ایلان ماسک: سفینه فضایی خارج از کنترل اسپیس ایکس در تلاش برای خود تخریبی است

در طول اولین پرواز کوتاه خود بیش از یک هفته پیش، موشک غول پیکر استارشیپ ساخته شده توسط اسپیس ایکس یک “گردباد صخره ای” پیش بینی نشده در هنگام پرتاب ایجاد کرد و چندین موتور در حالی که به سمت بالا حرکت می کرد قبل از اینکه از کنترل خارج شود، از کار افتادند.

سپس، ایلان ماسک، موسس این شرکت، در یک به‌روزرسانی که در طی یک چت صوتی توییتری در شنبه شب ارائه شد، گفت، پایان پرواز بیش از آنچه باید می‌شد، پایان یافت. یک فرمان خود تخریبی خودکار فوراً استارشیپ را نابود نکرد. در عوض 40 ثانیه گذشت تا موشک بالاخره منفجر شد.

با وجود همه چیزهایی که اشتباه پیش رفت، آقای. ماسک پرتاب Starship را موفقیت آمیز ارزیابی کرد.

او گفت: “بدیهی است که یک موفقیت کامل نیست، اما با این وجود هنوز موفق است.”

او گفت که هدف از این پرواز آزمایشی «یادگیری بسیار بود و ما چیزهای زیادی یاد گرفتیم» و برای امسال پروازهای آزمایشی بیشتری در نظر گرفته شده است.

این فضاپیما که قدرتمندترین فضاپیمای پرتاب شده تاکنون است، در اهداف اسپیس ایکس برای رساندن انسان به مریخ و همچنین برنامه های ناسا برای بازگرداندن فضانوردان به ماه تا سال 2025 به عنوان بخشی از برنامه آرتمیس نقش اساسی دارد.

اگرچه موشک به فضا نرسید، “نتیجه تقریباً همان چیزی بود که من انتظار داشتم و شاید کمی فراتر از انتظارات من باشد.” ماسک گفت و اشاره کرد که “با کمترین آسیب به لنت از لنت پاک شد.”

در همان زمان، او اذعان کرد که پرتاب زباله‌ها را در منطقه وسیعی پرتاب کرد و ابرهای غباری را ایجاد کرد که به یک شهر کوچک مایل‌ها دورتر از سکوی پرتاب در نوک جنوبی تگزاس رسید.

در طول بحث در توییتر که تقریباً یک ساعت به طول انجامید، آقای. ماسک به سوالات فنی مبهم پاسخ داد و جدول زمانی دقیقی از اشتباهات در طول پرواز چهار دقیقه ای ارائه کرد.

سه موتور از 33 موتور در مرحله تقویت کننده Starship قبل از اینکه موشک حتی از سکوی پرتاب خارج شود خاموش شدند.

«سیستم فکر نمی‌کرد که آن‌ها به اندازه کافی سالم باشند که آنها را به قدرت کامل برساند. ماسک گفت: “پس آنها تعطیل شدند.”

از دست دادن این سه موتور باعث شد تا استارشیپ در حالی که به سمت بالا حرکت می کرد به پهلو خم شود. آقای “ما معمولاً انتظار یک لاغری نداریم.” ماسک گفت. “در واقع باید مستقیماً بالا برود.”

بیست و هفت ثانیه پس از پرتاب، مشکلی در یکی از موتورها رخ داد – “نوعی رویداد پرانرژی”، آقای. ماسک گفت – و این به چندین موتور دیگر نزدیک آسیب زد.

آقای دکتر “اما موشک به حرکت خود ادامه داد.” ماسک گفت. آقای Mr. ماسک گفت، زمانی که موشک توانایی خود را برای هدایت مسیر خود با اشاره به نازل های موتور از دست داد.

از آن نقطه، موشک از کنترل خارج شد و حتی پس از فرمان خاتمه نیز ادامه یافت.

آقای او گفت: «پاره شدن تانک ها خیلی طول کشید. ماسک در مورد سیستم خاتمه پرواز گفت که برای انهدام یک موشک خارج از کنترل در نظر گرفته شده است. تأخیر، انعطاف‌پذیری موشک را نشان داد، که در حین سقوط دست نخورده باقی ماند.

به نظر می رسد حاشیه های ساختاری خودرو بهتر از آن چیزی است که انتظار داشتیم. ماسک گفت.

او گفت که برای پرتاب بعدی، می توان مواد منفجره بیشتری اضافه کرد تا اطمینان حاصل شود که “در صورت لزوم خاتمه پرواز، موشک فورا منفجر می شود.”

غافلگیری غیرمنتظره دیگر، خرد شدن بتن زیر موشک در هنگام پرتاب بود.

رانش 30 موتور به طور غیرمنتظره ای یک “گردباد سنگی” ایجاد کرد که زباله ها را در صدها هکتار پراکنده کرد و یک ابر غبار غول پیکر را ایجاد کرد.

آقای “در اصل یک طوفان شن ساخته دست بشر.” ماسک گفت. اما ما نمی خواهیم این کار را دوباره انجام دهیم.

به جای این که 33 موتور موشک در هنگام پرتاب مستقیماً روی بتن زیر موشک شلیک کنند، یک صفحه فولادی بزرگ خنک‌شده با آب نصب خواهد شد. آقای. ماسک گفت این بشقاب برای پرتاب هفته گذشته آماده نیست.

او گفت موشک بعدی و تعمیرات سکوی پرتاب ظرف شش تا هشت هفته آماده خواهد شد. با این حال، اداره هوانوردی فدرال، که پرتاب موشک را تنظیم می کند، در حال بررسی وقایع اولین پرتاب است و باید قبل از اجازه دادن به پرواز استارشیپ دیگر، از تنظیمات و بهبودهای SpaceX رضایت داشته باشد.

پرتاب بعدی تلاش خواهد کرد تا اهداف اولین ماموریت را انجام دهد – برای اینکه وسیله نقلیه استارشیپ با موفقیت از تقویت کننده جدا شود و قبل از چرخش بیشتر سیاره و فرود در آب های هاوایی به فضا برسد.

آقای. ماسک در تلاش دوم وعده موفقیت کامل را نداد. او گفت که انتظار دارد چهار یا پنج بار دیگر Starship را در سال جاری راه اندازی کند. او گفت: «احتمالاً ما امسال 80 درصد احتمال دارد که به مدار برسیم. ماسک گفت. من نمی‌خواهم سرنوشت را وسوسه کنم، اما فکر می‌کنم که احتمال نزدیک به 100 درصد رسیدن به مدار ظرف 12 ماه وجود دارد.»

آقای. ماسک گفت که اسپیس ایکس امسال «2 میلیارد دلار» برای استارشیپ هزینه کرده است و نیازی به سرمایه‌گذاری اضافی برای توسعه این موشک نخواهد داشت.

یکی از کاربردهای کلیدی Starship به عنوان فرودگر ماه در ماموریت Artemis III ناسا خواهد بود که فضانوردان را به سطح ماه در نزدیکی قطب جنوب می برد. آقای. ماسک با اطمینان اظهار داشت که Starship قبل از ساخت اجزای دیگر مانند موشک Space Launch System که توسط ناسا ساخته می شود، آماده خواهد بود. وی گفت: ما به هیچ وجه عامل محدود کننده نخواهیم بود.

او همچنین بر چالش‌های فنی که اسپیس ایکس در تلاش برای غلبه بر آن در تولید یک فضاپیمای غول‌پیکر است که می‌تواند به‌سرعت بارها و بارها پرواز کند، چیزی بیشتر شبیه به هواپیمای جت تاکید کرد.

“این مطمئناً کاندیدای سخت ترین مشکل فنی است که توسط انسان انجام می شود.” ماسک گفت.

Nylah Rasmussen

قادر به تایپ با دستکش بوکس نیست. گیک الکل. دانشجوی بی عذرخواهی ایجاد کننده. کاوشگر بسیار جذاب تلویزیون نینجا. علاقه مند به وب معمولی معتاد آبجو

پاربرگ سایت

تماس با ما