افغانستان: کارشناسان حقوق از استفاده طالبان از مجازات‌های «وحشیانه» نگران هستند

درخواست فوری ده گزارشگر ویژه و اعضای گروه کاری در مورد تبعیض علیه زنان و دختران، در پاسخ به اعلامیه ستره محکمه منصوب شده از سوی طالبان مبنی بر مجازات هایی از جمله سنگسار، شلاق زدن و دفن مردم در زیر دیوار.

زنان آسیب پذیرترین

معاون عملی این دادگاه در 14 اردیبهشت اعلام کرد که 175 نفر را به مجازات «قصاص غیرمجاز» و 37 نفر را به سنگسار محکوم کرده اند. در بیانیه مطبوعاتی آمده است که ده ها تن دیگر به مجازات های «جنایت علیه خدا» مانند شلاق محکوم شدند.

کارشناسان، از جمله گزارشگر ویژه در امور افغانستان ریچارد بنت، خاطرنشان کردند که “زنان به دلیل تبعیض عمیق و کلیشه ای که توسط قوه قضاییه منحصراً مردانه علیه آنها وجود دارد، بیشتر به سنگسار محکوم می شوند.”

ظالمانه، غیر انسانی، تحقیرآمیز

آنها می گفتند که سنگسار یا زنده به گور شدن در زیر دیوار به منزله شکنجه یا سایر رفتارها یا مجازات های ظالمانه، غیر انسانی یا تحقیرآمیز است. این مجازات های ظالمانه مغایر با قوانین بین المللی است».

بر اساس گزارش اخیر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کشور، یوناما، تنها در شش ماه گذشته 274 مرد، 58 زن و دو پسر در ملاء عام شلاق خورده اند و یک اعدام با مجوز قضایی انجام شده است.

هم میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و هم کنوانسیون منع شکنجه و سایر رفتارها یا مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز که افغانستان یکی از کشورهای عضو آن است، شکنجه و سایر مجازات‌های ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز را ممنوع می‌کنند.

تبعیض غیرقانونی

افغانستان همچنین یکی از کشورهای عضو کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان است که تبعیض علیه زنان و همچنین “تعصبات و عرفی و سایر اعمالی که مبتنی بر ایده حقارت یا برتری است را غیرقانونی می داند.” از هر یک از دو جنس یا در نقش های کلیشه ای برای مردان و زنان.”

کارشناسان بیان کردند نگرانی جدی در مورد عادلانه بودن محاکمات مجازات های بدنی و اعدام قبلی

ما از مقامات بالفعل می خواهیم که فورا یک مهلت قانونی ایجاد کنید به گفته کارشناسان، مجازات اعدام و هر نوع مجازات بدنی» از جمله شلاق و قطع عضو، که «هر کدام شکنجه یا نوع دیگری از مجازات ظالمانه و غیرانسانی است».

گزارشگران ویژه و سایر کارشناسان حقوق منصوب شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل، به صورت داوطلبانه و بدون دستمزد کار می کنند، کارکنان سازمان ملل نیستند و مستقل از هر دولت یا سازمانی کار می کنند.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Purchase guideDigital currencyخبرBuydigital currency tutorialdigital currency channelHome Appliancesاخبار جدیدسایت ایرانیTax attorney