اخبار مختصر 28 ژوئن 2023 |

این مختصر سازمان ملل است.

شمال شرقی نیجریه: کودکان مبتلا به سوءتغذیه که برای زندگی خود می جنگند

آژانس های امدادرسان سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کردند که میلیون ها نفر با گرسنگی مواجه هستند و جان کودکان در بحبوحه درگیری های طولانی در شمال شرق نیجریه در خطر است.

ماتیاس اشمال، مقام ارشد بشردوستانه سازمان ملل در این کشور، گفت که گرسنگی شدید 4.3 میلیون نفر را در ایالت های بورنو، آداماوا و یوبه تحت تاثیر قرار داده است. تعداد کودکان زیر پنج سال در معرض خطر سوءتغذیه حاد شدید و تهدید کننده زندگی در یک سال دو برابر شده و به 700000 نفر رسیده است.

آقای Schmale آنچه را که در منطقه دیده است را شرح می دهد:

من چندین بار به بورنو و دو ایالت دیگر رفته‌ام، مادرانی را دیده‌ام که در مراکز تثبیت تغذیه برای جان کودکان سوءتغذیه خود مبارزه می‌کنند. با بچه هایی که روزها گرسنه بودند صحبت کردم. به عنوان والدین، ما باید تصور کنیم که مطمئن نشدن فرزندانتان به اندازه کافی غذا می‌خورند، چگونه است.

آقای Schmale گفت که وضعیت “فاجعه بار” در وهله اول نتیجه بیش از یک دهه ناامنی مرتبط با گروه های مسلح غیردولتی است که مردم را از کشاورزی و کسب درآمد از زمین باز می دارد.

تغییرات اقلیمی و افزایش قیمت مواد غذایی، سوخت و کود، بحران را تشدید کرده است و پاسخ همچنان با بودجه کافی مواجه نیست. یک مقام سازمان ملل گفت که تا کنون تنها 25 درصد از 1.3 میلیارد دلار بودجه بشردوستانه مورد نیاز برای منطقه تامین شده است.

کارشناس حقوق برتر برای میلیون ها نفری که به دلیل تغییرات آب و هوایی آواره شده اند، وضعیت قانونی ارائه می دهد

تعداد افرادی که به دلیل تأثیرات تغییرات آب و هوایی مجبور به ترک خانه های خود می شوند به سرعت در حال افزایش است – اما کسانی که از مرزها عبور می کنند از هیچ حمایت قانونی بهره مند نیستند.

یان فرای، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر و تغییرات آب و هوایی، روز سه شنبه به شورای حقوق بشر گفت که تنها در سال 2020، 30.7 میلیون نفر به دلیل رویدادهای مرتبط با آب و هوا، عمدتا خشکسالی، آواره شدند. وی هشدار داد که این افراد از نقض حقوق خود در زمینه غذا، آب، بهداشت، مسکن، بهداشت، آموزش و برخی از زندگی رنج می برند.

در اینجا او با UN News در مورد راه حل های قانونی احتمالی صحبت می کند:

«این افراد از نظر حفاظت‌های کنونی در حال سقوط هستند. پیشنهاد می کنم یک رویکرد حقوقی بین المللی برای برخورد با این افراد در نظر بگیریم. و من پیشنهاد می‌کنم که شاید بتوانیم پروتکل دیگری را برای کنوانسیون پناهندگان بررسی کنیم تا از افرادی که به دلیل تغییرات آب و هوایی آواره شده‌اند حمایت قانونی کنیم.»

آقای فرای همچنین از همه کشورها خواست تا به افرادی که به دلیل تغییرات آب و هوایی از مرزهای بین المللی عبور کرده اند “به عنوان یک اقدام موقت” ویزای بشردوستانه اعطا کنند.

کارشناس حقوقی: محدود کردن دسترسی به پناهندگی خطرات قاچاق انسان را افزایش می دهد

یک کارشناس حقوقی مستقل منصوب از سوی سازمان ملل روز چهارشنبه گفت: ماندن در خطرات آوارگی: عدم رعایت قوانین بین المللی پناهندگان از سوی کشورها خطرات قاچاق انسان را افزایش می دهد.

سیوبهان مولالی، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قاچاق انسان، هشدار داد که محدود کردن دسترسی به پناهندگی و سایر اشکال حفاظت بین المللی می تواند با قرار دادن مردم در موقعیت های خطرناک، خطرات قاچاق انسان و استثمار را افزایش دهد.

وی گفت: استفاده روزافزون از روش‌های تسریع در تعیین وضعیت پناهندگی، انتقال رویه‌های تعیین وضعیت پناهندگی به کشورهای ثالث و پدیده «پس‌بُک» پس از مداخلات در مرزهای دریایی یا زمینی، توانایی دولت‌ها را برای پایبندی به تعهداتشان تضعیف می‌کند. شناسایی، کمک و حمایت از قربانیان قاچاق انسان و احترام به اصل عدم بازگشت».

گزارشگر ویژه همچنین خاطرنشان کرد که بسیاری از کشورهایی که بیشترین تعداد پناهندگان و آوارگان داخلی را دارند، «ظرفیت محدودی» برای جلوگیری از قاچاق و محافظت از قربانیان دارند.

دومینیکا توماشفسکا-مورتیمر، اخبار سازمان ملل.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت

تماس با ما