اتیوپی: کشتارهای دسته جمعی ادامه دارد، خطر جنایات در مقیاس بزرگتر

گزارش اخیر کمیسیون بین المللی کارشناسان حقوق بشر در مورد اتیوپی، جنایات مرتکب شده “توسط همه طرف های درگیری” از 3 نوامبر 2020 – از تاریخ آغاز درگیری مسلحانه در تیگری – از جمله قتل عام، تجاوز جنسی، گرسنگی، و تخریب مدارس و امکانات پزشکی، جابجایی اجباری و بازداشت خودسرانه.

محمد چند عثمان، رئیس کمیسیون گفت که درگیری‌های خشونت‌آمیز اکنون «تقریباً در مقیاس ملی» است و گزارش‌های «ناراحت‌کننده» از نقض غیرنظامیان و همچنین جنایات جاری در منطقه آمهارا را برجسته کرد.

او گفت: «وضعیت در ارومیه، آمهارا و سایر نقاط کشور – از جمله الگوهای تداوم تخلفات، مصونیت از مجازات مستحکم و افزایش ناامنی دولتی – خطرات قابل توجهی را برای جنایات و جنایات آینده به همراه دارد.

آمهارا: «دستگیری خودسرانه دسته جمعی»

در منطقه آمهارا، جایی که دولت ماه گذشته وضعیت اضطراری را اعلام کرد، کمیسیون گفت که گزارش‌هایی مبنی بر “بازداشت خودسرانه گسترده” غیرنظامیان و “حداقل یک حمله پهپادی” توسط دولت دریافت کرده است.

بسیاری از مراکز شهری در منطقه تحت مقررات منع آمد و شد هستند و یک سیستم نظامی “پست فرماندهی” بدون نظارت غیرنظامی مستقر شده است. به گفته کمیسیونرها، «این گونه ساختارها اغلب با تخلفات جدی همراه است».

آنها گفتند: «ما عمیقاً نگران وخامت اوضاع امنیتی در آمهارا و تداوم عوامل خطر برای جنایات وحشیانه هستیم.

نیازهای بشردوستانه در منطقه افزایش یافته است. در اوایل ماه اوت، تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، گفت که مردم آمهارا “نمی توانند درگیری دیگری را تحمل کنند” و تاکید کرد که تقریبا دو میلیون نفر به مراقبت های بهداشتی نیاز دارند – وضعیتی که با هجوم پناهندگان از سودان جنگ زده پیچیده تر شده است.

تیگری: تروما بین نسلی

کمیسر رادیکا کوماراسوامی خطاب به تیگری هشدار داد که تجاوز جنسی و خشونت جنسی علیه زنان و دختران توسط نیروهای اریتره در منطقه “ادامه دارد”.

وی گفت: «تداوم حضور نیروهای اریتره در اتیوپی نه تنها نشانه روشنی از سیاست معافیت از مجازات، بلکه از حمایت مستمر و تحمل دولت فدرال برای چنین سوء استفاده‌هایی است».

کمیسر بر آسیب های جنایات تیگری که “احتمالاً برای نسل ها ادامه دارد” تأکید کرد.

یک پروسه قضایی “معیب”

کمیسیونرها خواستار یک فرآیند “معتبر” از حقیقت، عدالت، آشتی و شفا شدند، در حالی که به کاستی های فرآیند مشاوره آغاز شده توسط دولت اتیوپی اشاره کردند.

گزارش آنها بیان کرد که دولت اتیوپی “در پیشگیری یا تحقیق موثر در مورد تخلفات شکست خورده است” و در عوض روند عدالت انتقالی “معیب” را راه اندازی کرده است که در آن قربانیان “نادیده گرفته می شوند”.

کمیسیون

کمیسیون بین‌المللی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل در دسامبر 2021 برای انجام تحقیقات بی‌طرفانه در مورد نقض‌های انجام شده در اتیوپی از زمان آغاز درگیری در تیگری در نوامبر 2020 تأسیس شد.

این سازمان متشکل از سه کارشناس حقوق بشر است که توسط رئیس شورا منصوب شده اند که کارمندان سازمان ملل نیستند و برای کار خود حقوقی دریافت نمی کنند.

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

پاربرگ سایت

تماس با ما