تلاش مجدد ناسا برای پرتاب موشک Artemis I به ماه در 14 نوامبر | اخبار جهان

فلوریدا: مقامات گفتند که پس از تعمیرات متعدد در میان گزارش‌هایی مبنی بر نشت سوخت، موشک مگا ماه آرتمیس I ناسا در روز جمعه (به وقت محلی) قبل از سومین تلاش برای پرتاب دوباره به سکوی پرتاب بازگشت. آژانس فضایی خود را برای تلاشی دیگر آماده می کند تا ماموریت آرتمیس I را از زمین خارج کند. ماموریت آزمایشی بدون سرنشین برای 14 نوامبر برنامه ریزی شده است، با یک پنجره پرتاب 69 دقیقه ای که در ساعت 12:07 صبح به وقت شرقی باز می شود. سی ان ان گزارش داد که پرتاب به صورت زنده در وب سایت ناسا پخش خواهد شد. نشت سوخت، موشک را از ماه اوت در زمین نگه داشته است.

راکت برای هفته‌ها پس از مشکلات ناشی از نشت سوخت که دو تلاش اول را خنثی کرد و سپس طوفان ایان در فلوریدا غلبه کرد، راکت را مجبور کرد سکوی پرتاب را خالی کند و به سمت ایمنی حرکت کند.

موشک سیستم پرتاب فضایی، اواخر عصر پنجشنبه، فرآیند چندساعته راهپیمایی 4 مایلی (6.4 کیلومتری) از پناهگاه داخلی خود به پد 39B در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا را آغاز کرد. سی ان ان گزارش داد که نزدیک به 9 ساعت بعد به مقصد رسید.

به گفته جیم فری، معاون مدیر اداره ماموریت توسعه سیستم‌های اکتشافی ناسا، تیم آرتمیس دوباره در حال نظارت بر طوفانی است که می‌تواند به سمت فلوریدا در حرکت باشد، اما مقامات احساس می‌کردند که این طوفان را ادامه می‌دهند.

مارک برگر هواشناس، افسر هواشناسی نیروی هوایی ایالات متحده در کیپ کاناورال گفت: طوفان نامشخص ممکن است در آخر هفته در نزدیکی پورتوریکو ایجاد شود و اوایل هفته آینده به آرامی به سمت شمال غرب حرکت خواهد کرد.

این مهم ترین گام ناسا برای بازگرداندن فضانوردان به ماه تا سال 2025 است. این آژانس فضایی به پنجاهمین سالگرد آخرین فرود انسان بر ماه نزدیک می شود: آپولو 17 در دسامبر 1972.

انتظار می رود ماموریت آرتمیس I راه را برای ماموریت های دیگر به ماه هموار کند. پس از برخاستن، کپسول اوریون که برای حمل فضانوردان طراحی شده و در هنگام بلند شدن بر روی موشک قرار می گیرد، با رسیدن به فضا از هم جدا می شود.

برای این ماموریت، به غیر از چند مانکن، خالی پرواز خواهد کرد. به گزارش سی ان ان، کپسول اوریون قبل از ورود به مدار خود و آغاز سفر به خانه چند روز بعد به ماه مانور می دهد.

به طور کلی، انتظار می‌رود این ماموریت 25 روز به طول بینجامد و کپسول Orion در اقیانوس آرام در نزدیکی سن دیگو در 9 دسامبر به زمین نشست.

هدف از این سفر جمع‌آوری داده‌ها و آزمایش سخت‌افزار، ناوبری و سایر سیستم‌ها است تا اطمینان حاصل شود که موشک SLS و کپسول Orion برای میزبانی از فضانوردان آماده هستند. برنامه آرتمیس با هدف فرود اولین زن و اولین فرد رنگین پوست در سطح ماه در این دهه است.

ماموریت آرتمیس II که برای سال 2024 برنامه ریزی شده است، انتظار می رود مسیر پروازی مشابهی را در اطراف ماه دنبال کند و خدمه ای در آن داشته باشد. و در سال 2025، آرتمیس III برای اولین بار از زمان برنامه آپولو ناسا، فضانوردان را روی سطح ماه فرود خواهد آورد.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما