برجام کوب دو سر تلا بری بورس; چرا سهامداران در هر صورت زیان می بینند؟

فرارو- واقعیت این است که بورس در بلاتکلیفی به سر می برد، آینده نامشخص سیاست های اقتصادی دولت و وضعیت نامشخص معامله باعث شده تا بورس در بلاتکلیفی قرار بگیرد. در این میان اگر قیمت سهام شرکت های بورسی و فرابورسی را بر اساس ارزش جایگزینی محاسبه کنیم، بازار سهام با بازارهای موازی فاصله زیادی دارد.

لطفا فرار کنید اما با وجود این موضوع شرایط سیاسی و اقتصادی باعث کاهش سود شرکت شده است. در این راستا وجود تورم راکد در اقتصاد کشور و کسری شدید بودجه دولت از جمله دلایلی است که باعث کاهش سودآوری شرکت شده است.

راه حل های موجود برای پوشش کسری بودجه از یک سو فشار زیادی را بر فعالان اقتصادی و شرکت ها وارد کرده است و از سوی دیگر سیاست های افزایش مالیات، افزایش تعرفه ها، افزایش نرخ سود، وضعیت. قیمت مواد غذایی و رشد قیمت مواد اولیه باعث شده شرکت ها با کاهش سودآوری مواجه شوند.

برجام کوب دو سر تلا بری بورس;  چرا سهامداران در هر صورت زیان می بینند؟برجام که بر سر بورس است؟
فردین اقازورگری کارشناس بازار سیحم د گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه طی چند ماه گذشته بازار بورس دچار نوسان شد، گفت: چند ماه است که همیشه اخبار مثبت یا منفی زیادی از بورس منتشر شده است؛ اما در این مدت چند ماه است که در بورس اوراق بهادار می شود. هر بار این روزنامه یکی دو روزی روی بورس تاثیر می گذارد و همین موضوع ریسک بورس را بیشتر کرده است.

وی افزود: به عنوان مثال روز شنبه پس از انتشار اخبار منفی در مورد بورس، بسیاری از نمادهای بورسی بزرگ از جمله گروه های خودرویی و بانک ها که بیشترین سود را از احیای بورس دارند، به طور کامل فروخته شدند. با احساسات منفی در پایان شاخص کل بورس نیز با افت نزدیک به 12 هزار واحدی مواجه شد.

آقاشوزورگی گفت: بنابراین تا زمانی که تصمیم برجام گرفته نشود، به نظر می رسد این وضعیت ادامه داشته باشد، به نظر من اگر این روند به همین منوال پیش برود، برجام به نوعی چوب طلای دو سر تلقی می شود. برای بازار سرمایه . . هر بار که اخبار مثبت می شد، نرخ ارز کاهش می یافت و حتی کارشناسان قیمت دلار را 26 و 27 هزار تومان پیش بینی می کردند، اما در این شرایط بورس مسیر نزولی را در پیش گرفت.

سحام در بازار کارشان افزود: با وجود افزایش قیمت دلار در روز شنبه، بورس تحت تاثیر اخبار منفی به این موضوع واکنش نشان داد و روند نزولی را دنبال کرد؛ چون بسیاری از سهامداران این ترس را دارند، اگر به هر دلیلی برجام احیا نشود، این موضوع باعث افزایش تنش در سیاست خارجی کیشور خواهد شد. بنابراین این موضوع باعث فروش سهام توسط سهامداران می شود. در عین حال، نرخ ارز برای شرکت های بورسی بسیار مهم است، زیرا در یک ماه گذشته نوسان چندانی نداشته و ثابت مانده است».

وی ادامه داد: در چنین شرایطی می توان نتیجه گرفت که تاثیر بورس بر بورس به ویژه در کوتاه مدت، آسیب هایی را به افراد مبتدی در بورس وارد کرده است که در شرایط خرید هیجانی قرار دارند. و فروش؛ داد و ستد می‌کندن زیرا تأثیر اخبار مثبت یا منفی در بازار تا دو روز ادامه می‌یابد و پس از فروکش کردن آن، بازار به حالت عادی خود باز می‌گردد، اما این افراد بدون هیچ‌گونه تدبیری به سرعت عمل می‌کنند. بنابراین این نکته مهمی است که سرمایه گذاران مبتدی و خرد باید در بازار سرمایه به آن توجه کنند.

وی با تاکید بر اینکه مسیر بورس با اقدامات سیاستگذاران مشخص می شود، افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه قصد کنترل بورس است، علیرغم اینکه از ابتدای سال تا خرداد ماه بازار با مواجه بود. بازدهی معقول و در سه ماهه اول سال، شاخص کل بورس دو برابر سال قبل بازدهی داشت، اما در فصل تابستان شاهد کاهش بودیم. بنابراین به نظر می رسد با توجه به تجربه سال 99 و ریزش سنگین بورس، متولیان بازار و دولت این تمایل را دارند که اگر قرار باشد بورس در مسیر رشد قرار گیرد، کنترل شده و وجود خواهد داشت. دیگر از رشد تند و سریع خودداری کنید، نتیجه آن نیز افزایش نوسانی بازار خواهد بود و در این زمینه داشتن استراتژی معاملاتی و رعایت حدود سود و زیان بسیار مهم است.

مدیر بورس در ادامه با اشاره به اینکه مواقعی دیگر عرضه اولیه مختص سهامداران خرد نیست و فقط نمادهای خالص در اختیار صندوق های سرمایه گذاری قرار می گیرد، گفت: منابع صندوق های سرمایه گذاری در بازار سرمایه بیشتر است. بیش از ششصد و بیست هزار میلیارد از این مبلغ است که حدود هفتاد و پنج درصد آن یعنی چهارصد و هفتاد درصد (یک میلیارد تومان) فقط صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت است. بر اساس الزامات سازمان بورس، این صندوق ها موظفند بخشی از منابع خود را به خرید اوراق دولتی یا اوراق بدهی اختصاص دهند در حالی که مجموع منابع صندوق های سرمایه گذاری در سهام کمتر از پنجاه و پنج درصد است.

وی افزود: این رفتار و سازوکار را می بینیم که حتی در عرضه های اولیه هم می بینیم که عرضه اولیه برای صندوق ها تخصص ایجاد می کند که عمدتاً به این دلیل است که سازمان بورس به آنها اختصاص داده است. این در حالی است که نیمی از صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نه تنها به سود مورد انتظار نرسیده اند، بلکه برخی از آنها حتی ضرر کرده اند، یعنی سودی را تقسیم نکرده اند.

آغابوزورگی کرد: «Ан зияндехи брый оруга ист как уставкаха мидхадент. از سوی دیگر، تخصیص عرضه اولیه نیز نوعی رانت محسوب می شود و سود تضمینی دارد، زیرا قیمت هر سهم زیر ارزش عرضه اولیه تعیین می شود، به طوری که سود آن 100 درصد است. با توجه به این اقدام سازمان بورس در تخصیص عرضه اولیه به صندوق ها برای جبران خرید اوراق دولتی توسط آنها، این موضوع رانت تلقی می شود، زیرا در گذشته این عرضه اولیه به سهامداران خرد اختصاص داشت و این خرید سرمایه برای آن سرمایه گذاری بدون ریسک بود.

وی گفت: این در واقع اقدامی است که صندوق ها سرمایه گذاری تضمینی انجام می دهند و از طرفی سازمان بورس سهام و اوراقی را که خریداری کرده اند به صندوق ها اطلاع می دهد و آنها هم انجام می دهند. در واقع این موضوع نقش یک سیاستمدار در راستای حمایت از سرمایه گذاران بزرگ تلقی می شود، در حالی که این موضوع مغایر با اهداف اولیه و تعریف شده بورس و سیاست گذار در بازار سرمایه، یعنی حمایت از سرمایه گذاران است. منافع بلندمدت سهامداران به ویژه سرمایه گذاران خرد باید مورد توجه سازمان بورس قرار گیرد، به نوعی مسئولان در حال حاضر در جهت عکس این موضوع حرکت می کنند که در نهایت برای کل بورس مضر است.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Purchase guideDigital currencyخبرBuydigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney