستور کار نداریم هدفی نیست جز یک: به تضمین حق مردم لیبی برای زندگی در صلح و رای دادن در انتخابات آزاد و عادلانهو در آبادانی کشور خود سهیم باشند.»

چالش ها وخیم هستند. تحقیقات حقیقت یاب حقوق بشر سازمان ملل در اواخر ژانویه شامل شهادت قتل های فراقانونی، شکنجه، بازداشت خودسرانه، ناپدید شدن اجباری، قاچاق انسان، آوارگی داخلی، و وجود مکان های دفن دسته جمعی بود.

از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال 2011 که از سال 1969 رهبری لیبی را بر عهده داشت، این کشور نفت خیز با بحران های متعدد سوگند دولت های رقیب – یک دولت وفاق ملی به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل، مستقر در طرابلس، پایتخت، و به اصطلاح ارتش ملی لیبی مستقر در شرق.

جایگزینی برای انتخابات وجود ندارد

در دسامبر 2021، اختلافات حقوقی و سایر چالش ها باعث لغو انتخابات تاریخی ریاست جمهوری و پارلمانی شد. برای رسیدگی به این موضوع مبرم، دبیرکل گفت که نماینده ویژه او با طرف های لیبیایی و شرکای بین المللی تعامل داشته است. توافق بر اساس قانون اساسی برای انتخابات تا پایان فوریه

دبیرکل سازمان ملل گفت: «من در ناامیدی فزاینده مردم لیبی شریک هستم. ” عدم برگزاری انتخابات ناامنی اقتصادی را بدتر می کند و بی ثباتی سیاسی را تشدید می کند، خطر درگیری مجدد را تهدید می کند و شبح تقسیم را افزایش می دهد.

بت، بدون توافق، سازمان مللبا همکاری نزدیک با سهامداران کلیدی لیبی، اتحادیه آفریقا، و شرکای بین المللی، باید مکانیسم های جایگزین را پیشنهاد و دنبال کنند وی گفت: برای یافتن راه حل ها.

وی گفت: هیچ جایگزینی برای انتخابات وجود ندارد. “آنها تنها راه معتبر برای حکومت مشروع و یکپارچه باقی می مانند.”

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در کمیته عالی اتحادیه آفریقا درباره لیبی سخنرانی می کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در کمیته عالی اتحادیه آفریقا درباره لیبی سخنرانی می کند.

“ابزار امید”

وی گفت در عین حال، توافق آتش بس 2020 همچنان پابرجاست و پیشرفت در چالش های امنیتی را ستوده است. تلاش ها شامل کار “5+5” است. کمیسیون مشترک نظامیاو گفت که توسط نماینده ویژه او برگزار شد، که نشان دهنده “ابزار امید برای همه لیبیایی ها” و همچنین مشارکت و حمایت اتحادیه آفریقا است.

جنگجویان خارجی را خارج کنید

وی با یادآوری اینکه مداخله خارجی به سقوط لیبی به درگیری دامن زده است، گفت: اولویت بعدی کمیسیون مشترک نظامی باید خروج کامل جنگجویان و مزدوران خارجی از لیبی باشد.

استقبال از نشست اخیر کمیسیون نظامی با نمایندگان لیبی، سودان و نیجر در قاهرهوی گفت که تصمیم برای ایجاد یک کمیته هماهنگی و اشتراک اطلاعات “گامی مهم به سوی ثبات و صلح بیشتر در لیبی و منطقه گسترده تر” است.

پیشرفت به سمت آشتی ملی نیز در اولویت استوی با اشاره به تلاش های مداوم اتحادیه آفریقا برای حمایت از یک فرآیند فراگیر گفت.

نگرانی های حقوق بشر

او با تشریح نگرانی های جدی حقوق بشر، گفت مهاجران، پناهندگان و پناهجویان همچنان بدون مجازات از سوء استفاده ها رنج می برند. هزاران نفری که تلاش می کنند از دریای مدیترانه عبور کنند به لیبی بازگردانده می شوند و در شرایط غیرانسانی و تحقیرآمیز با کمک های بشردوستانه محدود بازداشت می شوند و هزاران نفر دیگر از آنها بی خبر هستند.

او دوباره احساس خود را تکرار کرد از همه کشورهای درگیر درخواست می کنیم که به یکپارچگی قوانین بین المللی پناهندگان احترام بگذارندو برای مقامات لیبی برای یافتن جایگزین های مبتنی بر حقوق برای بازداشت.

او گفت: «سازمان ملل متحد و اتحادیه آفریقا – همراه با دیگر بازیگران و سازمان‌های کلیدی منطقه‌ای – باید برای حمایت از مردم لیبی در تحقق آرمان‌های مشروعشان برای آینده‌ای صلح‌آمیزتر و مرفه‌تر همکاری کنند.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما