بولا تینوبو به عنوان رئیس جمهور آینده نیجریه انتخاب شد

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نیجریه در روز شنبه، معروف ترین شعار نامزد حزب حاکم «Emi lo kan» بود که در زبان یوروبا به معنای «نوبت من است».

بامداد چهارشنبه بالاخره نوبت او رسید. بولا تینوبو، فرماندار سابق ایالت و یکی از قدرتمندترین پادشاهان سیاسی در نیجریه، پس از نزدیک‌ترین رقابت در سال‌های اخیر، حدود ساعت 4 صبح توسط مقامات انتخاباتی در پایتخت این کشور به عنوان رئیس‌جمهور بعدی کشور غرب آفریقا معرفی شد.

در حالی که احزاب اپوزیسیون انتخابات را «ساختگی» خواندند، و ادعا کردند که تقلب و خشونت گسترده است و متعهد شدند که نتیجه را در دادگاه به چالش بکشند، بسیاری از نیجریه‌ای‌ها تلاش می‌کردند با دورنمای چهار سال زیر نظر یکی از جنجالی‌ترین شخصیت‌های کشور کنار بیایند.

آقایی که به طور گسترده به عنوان فاسد، از نظر سلامتی ضعیف و یکی از مدافعان سرسخت گارد قدیمی تلقی می شود. Tinubu ممکن است برای متحد کردن کشوری با جمعیت عظیمی از جوانان – به ویژه آنهایی که به رسانه‌های اجتماعی متصل هستند – که به طور فزاینده‌ای تلاش می‌کنند خود را به گوش دیگران برسانند و با شیوه‌های قدیمی حکومت‌داری مبارزه می‌کنند، مبارزه کند.

غرفه در Mr. Tinubu، بسیاری دیگر یک جفت دست توانا با تجربه گسترده را می بینند که در بزرگترین شهر نیجریه، لاگوس، از سال 1999 تا 2007 به عنوان فرماندار ایالت لاگوس خدمت می کرد.

نیجریه کشوری با ثروت های طبیعی عظیم، سرشار از استعدادها – با فناوری های بزرگ، موسیقی و صنایع فیلم – کشوری است که بیش از 60 درصد مردم آن در فقر زندگی می کنند، میلیون ها کودک از مدرسه بازمانده اند، و آدم ربایی یک خطر روزانه است. برای نیجریه ای ها از همه اقشار.

آقای. تینوبو، یک مولتی میلیونر، می گوید که پول خود را از طریق املاک و مستغلات به دست آورده است. اما او در مورد منبع ثروتش با سؤالاتی مواجه شده است. دولت آمریکا در سال 1993 460000 دلار از یک حساب بانکی به نام او گرفت و گفت که این وجوه احتمالاً درآمدهای قاچاق مواد مخدر بوده است. او هر گونه تخلفی را رد کرده است.

او مردی است با نام های مستعار، هم محترم و هم بی احترام. حامیانش اغلب بر سر او فریاد می زنند “جاگابان”: به معنای “رئیس بزرگ” یا “رئیس رئیسان”، قدرتی که او در اختیار دارد و احترامی که اغلب با او در نتیجه رفتار می شود را نشان می دهد.

اما اخیراً، بسیاری از نیجریه ای ها تماس گرفته اند با آقای. تینوبو «بالابلو» – اشاره به سخنرانی‌ای که در آن تلاش کرد و نتوانست کلمه «هولابلو» را بیان کند – و کوتاه‌نویسی به این معناست که او خیلی پیر است و گاهی آنقدر منسجم نیست که بتواند رهبری بزرگ‌ترین اقتصاد آفریقا را به عهده بگیرد. از پیچیده ترین و متنوع ترین کشورهای آن. آقای. تینوبو می‌گوید 70 سال دارد، اما برخی از نیجریه‌ای‌ها فکر می‌کنند او خیلی بزرگ‌تر است.

نیجریه ای ها دلیلی برای نگرانی در این مورد دارند. رئیس جمهور کنونی آنها، محمدو بوهاری – هشت ساله ای که در دهه 1980 به عنوان یک دیکتاتور نظامی بر کشور حکومت کرد و در سال 2015 به عنوان یک دموکرات بازگشت – بیشتر وقت خود را در لندن برای درمان بیماری سپری کرده است که فاش نکرده است.

بسیاری از نیجریه ای ها برای جشن گرفتن یا اعتراض به آقای نیجریه مکث نکردند. پیروزی Tinubu در صبح چهارشنبه، آن‌ها آنقدر روی جان سالم به در بردن از یک بحران نقدی متمرکز بودند، آخرین شوک اقتصادی که آقای. دولت بوهری به سوی آنها پرتاب کرده بود.

چند ساعت پس از اعلام نتایج انتخابات، جیمز آدا، یک مهندس شبکه 38 ساله، بیرون از یک دستگاه خودپرداز در لاگوس – بزرگترین شهر نیجریه – گفت که پنج ساعت منتظر برداشت پول نقد بوده است. طراحی مجدد ارز درست قبل از انتخابات باعث کمبود شدید صورت‌حساب‌های جدید شد و میلیون‌ها نفر از نیجریه‌ای را با وجود داشتن پول در بانک قادر به پرداخت هزینه‌های ضروری کرد.

خلق و خوی آرام در لاگوس منعکس کننده استعفای کلی بسیاری از نیجریه ای ها بود. آدا گفت.

او گفت: “اگر مردم خوشحال بودند، شادی را مشاهده می کردید.” اما آنها با این تصور که انتخابات آزاد و عادلانه نبوده است، فقط به جلو می روند.

آقای. بر اساس نتایج اعلام شده در ساعات اولیه صبح توسط کمیسیون ملی مستقل انتخابات، تینوبو حدود 8.8 میلیون رای به دست آورد و پس از آن آتیکو ابوباکار، نامزد همیشگی اپوزیسیون نیجریه، با حدود 7 میلیون رای قرار دارد.

پیتر اوبی که شش ماه پیش در رقابت سنتی دو حزبی نیجریه به عنوان یک رقیب جدی شناخته نمی‌شد، با 6.1 میلیون نفر عقب‌تر بود، اما توانست کمپین قدرتمندی را ایجاد کند که عمدتاً از یک جنبش جوانان تشکیل شده بود که برای اعتراض ایجاد شده بود. سوء استفاده ها و بی عدالتی های دولتی

آقای. اوبی و آقای احزاب اپوزیسیون ابوبکر و همچنین یک حزب کوچکتر، نتایج انتخابات را در روز سه شنبه رد کردند و خواستار لغو و برگزاری مجدد آن شدند زیرا به گفته آنها، تقلب گسترده در آرا صورت گرفته است.

یوسف داتی بابا احمد، آقای یوسف داتی بابا احمد، گفت: «ما به عنوان حزب کارگر در انتخابات پیروز شدیم، ما می‌خواهیم که مسئولیت خود را به دست آوریم. همکار اوبی، چهارشنبه. “ما نیجریه را نجات خواهیم داد.”

سوالاتی در مورد اینکه آیا آقای به گفته Tunde Ajileye، یکی از شرکای SBM Intelligence، یک شرکت مشاوره ریسک نیجریه، تینوبو با تقلب به ریاست جمهوری رسید به این معنی که او با مشکل مشروعیت مواجه خواهد شد.

او گفت: “هر تصمیم سختی که او باید بگیرد – افرادی هستند که منتظرند ثابت کنند که این تصمیمات مضر هستند، حتی اگر آنها تصمیمات درستی باشند.” و باید تصمیمات سختی در مورد اقتصاد نیجریه گرفته شود.»

آقای. آقای Tinubu قبلاً قول داده است که یارانه سوخت گران قیمت را کنار بگذارد، اما همچنین باید نحوه رسیدگی به بدهی های دولتی و محدودیت های ارز خارجی را نیز بیابد. عجله کن.

آقای. Tinubu توسط بسیاری به عنوان دیده می شود توانمندتر مدیریت اقتصاد وابسته به نفت نیجریه نسبت به آقای. بوهاری که دوره تصدی وی شامل دو رکود بود.

آکیم سالاو، راننده مینی‌بوس، درباره آقای اکیم سالو گفت: «او سابقه‌ای به عنوان فرماندار دارد که باید در سراسر کشور گسترش یابد. Tinubu در روز چهارشنبه در لاگوس. آموزش و زیرساخت ها باید اولویت های او باشد».

آقای. تینوبو همچنین با بحران های امنیتی متعدد و قارچ گونه نیجریه از جمله آدم ربایی، گروه های افراطی خشونت طلب مانند بوکوحرام در شمال شرق و جدایی طلبان در جنوب شرقی روبرو خواهد شد.

مجاهد دورماز، تحلیلگر ارشد غرب آفریقا در شرکت اطلاعات ریسک Verisk Maplecroft، گفت که او باید سخت تلاش کند تا اعتماد جنوب شرقی و اکثراً اعضای مسیحی گروه قومی ایگبو را که در آنجا زندگی می کنند، به دست آورد.

اکثر ایالت های جنوب شرقی با اکثریت قاطع به آقای آقای رای دادند. اوبی که اهل منطقه و مسیحی است و علیه آقای. تینوبو، یک مسلمان جنوب غربی که مسلمان دیگری را به عنوان معاون خود انتخاب کرد. این بلیت برخلاف سنت سیاسی نیجریه بود که طبق آن یک مسلمان و یک مسیحی معمولاً با هم رقابت می کنند.

در لاگوس بعدازظهر چهارشنبه، ترافیک از طریق ورودی عوارضی Lekki جریان داشت، جایی که جوانانی که علیه خشونت پلیس تظاهرات می کردند توسط نیروهای امنیتی در سال 2020 کشته شدند. اکنون روی بیلبوردی در آنجا نوشته شده است: “در صلح رای دهید، خشونت انتخاباتی را متوقف کنید.” ارتش نیجریه توسط شاهدان به کشتن معترضان غیرمسلح در آن روز متهم شد، اما به گفته عفو بین‌الملل هیچ عدالتی برای این قربانیان وجود ندارد.

تنیولا تایو، یک تحلیلگر سیاسی مستقر در ابوجا، گفت که امیدوار است جگابان – “رئیس روسای” – به نیجریه ای ها پاسخگو شود.

او گفت: “امیدوارم که او نیجریه ای ها را جگابان جدید خود بداند، همانطور که در سخنرانی پذیرش خود گفت که اینجا برای خدمت است.”

در واقع آقای تینوبو در اوایل روز چهارشنبه هنگام خطاب به ملت، لحن آشتی‌جویانه‌تری نسبت به همیشه به خود گرفت و به نیجریه‌ای که به او رای ندادند، رسید و به جوانان گفت: “صدا و صدای شما را می‌شنوم.”

Oladeinde Olawoyin گزارش ارائه کرد. سوزان بیچی تحقیقاتی را انجام داد.

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyBuyPurchase guideخبرdigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney