ایران برای 1000 نفر از دست اندرکاران اعتراضات مهسا امینی محاکمه علنی برگزار می کند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

مقامات ایرانی روز دوشنبه اعلام کردند که محاکمه علنی 1000 نفر را در پایتخت، تهران، به دلیل اعتراضاتی که کشور را تشنج کرده است، برگزار خواهند کرد. این کیفرخواست های دسته جمعی اولین اقدام حقوقی بزرگ دولت با هدف سرکوب مخالفان از زمان شروع ناآرامی های بیش از شش هفته پیش است.

خبرگزاری دولتی ایران ایرنا به نقل از مقامات قضایی اعلام کرد که هزار نفر از افرادی که نقش محوری در اعتراضات داشتند تنها در تهران به دلیل “اقدامات خرابکارانه” از جمله حمله به ماموران امنیتی، آتش زدن اموال عمومی و … محاکمه خواهند شد. اتهامات دیگر

اعتراضات سراسری برای اولین بار در سپتامبر آغاز شد. ۱۶ مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشت پلیس اخلاق کشور. او به اتهام نقض قوانین سختگیرانه پوشش زنان در ایران بازداشت شد. اگرچه اعتراضات ابتدا بر حجاب یا حجاب اجباری ایران متمرکز شد، اما از آن زمان به یکی از بزرگترین چالش‌های روحانیون حاکم از سال‌های پر هرج و مرج پس از انقلاب اسلامی 1979 تبدیل شده است.

غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضائیه ایران با بیان اینکه برخی از معترضان به همکاری با دولت های خارجی متهم خواهند شد، گفت: «کسانی که قصد مقابله و براندازی نظام را دارند، وابسته به بیگانگان هستند و طبق موازین قانونی مجازات خواهند شد». مقامات تهران بارها ادعاهای بدون پشتوانه مبنی بر دامن زدن به ناآرامی ها توسط دشمنان خارجی ایران را تکرار کرده اند.

وی گفت: بدون شک قضات ما با دقت و سرعت به پرونده های اغتشاشات اخیر رسیدگی خواهند کرد.


نیروهای امنیتی تجمعات را با گلوله های واقعی و گاز اشک آور در طول هفته های تظاهرات مداوم متفرق کرده اند. به گفته گروه فعالان حقوق بشر در ایران، حداقل 270 نفر کشته و 14000 نفر دستگیر شده اند. تظاهرات ادامه دارد – حتی در حالی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به جوانان ایرانی هشدار داده است که دست از کار بکشند.

اژه ای مدعی شد که دادستان ها به دنبال تمایز قائل شدن بین ایرانیان خشمگینی بودند که صرفاً به دنبال ابراز نارضایتی خود در خیابان بودند و کسانی که می خواستند حکومت دینی را از بین ببرند.

وی گفت: حتی در میان آشوبگران هم باید مشخص شود که چه کسانی حواسشان به مقابله با نظام و براندازی بوده است.

مقامات قضایی برای صدها نفر در سایر استان های ایران اعلام جرم کرده اند. برخی به «افساد فی الارض» و «محاربه با خدا» متهم شده اند، جرایمی که مجازات آنها اعدام است.

(AP)

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

BuyPurchase guideخبرDigital currencyHome Appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialسایت ایرانیپوکر آنلایناخبار جدید
تماس با ما