ادعای “سمت کور” مایکل اوهر تنش در تصویر ورزشکاران سیاه پوست را نشان می دهد

صحنه ای در سمت کور وجود دارد که قرار است لحظه ای از پیروزی الهام بخش باشد. مایکل اوهر، یک خط تهاجمی با استعداد که سیاه پوست است، در تمرین فوتبال دبیرستان مبارزه می کند و لی آن توهی، یک زن سفیدپوست وارد می شود و او را برای یک گپ دلپذیر کنار می کشد.

در تکرار فیلم، توهی صحنه‌ای را بازگو می‌کند که در آن از اوهر در یک غروب سرد و مرطوب در ممفیس محافظت می‌کند، جایی که او را در کنار جاده‌ای در «بخشی وحشتناک» به خانه می‌برد. از شهر.» او به او دستور می‌دهد که در حین انجام وظیفه‌اش – محافظت از ناحیه کور کوارتربک – و فرار از کوارتربک در حالی که او و پسر بیولوژیکی‌اش، شان جونیور، در مورد آن فکر کند.

توهی با بازی ساندرا بولاک در فیلم سال 2009 می گوید: “مواظب خانواده باش، مایکل”.

اوهر نصیحت را می پذیرد و آزمایش به مونتاژی از توانایی های بدنی خارق العاده او تبدیل می شود. به لطف توصیه های خانواده توهی، او مورد تایید هم تیمی هایش و خوشحالی مبهوت شده مربی اش قرار گرفت.

در زندگی واقعی، اوهر، که از لی آن و شان توهی، زوج ممفیس که او را در ۱۶ سالگی به خدمت گرفتند، شکایت می‌کند، مدت‌هاست که گفته است بیشتر از آنچه در فیلم نشان می‌دهد، درباره فوتبال می‌داند. و شکایتی که او این هفته ارائه کرد، Tuohys را به اغراق در جزئیات رابطه خود و فریب دادن او به امضای داستان زندگی خود به نفع خود متهم کرد.

وکلای Tuohys روز چهارشنبه گفتند که خانواده با پایان دادن به محافظه کاری که از زمانی که اوهر 18 ساله بود آغاز شد، موافقت خواهند کرد، اما همیشه مشخص بود که اوهر، 37 ساله، به فرزندی پذیرفته نشده است. مارتی سینگر، یکی از وکلای Tuohys، در بیانیه ای گفت که خانواده “با این باور” که اوهر پس از کسب صدها میلیون دلار در تجارت رستوران خیانت می کند، مخالفت می کنند.

در کنار پولی که برای تداوم داستان Tuohys و Oher به دست می‌آید، ترتیب محافظه‌کاری یک سؤال اصلی در این پرونده است.

مایکل لوئیس، نویسنده کتاب «سمت کور: تکامل بازی» که فیلم بر اساس آن ساخته شده است، در مصاحبه ای در پاسخ به سوالی درباره جنجال و شکایت اخیر گفت که از اتهامات اوهر غمگین و شگفت زده شده است.

لوئیس که دوست دوران کودکی شان توهی است، گفت: تبدیل شدن به چیزی بسیار غم انگیز و غیرضروری بسیار دوست داشتنی است. نه من و نه توهی ها میلیون ها دلار پول فیلم نداشتیم.»

حقوق فیلم به قیمت 250000 دلار فروخته شد و لوئیس گفت که او 70000 دلار نگه داشته و 70000 دلار به Tuohy داده است که توهی بین اعضای خانواده از جمله Oher به پنج راه تقسیم شد. لوئیس گفت که طی 15 سال آینده، او و خانواده‌اش مبالغ اضافی دریافت کردند، عمدتاً از سود خالص، که به حدود 280000 دلار برای Lewis و 280000 دلار برای Tuohys رسید.

برای بسیاری از بینندگان، نمایش فیلم – مانند بسیاری از داستان‌های دراماتیک هالیوود که واقعی هستند و خارج از کنترل خلاقانه سوژه‌ها هستند – نشان دهنده این بود که ورزشکاران سیاهپوستی مانند اوهر از نظر جسمی استعداد بیشتری دارند و به سفیدپوستانی مانند لی آن نیاز دارند. Tuohy به آنها در طول راه کمک کند.

جفری مونتز د اوکا، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه کلرادو در کلرادو اسپرینگز که تلاقی ورزش و فرهنگ پاپ را مطالعه می‌کند، می‌گوید: «شخصیت لی آن توهی نقش ناجی سفیدپوست را در نقش T بازی می‌کند.

طرف کور که بولاک را برای بازیش جایزه اسکار به ارمغان آورد، بیش از 300 میلیون دلار در باکس آفیس فروخت و بارها در تلویزیون کابلی تکرار شد و قدرت خود را به عنوان یکی از محبوب ترین فیلم های ورزشی تمام دوران حفظ کرد.

اما زمانی که تماشاگران و منتقدان سینما به طور فزاینده ای تصاویر فرهنگ عامه از سیاهپوستان آمریکایی از جمله ورزشکاران را بررسی می کنند و نگرانی های بسیاری از تماشاگران سیاه پوست و دیگران را در هنگام نمایش فیلم ابراز می کنند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

کوین والستن، پروفسور سیاسی، گفت: «سمت کور» از بسیاری جهات بر اساس دیدگاهی کلیشه‌ای از، مثلاً ورزشکار سیاهپوست گمشده و درمانده معامله می‌کرد و تا حدی به این دلیل که داستان بسیار آشنا بود، موفق شد. دانشمندی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، لانگ بیچ، رابطه بین خشم نژادی و مخالفت با پرداخت حقوق به ورزشکاران کالج را بررسی کرد.

اوهر با بازی کوئینتون آرون، در فیلم به‌عنوان فردی فوق‌العاده ورزشکار به تصویر کشیده می‌شود، اما فاقد هوشیاری ذهنی برای درک پیچیدگی‌های فوتبال است و معمولاً به کمک شخصیت‌های سفیدپوست دیگر نیاز دارد. در یک صحنه، شان توهی جونیور، که در آن زمان یک کودک بود، با استفاده از چنگال نمک و چاشنی‌ها به‌عنوان پایه‌ای برای بازیکنان روی شبکه، اوهر را در مجموعه‌ای از نمایشنامه‌ها قدم می‌زند.

اوهر گفت که این تصویر بر نحوه نگاه تیم های NFL به او تأثیر گذاشت و به حرفه او آسیب زد. تاد مک‌شی، تحلیلگر ESPN، قبل از پیش‌نویس سال 2009، گفت که دو گزارش منفی از تیم‌ها درباره شخصیت اوهر دریافت کرده است که او را یکی از پرمخاطره‌ترین افراد احتمالی می‌داند.

اوهر در خاطرات جدید خود با عنوان “When Your Back’s Against the Wall” می گوید: «اشاره به استفاده از بطری های سس کچاپ در دانش من از بازی – صحنه ای که خیلی ها از فیلم به یاد دارند – باعث می شد بسیاری از تیم ها تردید کنند.

تقریباً 20 سال پس از آن بود که اوهر برای اولین بار در زندگی واقعی در مدرسه مسیحی Briarcrest به میدان رفت و قبل از اینکه Tuohys او را پذیرفت. از آن زمان خیلی چیزها تغییر کرده است. اوهر با بازی در NFL نزدیک به 35 میلیون دلار به دست آورد، برنده یک سوپر باول شد و پدر چهار فرزند شد. درک کشور از پویایی نژادی ذاتی در ورزش نیز تغییر کرده است.

والستن می‌گوید: «این یک زمینه کاملاً متفاوت است و تماشای فرهنگ آمریکایی در بازبینی داستان «سمت کور» با این وقفه 20 ساله جذاب است.

در مقاله‌ای در سال 1993 که در مجله جامعه‌شناسی ورزش منتشر شد، دانشجویان معتقد بودند که دانشجویان ورزشکار سیاه‌پوست از هوش کمتری برخوردار هستند، نمرات بدتری دریافت می‌کنند و از نظر علمی کمتر برای دانشگاه آمادگی بیشتری نسبت به همتایان سفیدپوست خود دارند.

یک مقاله که والستن با همکاری تاتیشه نتتا و لورن مک کارتی تالیف کرد، دریافت که افزایش جزئی در حمایت از پرداخت حقوق به ورزشکاران دانشگاهی بین سال‌های 2014 تا 2020 به دلیل تغییر دیدگاه در مورد مسائل نژادی در میان لیبرال‌های سفیدپوست بوده است.

اوهر در دادخواست خود گفت که یکی از دردناک ترین افشاگری ها در مورد رابطه او با توهی ها این بود که آنها هرگز او را به طور کامل قبول نکردند، همانطور که او معتقد بود و بارها ادعا کرده بود.

کتاب و فیلم بازتاب حس پدر بودن بود.

لوئیس در کتاب خود می‌نویسد: «لی آن توهی تلاش می‌کرد برای یک پسر همان کاری را انجام دهد که اقتصاددان‌ها در پنجاه سال گذشته برای کشورهای کمتر توسعه‌یافته تلاش کرده‌اند انجام دهند. «آن را از یک مسیر رشد خارج کنید و در مسیر دیگری قرار دهید. ردش کن.”

الکساندرا آلتر به گزارش کمک کرد.

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

پاربرگ سایت

تماس با ما