آیا بلوغ اسلامی برای داشتن امکانات مالی مناسب برای نوجوانان کافی است؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در آبان ماه به استفتائات جدیدی پاسخ دادند که به علاقمندان ارائه می‌شود.

اثبات خواب غیر شرعی

سؤال 1: برخی از سخنرانان و قاریان در مجالس دعا و سخنرانی، خواب های مختلفی از جلال و برکات اهل بیت علیهم السلام نقل می کنند، آیا می توان آنها را در این خواب ها اعلام و اعتماد کرد؟

پاسخ: بیان آنها به خودی خود اشکالی ندارد، ولی به طور کلی خوابها مرتبه شرعی ندارند، مهم نیستند و بیان معارف دینی با مراجعه به آیات معتبر و روایات و دلیل مناسب است.

روش صحیح نذر اسلامی

سؤال 2: مردم نذر زیادی می کنند (به ویژه در ایام عزاداری محرم و اهل بیت علیهم السلام).

جواب: برای نذر شرعی باید شرایط زیر رعایت شود:

1- کلمات نذر را (عربی یا ترجمه آن) به زبان ترجمه کنید، مثلاً بگویید: (در روز عاشورا اگر فلان حاجت برآورده شد، بر من واجب است که برای خدا مجلس دعا برپا کنم.)

2- برای انجام یا ترک کاری که نذر می کند باید نوعی برتری (برتری) داشته باشد، پس اگر انجام آن و ترک آن مساوی باشد، نذر صحیح نیست.

3- برای او نذر کن که ممکن است.

4- نذر مسؤولانه و حکیمانه باشد و داوطلبانه باشد.

5- در صورت حضور زوج، نذر زن (هر چند در مال او باشد) باید با اذن او باشد.

وضعیت قابلیت اطمینان دارایی های مالی تازه سررسید شده

سؤال 3: آیا رسیدن به بلوغ شرعی (مثلاً 9 سال برای فرزند دختر) برای صحت منافع مالی مهم مانند هدیه دادن کالای اساسی یا برآورده شدن مطالبه اساسی کافی است؟

جواب: برای اجازه دارائی مذکور باید علاوه بر دوران بلوغ به مرحله رشد نیز رسیده باشد، یعنی علاقه خود را به امور مالی تشخیص دهد و بتواند از اموال خود به درستی و درستی استفاده کند.

دعایی که در فاصله بین دو وطن ساخته شده است

سؤال 4: اگر فاصله دو وطن انسان 25 کیلومتر باشد، نماز و روزه بین دو وطن چه حکمی دارد؟

جواب: اگر فاصله دو وطن کمتر از 41 کیلومتر باشد، در بین راه نماز تمام بخواند و روزه بگیرد.

وظيفه مأموم هنگامي كه امام در قرائت اشتباه كند

سؤال 5: اگر امام جماعت در هنگام خواندن حمد و سوره سهواً آیه ای را نخواند یا اشتباه بخواند و متوجه اشتباه خود نشود، ولی ماموم آن را بفهمد، وظیفه امام در این مورد چیست؟

جواب: اگر قبل از رکوع متوجه اشتباه امام شود، می تواند به نحوی امام جماعت را از اشتباه آگاه کند وگرنه باید نیت کند و خودش قرائت صحیح را بخواند و نماز را ادامه دهد. اما اگر بعد از رکوع به اشتباه خود پی برد، نماز جماعت صحیح است.

استفاده از ثروت مشکوک برای اطعام عزاداران

سؤال 6: آیا می توان از پول یا غذای کسانی که خمس نمی دهند یا مال حلال آنها مشکوک است برای اطعام عزاداران و تهیه غذای قربانی استفاده کرد؟

جواب: استفاده از پول و غذای مذکور اشکالی ندارد.

ناتوانی امام جماعت در ادامه نماز

سؤال 7: اگر امام جماعت به هر دلیلی نتواند نماز را ادامه دهد، آیا نمازگزاران می توانند نماز را با شخص دیگری که شرایط امامت را دارد ادامه دهند؟

جواب: یکی از ائمه می تواند کسی را که دارای شرایط امامت است معرفی کند و از او الگو بگیرد و نماز را ادامه دهد.

منبع: Sum

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyBuyPurchase guideخبرdigital currency channelHome Appliancesdigital currency tutorialسایت ایرانیاخبار جدیدخرید فالوور اینستاگرام