اتحاد چپ فرانسه بر سر درگیری خاورمیانه در آستانه فروپاشی است

ائتلاف چپ فرانسه علیه امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و حامیانش روز چهارشنبه با افزایش تنش ها بر سر واکنش ها به درگیری اسرائیل و فلسطین در آستانه فروپاشی قرار گرفت.

ارسال شده توسط:

2 دقیقه

حزب سوسیالیست (PS) – یک حزب دولتی سنگین وزن فقط چند سال پیش، اما اکنون شاخه ای از خود سابقش – یک شبه رای به “تعلیق” مشارکت خود در اتحاد NUPES با چپ تندرو France Unbowed (LFI) داد. سبزها و کمونیست ها .

پس از اینکه ژان لوک ملانشون، نامزد سابق ریاست جمهوری آمریکا و حلقه نزدیکش از خواندن حمله مرگبار حماس در 7 اکتبر به اسرائیل یک حمله “تروریستی” خودداری کردند، هیئت او LFI را به “برافروختن مداوم درگیری” در ائتلاف متهم کرد.

LFI، بزرگترین حزب چپ با 74 نماینده در پارلمان 577 کرسی فرانسه، اغلب با سبک تندرو و اقدامات و اظهارات گاه بحث برانگیز خود در مخالفت کامل با ماکرون دندان متحدانش را به هم می‌ساید.

ملنشون صبح چهارشنبه در توییتر X، سابقاً توییتر، در پیامی نوشت که به نظر می رسد از آن زمان حذف شده است، الیویه فور، رهبر حزب سوسیالیست، NUPES را «به دلیل یک مشکل شخصی با من در مورد اسرائیل (و) فلسطین، تقسیم می کند.

فوره قبلاً به رهبران سوسیالیست گفته بود که ملانشون “یک نیروی متحد کننده بود، اما امروز او به یک مانع تبدیل شده است” و از چپ برای “تغییر بنیادی در تفکر ما درباره اتحاد” خواست.

یانیک جادوت، نامزد سابق ریاست جمهوری سبزها، گفت که “ما باید به روابط خود با LFI پایان دهیم تا زمانی که آنها ارزش های اصلی خود را روشن کنند”.

جرالد دارون، وزیر کشور فرانسه، روز سه‌شنبه گفت، دانیله اوبونو، قانون‌گذار LFI، پس از آنکه حماس را جنبشی «مقاومت» توصیف کرد، باید به ظن توجیه تروریسم با تحقیقات جنایی روبرو شود.

NUPES سال گذشته پس از آن تشکیل شد که مکرون با وجود انتخاب مجددش به عنوان رئیس جمهور نتوانست اکثریت پارلمان را به دست آورد.

اما تنش ها به سرعت ظاهر شد، از جمله اعتراف به خشونت خانگی توسط یکی از حامیان نزدیک ملنسون، استراتژی دولت برای مخالفت با اصلاحات بازنشستگی، جنگ در اوکراین و ناآرامی های تابستان امسال.

حزب کمونیست قبلاً یک پای خود را بیرون گذاشته بود و روز یکشنبه به قطعنامه ای رای داد که خواستار «بن بست» شدن NUPES و ایجاد «وحدت جدید» در سمت چپ است.

برخی از صداها در حزب PS و سبزها تلاش کردند تا اتحاد را زنده نگه دارند و استدلال های LFI را تکرار کردند که چپ شانس کمی برای موفقیت دارد مگر اینکه در کنار هم بایستد.

(AFP)

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

پاربرگ سایت

تماس با ما